Reklama

Zapraszamy do polubienia naszego nowego fanpage na Facebook'u.

1.6 AKL + LPG - Ciężkie odpalanie, brak mocy i gaśnięcie

Wszystko co dotyczy silnika, przeniesienie napedu, modyfikacje...

Moderatorzy: Moderator LC Team, Moderator Junior

1.6 AKL + LPG - Ciężkie odpalanie, brak mocy i gaśnięcie

Postprzez WawarT » 19 lutego 2018, 19:12

Cześć, nie znalazłem tematu który by wprost rozwiązywał moje problemy z autem. Jeśli coś takiego jest proszę o odnośnik i zamknięcie tematu.

Mianowicie, mój problem, a właściwie problemy z leonem polegają na tym iż samochód w mroźne dni bardzo ciężko odpala, kręci dość długo aż w końcu odpali a czasem kręci i strzela z wydechu i bez wciśnięcia pedału gazu nie odpali. Jak już uda się uruchomić silnik to przerywa, gubi obroty nie wiem jak to opisać. Po prostu chwilowo obroty spadają do 700-600 i po sekundzie wracają na 800-900 przez 4-5 sekund i znów spadają i tak w kółko. Gdy ruszę samochód szarpie, nie chce jechać i trzeba bardzo wysoko kręcić aby jakoś się odrobinę rozpędzić. Czasami potrafi zgasnąć po zatrzymaniu się bądź zmniejszeniu prędkości do około 20km/h - wszystko na nie rozgrzanym silniku.

Druga sprawa to dziwnie zachowujący się wskaźnik temperatury, niby działa ale jednak nie do końca. Gdy już uda się jakkolwiek jechać i samochód się nagrzeje, jadąc w korku bądź dłużej stojąc wskaźnik działa, pokazuje temperaturę, dochodzi do 90'. Ale gdy już ruszę i jadę w miarę płynnie wskaźnik spada do wartości minimalnej.

Samochód podłączałem do komputera i nie wykazał żadnego błędu na benzynie. Na gazie pokazuje błąd sondy lambda, nie pamiętam na ten moment kodu błędu lecz w miarę możliwości sprawdzę i dopisze.
WawarT
Stella
Stella

Auto: Leon m1
Silnik: AKL 1.6

Reklama

Re: 1.6 AKL + LPG - Ciężkie odpalanie, brak mocy i gaśnięcie

Postprzez marcin7x5 » 19 lutego 2018, 20:06

Silnik twój to oddzielna lektura na każdym forum. Poczytaj o uszczelkach pod kolektorem ssącym, czyszczeniu i adaptowaniu przepustnicy. Zrób próbę rozruchu rano z odpiętym czujnikiem temp wody. Sprawdź czy dolny wąż chłodnicy robi się ciepły zanim na zegarach pojawi się 90*. Jeżeli oba węże nagrzewają się jednakowo to do wymiany termostat.
marcin7x5
Cupra
Cupra

Auto: leon 1M
Silnik: AUS 1.6

Postprzez WawarT » 20 lutego 2018, 18:32

Uszczelek kolektora nie sprawdzałem póki co, ale pewnie wymienię je dla świętego spokoju jak nadejdą cieplejsze dni. Próba z odpiętym czujnikiem nie wiele zmieniła, co do węży chłodnicy oba nagrzewają się mniej więcej po równo. Dzisiaj też czyścili mi na warsztacie w pracy przepustnicę a ja po powrocie na warsztat zrobiłem od razu adaptację według instrukcji z poradnika. Słychać jak przepustnica pracuje i wartości w vagu się zerują po czym słyszalne jest "pyknięcie" od przepustnicy i wartość w 3 bloku "Operating Condition" zmienia się na "00000100". Ogólnie samochód po tym zabiegu odpala jeszcze gorzej bez wciśnięcia pedału gazu praktycznie w ogóle, nawet w dodatnią temperaturę. Na zwiększenie obrotów reaguje dość żwawo ale niestety gdy spadają swobodnie w dól, to samochód albo gaśnie albo krztusi się na tragicznie niskich obrotach po czym wracają do 800-900 i po sekundzie falują w granicy 600-1100 żeby za chwilę ustać i pracować normalnie jakby nigdy nic.

Termostat będzie do wymiany z tego co wywnioskowałem, przepustnica źle wyczyszczona i zaadaptowana czy też szukać innej na wymianę?

@Edit Błąd sondy lambda który wyskakuje na LPG: 00537 Lambda (oxygen sensor) Regulation 18-10 Upper limit - intermittent
WawarT
Stella
Stella

Postprzez marcin7x5 » 20 lutego 2018, 18:58

Termostat do wymiany skoro oba nagrzewają się jednakowo. Przepustnica czyszczona pi odkręceniu czy na aucie. Jeżeli problem jest w uszczelkach pod kolektorem to żadne zabiegi nie polepszą. Musisz sprawdzić całkowicie dolot pod kątem szczelności .
marcin7x5
Cupra
Cupra

Postprzez WawarT » 5 marca 2018, 19:31

Termostat, dolne uszczelki kolektora wymienione, przepustnica czyszczona jeszcze raz, a właściwie pierwszy. Na warsztacie nie wyczyścili jej wcale jak się okazało. Zdjąłem ją całkiem z samochodu i dokładnie wymyłem, zrobiłem próbę adaptacji ale sytuacja jak poprzednio
Słychać jak przepustnica pracuje i wartości w vagu się zerują po czym słyszalne jest "pyknięcie" od przepustnicy i wartość w 3 bloku "Operating Condition" zmienia się na "00000100".
z tego co się orientowałem to powinny być same zera i wyświetlić się napis "Adaptation OK" czy coś w tym stylu, tu jednak tego nie ma. W Vagu również pokazuje otwarcie przepustnicy 3,5' w pozycji zerowej, czyli nie ruszając w ogóle pedału od gazu.

Ogólnie wymiana wyżej wymienionych rzeczy pomogła, samochód odpala bez problemu, nie dławi się, czasami gaśnie przy cofaniu z obciążeniem np. pod krawężnik bądź delikatne wzniesienie.

Zauważyłem też że podczas jazdy gdy puszczę pedał gazu samochód delikatnie szarpie, dzieje się tak na 2 i 3 biegu. Powyżej nie jest to już odczuwalne.
WawarT
Stella
Stella

Postprzez marcin7x5 » 5 marca 2018, 20:00

Skoro nie przechodzi adaptacji to albo przepustnica albo sterownik silnika jest uszkodzony.
marcin7x5
Cupra
Cupra

Postprzez WawarT » 19 marca 2018, 20:21

Temat można zamknąć. Problem rozwiązany, adaptacja zrobiona i wszystko działa jak należy. Winne było lewe powietrze które dostawało się przez źle zaciśniętą obejmę. Dzięki Marcin7x5 za wszelkie rady i pomoc! :brawo:
WawarT
Stella
Stella

Powrót do Leon 1 - Techniczne Benzyna