Reklama

Cewki i świece 1.6 BCB

Wszystko co dotyczy silnika, przeniesienie napedu, modyfikacje...

Moderatorzy: Moderator LC Team, Moderator Junior

Cewki i świece 1.6 BCB

Postprzez Cwani » 10 listopada 2016, 14:52

Witam.
Padła mi cewka w moim leonku, stąd pytanie jakie cewki kupić.
Dodam że auto mialo niedawno zalozony gaz oraz wymieniane świece (Denso) i tu kolejne pytanie. Bo mechanicy ktorzy je montowali mowia ze sa one ok, natomiast gazownik mowi ze sa one beznadziejne i zeby sie ich jak najszybciej pozbyc

Z gory dzieki za odp :D
Cwani
Stella +
Stella +

Auto: Leon
silnik: BCB 1.6

Reklama

Re: Cewki i świece 1.6 BCB

Postprzez adasbb » 10 listopada 2016, 21:27

Cewka BERU, NGK, ORG VW, byle nie topcośtam! (takie miałem i do dzisiaj śmigają jak złoto). Do gazu mam NGK Platynowe, chodzą ok. Beru też miałem i też były ok. Co mechanik to inne mądrości życiowe.
adasbb
Sport
Sport

silnik: AZD 1.6

Postprzez Richter » 10 listopada 2016, 21:41

MAM 1.6 BCB z LPG. Cewki mam z BERU, a śwece NGK laser platinum. Zrobiłem już na tych podzespołach 80 000 km na lpg i śmiało mogę polecić.
Richter
Sport
Sport

Auto: Seat Leon

Postprzez Cwani » 11 listopada 2016, 08:53

Richter napisał(a):MAM 1.6 BCB z LPG. Cewki mam z BERU, a śwece NGK laser platinum. Zrobiłem już na tych podzespołach 80 000 km na lpg i śmiało mogę polecić.

I to jest konkret odpowiedz. Dzieki bardzo :mrgreen:
Cwani
Stella +
Stella +

Postprzez volk » 13 listopada 2016, 14:45

Jako że jestem świeżo po wymianie więc pozwolę sobie uzupełnić temat numerami producenta:
świece - NGK 3586 PZFR6J-11,
cewki - Beru ZSE0300040102030.
Może przyda się zbłąkanym poszukiwacza prawdy :).

P.S.
Cwani ,jak czujesz się finansowo na siłach to przy LPG proponuje wymienić od razu cały komplet świeczek. Jeżeli padła ci jedna szt. to możesz się spodziewać że wkrótce zaczną klękać kolejne, tym bardziej że przy LPG układ zapłonowy ma trochę bardziej wyżyłowane warunki pracy.
volk
Stella +
Stella +

Postprzez Cwani » 13 listopada 2016, 19:32

volk, Właśnie wiem. W piątek padła pierwsza cewka a wczoraj po przejechaniu kolejnych 60 km kolejna. Naprawdę ciężko rozważam wymianę świec na właśnie NGK 3586 mimo tego ze te "cuda" z Desno maja dopiero tydzień. A co do cewek to napewno wjeżdżają 4 sztuki Beru których wspomniałeś. Ale jeszcze raz dzięki za info

A i jeszcze jedno volk, mam pytanie odnośnie przerwy miedzy elektrodami w tych świecach. Jedni podają że jest to 0,7mm a inni że 1,1. Już mam mętlik i nie wiem w co wierzyć :?: :?:
Cwani
Stella +
Stella +

Postprzez volk » 14 listopada 2016, 20:32

Jakiś czas temu "doktoryzowałem" się na temat świec ponieważ miałem te same "rozterki".
Jedna opcja mówi aby nie kombinować z odstępem elektrod i zostać przy takich świeczkach co zaleca producent (czyli Seat) a druga że dla LPG przerwa miedzy elektrodami powinna była mniejsza niż dla Pb. Wynika to ponoć z faktu że mieszanka LPG-powietrze ma większą rezystancję niż mieszanka benzyna-powietrze i z tego powodu układ zapłonowy musi wytworzyć większe napięcie aby doszło do przeskoku iskry niż ma to miejsce przy Pb. W efekcie cały układ zapłonowy pracuje przy wyższym napięciu niż przy Pb a co za tym idzie szybciej uwidacznia się zużycie elementów układu zapłonowego: świece, cewki, przewody, aparaty zapłonowe itp.

