Reklama

Linka od wybieraka skrzyni biegów

Wszystko co dotyczy silnika, przeniesienie napedu, modyfikacje...

Moderatorzy: Moderator LC Team, Moderator Junior

Linka od wybieraka skrzyni biegów

Postprzez Qrczaq » 25 września 2012, 22:35

Dziś po odpaleniu nie mogłem znaleźć 1 biegu, problem też z wbiciem 5, Drążek od zmiany jest za mocno luźny. Moja diagnoza to podłamana linka?? Miał ktoś z tym już doczynienia?? Opis jak wymienić, albo zdemontować?? Może ktoś mi podać numer części z Etki??

Do moderatorów: już jeden kolega miał podobny problem, niestety napisał lakoniczne rozwiązanie i temat został zamknięty, dlatego założyłem nowy temat. Może trzeba to połączyć??
Qrczaq
TopSport
TopSport

Auto: EVO X FE
silnik: inny

Reklama

Re: Linka od wybieraka skrzyni biegów

Postprzez krz_p » 26 września 2012, 13:05

trzeba było delikatniej biegi zmieniać jak wczoraj jeździliśmy
tak to już jest jak chce się nadążyć za szybszymi :mrgreen:

a na serio to może sprzęgło być na wykończeniu
Golf V GTI
Obrazek
krz_p
Sport
Sport

Auto: Golf V GTI

Postprzez AdamTower » 26 września 2012, 21:19

Ja miałem problem z linką. Zaczynałem najpierw od próby ustawienia regulacji przy wybieraku, ale to nie pomagało, okazało się, że rozwalił się metalowy oplot linki. Niestety, dostać się idzie tylko od spodu auta. Trzeba wyjechać z wydechem i osłonami pod spodem. Za nową linkę płaciłem chyba coś ok 400zł + robocizna.
AdamTower
Sympatyk LeonClub

Auto: AUDI A5 2.0TFSI+
silnik: benzyna 2.0 turbo

Postprzez Qrczaq » 2 października 2012, 08:36

Wczoraj udało się znaleźć przyczynę luźnego lewarka skrzyni biegów. Jak się dowiedziałem, nie jest to pierwszy taki przypadek i należy co jakiś czas sprawdzać luz na shifterze przy akumulatorze bo lubią się odkręcać śruby mocujące linki. A druga sprawa w wielu modelach do roku 2008/2009 zamontowano plastikowy uchwyt przy tym shiferze który lubi się wypiąć z obudowy powodując luz i problemy z wbijaniem biegów. Przy okazji liftingu poprawiono ten element, ja dziś postaram się zamówić tą poprawioną część podobno metalową wtedy też podam numer. Każdy w domu jest w stanie sam to wymienić i wyregulować, wystarczy wyciągnąć akumulator i macie dostęp bardzo dobry.

Obrazek

Obrazek

Na zdjęciu widać czarny plastikowy element i jego mocowanie. Warto to zmienić na metalowe przy zabawie w wyścigi, gdzie jak wiemy liczy się bezproblemowa zmiana biegów. Dzięki.
Qrczaq
TopSport
TopSport

Auto: EVO X FE
silnik: inny

Postprzez Misiek » 3 października 2012, 19:24

qczarq napisał(a):wystarczy wyciągnąć akumulator i macie dostęp bardzo dobry

Ja wymieniając s/s u siebie zdemontowałem obudowę filtra powietrza. Dużo szybciej, mniej roboty a dostęp do s/s i reszty bebechów bardzo dobry :)
Obrazek
FR STYLE 2.0 TDI+ by DYNOSOFT :arrow: Leon
Obrazek
Misiek
Moderator LC Team
Moderator LC Team

Auto: leon 1P
silnik: BKD 2.0

Postprzez lukaszekk125 » 6 listopada 2012, 07:59

Podpinam się pod temat. Parę dni temu (na szczęście blisko domu) zablokowało mi skrzynię na pierwszym biegu i na tym biegu musiałem wrócić do domu. W dniu następnym pojechałem do mechanika który powiedział, że mam do wymiany linkę sterująca skrzynią biegów. Moje pytanie brzmi czy są różne rodzaje tych linek? Dzwoniłem do serwisu seata i koleś mi powiedział że różnią się długością. Jeżdżę seatem leonem 1P 2005r. 2.0 140km. Znalazłem parę ofert na allegro ale nie wiem czy będzie pasować.
http://allegro.pl/mechanizm-zmiany-bieg ... 72077.html
http://allegro.pl/wybierak-linki-zmiany ... 96396.html
http://allegro.pl/linki-drazek-zmiany-b ... 42073.html

Kupować używaną czy lepiej dopłacić i kupić nową?
Pomoże ktoś?

-- 6 listopada 2012, 08:59 --

nikt nie pomoże ?
lukaszekk125
Stella
Stella

Auto: leon 2.0 tdi

Postprzez LINMOT » 13 maja 2013, 20:02

Polecam dorabiać linki zmiany biegów w Linmot
http://www.linmot.pl/naprawa-linek
LINMOT
Stella
Stella

Auto: Seat
silnik: AGN 1.8

Postprzez irvin » 27 czerwca 2016, 20:36

Witam.
Mam pytanie: czy problem z wyregulowaniem linek może być spowodowany przez uszkodzone poduszek skrzyni biegów/silnika?
Ostatnio jak miałem auto na postoju na pierwszym biegu, przy próbie wrzucenia na luz coś się poprzestawiało tak, że przy położeniu lewarka w miejscu biegu 4. na skrzyni był bieg neutralny, przy położeniu lewarka na biegu neutralnym na skrzyni był bieg 3., biegów 2,4 wogóle nie dało się wrzucić (brakowało zakresu na lewarku).
Próbowałem robić regulację wg tego filmiku (druga połowa - opcja z niedziałającą blokadą skrzyni, bo albo nie potrafię tego u siebie włączyć, albo jest uszkodzone):
https://www.youtube.com/watch?v=sheTKD03hmo
Ale jak bym nie kombinował, to albo mam biegi 1,3,5 albo 2,4, żeby wrzucić pozostałe zawsze brakuje odrobiny zakresu na lewarku.

Wcześniej, zanim tak się stało, przy szybkiej zmianie z biegu 1 na 2 albo 3 na 4 biegi 2,4 nie chciały wejść, tylko włączał się luz. Trzeba było wtedy wrzucić 1 albo 3 i spokojniej próbować przełączyć na 2 albo 4 bieg. Oprócz tego przy mocniejszym dodawaniu gazu na biegu 2,4 lewarek skakał do przodu.

-- 27 cze 2016, o 21:34 --

Okazało się, że mam uszkodzoną linkę. Pytanie: żeby ją zdemontować od strony lewarka trzeba dostać się od spodu auta do mechanizmu lewarka i zdjąć z niego tą metalową obudowę?
irvin
Stella
Stella

Auto: Leon 1P 1.6 BSE

Postprzez saint1001 » 6 grudnia 2016, 12:35

Hej Kolego
Ja miałem dokładnie taki problem.
Oczywiście na początku próbowałem regulacji, ale to nie pomogło :-(
Uszkodzona była jedna z dwóch linek wybieraka.
Miałem o tyle szczęście, że udało mi się kupić używkę na aledrogo.pl za ok 100-150 zł. Jest to okazja z porównaniu z salonem, gdzie za komplet dwóch linek krzyknęli mi ok 900 zł :shock:
Po wymianie wszystko ok. Radziłbym jednak żeby linki były od takiego silnika jak twój w przeciwnym razie mogą mieć inne mocowania i długości.
Pozdrawiam
saint1001
Stella
Stella

Auto: Leon
silnik: benzyna 1.6 8V

Powrót do Leon 2 - Techniczne Benzyna