Odnośnie teorii, guseł i wierzeń nt. świec i LPG:
- świece specjalnie dedykowane do LPG mają tę przerwę mniejszą, dlatego niektórzy gazownicy przyklepują elektrody w zwykłych świecach
- fabrycznie w Leonach montowane były świece m.in. NGK i Boscha i tu ciekawostka, wg. stron w/w producentów świece dobrane dla Leona maja odstęp NGK 1,1m a Boscha 1mm
- dla LPG nie zaleca się świec wieloelektrodowych po podobno wymuszają wyższe napięcie do przeskoku, osobiście w oplu używam fabrycznie dedykowanych 2-elektodowych świec i jest ok
- przy LPG zalecana jest częstsza wymiana świec, przy połowie tego co normalnie dla Pb czyli przy 30kkm, ja wymieniałem przy 45kkm i jeszcze nie było problemów z odpalaniem.
- odnośnie świec Denso, to mają dobrą opinię, chyba były też chwalone i polecane na tym forum. Może trafiłeś na jakąś felerną partię lub podróbkę.
Upss teraz dopiero doczytałem że nie masz problemu z świecami tylko Twój gazownik ma o nich niepochlebną opinię.

Ja osobiście zamontowałem NGK j.w., notabene poprzedni właściciel też na takich samych jeździł i raczej nie będę ćwiczył z innymi świeczkami.
Ostatnia rzecz, wiele jak nie wszystko zależy od gazownika, może przed wymianą świec warto skonsultować ten temat z innym fachmanem od LPG?
volk
Stella +
Stella +

Postprzez Cwani » 14 listopada 2016, 22:04

volk, Dzięki za tak obszerne wytłumaczenie :aniol: . Po różnego typu przemyśleniach doszedłem z ojcem do wniosku że świece są "chyba raczej" dobre i nie ma co się śpieszyć i wydawać kolejne PLN-y na nowe świece. Nasi zaufani mechanicy je wsadzili, mówią że inne leony na nich hulają. Powiedzieli również, że wsadzają te Denso ze względu na fakt iż wszystkie są robione w Japonii i nie ma podrób.

Na dzień dzisiejszy jestem po wymianie wszystkich 4 cewek na w/w Beru ZSE 030. Świece to k20tt i na najbliższe 15-20 tyś km tak zostanie. Dz
Cwani
Stella +
Stella +

Jakie świece do 1,6 BCB?

Postprzez LewyGwint » 13 września 2017, 14:30

Panowie, potrzebuję pomocy, bo już się pogubiłem.
Będę u siebie wymieniał cewki i świece. Silnik 1,6 BCB 2004 rok. Cewki kupuję NGK U5002 48003, a świece mają być NGK V-LINE NR34 PZFR5D-11 1664 czy NGK LASER PLATINUM PZFR6J-11 3586? NGK z serii 1644 według katalogu są do 1,6, według wielu sklepów - do 2,3-2,8.

Czy ktoś mógłby mi doradzić o co chodzi?
LewyGwint
Stella +
Stella +

Auto: Leon 1M
silnik: benzyna 1.6 16V

Re: Jakie świece do 1,6 BCB?

Postprzez servoos » 13 września 2017, 14:51

Do swojego brałem PZFR6J-11 3586 i śmigają. Takie zaleca katalog na stronie NGK.
servoos
Stella +
Stella +

Auto: Toledo II

Postprzez LewyGwint » 13 września 2017, 18:09

Mówisz o tym katalogu? Tutaj pokazuje coś innego:
Obrazek

Chyba też wezmę te 3586, bo w zasadzie na każdej stronie sklepów internetowych są wskazane do serii silników 1,6 16V, jeżeli ktoś tak jak kolega servoos zakładał i może się wypowiedzieć, to proszę o odpowiedź :)

-- 13 września 2017, 19:09 --

Ok, poszperałem trochę głębiej i potwierdziłem - mają być świece 3586.
LewyGwint
Stella +
Stella +

Auto: Leon 1M
silnik: benzyna 1.6 16V

Postprzez Cwani » 14 września 2017, 20:39

Cwani
Stella +
Stella +