Reklama

Szarpie przy przełączeniu na LPG 1.6 16V BCB

Wszystko co dotyczy silnika, przeniesienie napedu, modyfikacje...

Moderatorzy: Moderator LC Team, Moderator Junior

Szarpie przy przełączeniu na LPG 1.6 16V BCB

Postprzez Richter » 18 listopada 2016, 10:29

Cześć,

Od tygodnia mam pewien problem, podczas przełączenia na gaz mam efekt "mocnego szarpnięcia" podczas jazdy, a gdy stoję na biegu jałowym zdarza się, że podczas przełączenia na gaz gaśnie mi auto. Po odpaleniu jadę dalej i jest ok. Przed tymi poszarpaniami dzień wcześniej pojawił mi się na gazie błąd wypadanie zapłonu, i czuć było, że auto jest słabe i pali na 3 gary. Po jakimś czasie check znikł i auto pracuje normalnie. Pytanie czy będzie to raczej wina instalacji gazowej? Nie dawno był robiony przegląd gazu z regulacją i przez dwa tygodnie od tego momentu wszystko było ok, instalacja ma już 120k km. Zastanawia mnie ten check, bo możliwe, że cewki zapłonowe będą do wymiany, skoro pojawiło się wypadanie zapłonu bo mają już koło 100k km. Jedyny problem jest w tym, że na benzynie wszystko jest ok.

LPG Landi Renzo Omega Gas.
Richter
Signo
Signo

Auto: Seat Leon
silnik: BCB 1.6

Reklama

Re: Szarpie przy przełączeniu na LPG 1.6 16V BCB

Postprzez dzamej » 18 listopada 2016, 10:41

za niskie minimalne robocze cisnienie gazu, sprawdź/ przeczyść/ podmień miejscami wtryskiwacze lpg
Nie bijcie, nie krzyczcie, wytłumaczcie.

Seat Leon 1,8 turbo LPG
dzamej
Sport
Sport

Auto: Leon
silnik: benzyna 1.8 turbo

Postprzez marcin7x5 » 18 listopada 2016, 17:42

Problem z instalacją lpg skoro na Pb jest ok. Może wtryskiwacz gazu na cylindrze gdzie jest wypadanie zapłonu jest do regeneracji.
marcin7x5
Cupra
Cupra

Auto: leon 1M
silnik: AUS 1.6

Postprzez Richter » 29 listopada 2016, 07:39

Dziękuje za odpowiedzi. Na dniach udam się do gazownika. Natomiast mam jeszcze jedno pytanie: jakieś dwa miesiące temu wymieniłem czujnik temperatury na FEBI Bilstein (z tego co widziałem były znaczki VAG jakby oryginał) i przed wymianą na blacie było 90 stopni a na climatronic na kanale 51C pokazywał 70 stopni i rósł do 80-85 stopni, ale często się zawieszał i temperatura była niska poniżej 50, a na nowym czujniku po 3 km mam już 90 stopni na climatroniku a na blacie 50 stopni nadal, i dopiero po 9 km w takich warunkach jak dziś pokazało na blacie 90 stopni. Czy to dobre odczyty z czujnika? Czy też jest do wymiany. Pytam, bo może czujnik jest zły, i w zbyt niskiej temperaturze próbuje przełączyć go na gaz i dlatego szarpnięcia. Gdy przełączę na benzynę i manualnie przełączę na gaz przy cieplejszym silniku efekt szarpnięcia jest wtedy minimalny.
Richter
Signo
Signo

Postprzez marcin7x5 » 29 listopada 2016, 18:05

Powinien pokazywać jednakowo i w ecu i w zegarach aczkolwiek ważne jest prawidłowe wskazanie do ecu silnika.
marcin7x5
Cupra
Cupra

Postprzez volk » 30 listopada 2016, 08:03

Richter napisał(a):(...)na blacie było 90 stopni a na climatronic na kanale 51C pokazywał 70 stopni i rósł do 80-85 stopni, ale często się zawieszał i temperatura była niska poniżej 50, a na nowym czujniku po 3 km mam już 90 stopni na climatroniku a na blacie 50 stopni nadal, i dopiero po 9 km w takich warunkach jak dziś pokazało na blacie 90 stopni. Czy to dobre odczyty z czujnika? Czy też jest do wymiany(...)

Z tego co się orientuje to kanał 51 pokazuje temperaturę na nagrzewnicy. Po nagrzaniu silnika zegar będzie Tobie wskazywał 90'C, ale dopóki nie odpalisz klimy to na kanale 51 będziesz miał temp. kilku-kilkunastu stopni. Wystarczy jednak że ja włączysz nawiew to wskazania climatronica szybko wzrosną osiągając po w końcu 90'C. U mnie przynajmniej tak jest. Dodatkowo wspomnę że jak na razie nie zauważyłem aby na climatronicu aby została przekroczona magiczna wartość 90'C.
volk
Stella +
Stella +

Postprzez Richter » 5 grudnia 2016, 22:14

Instalacja LPG została sprawdzona. Z rozmowy wyszło, że mapa gazu "rozjechała się" i została wgrana nowa. Było chwilę dobrze na gazie, ale problem powrócił dlatego zdecydowałem się na wymianę cewki zapłonowej według błędu na cylindrze pierwszym. Póki co jest ok.
Richter
Signo
Signo

Postprzez bad » 5 grudnia 2016, 22:43

Czyli gaziarz odwalił robotę na odp...ol. Jeśli nie stroił auta na drodze to prawdziwy fachowiec.
Leon 1P Stylance + Sport Up
bad
Sport
Sport

Auto: Leon II Stylance
silnik: BSE 1.6

Postprzez Richter » 7 stycznia 2017, 17:12

Problem nadal występuje. Wymieniłem teoretycznie "wadliwą" cewkę zapłonową, ale problem nadal występuje, więc zgłosiłem się ponownie do gazownika. Stwierdził, że przy takim przebiegu (Na LPG 120k) pewnie jest dużo "szlamu" w reduktorze - został on wyczyszczony. Zauważyłem poprawę do czasu jak nie przytrafiły się większe mrozy. Na benzynie auto pracuje bardzo dobrze, do momentu jak nie przełącza się na lpg. Check zaczyna migać, autem zaczyna szarpać i dostaję błędy:

6 Faults Found:
16684 - Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
P0300 - 35-10 - - - Intermittent
16685 - Cylinder 1 Misfire Detected
P0301 - 35-10 - - - Intermittent
16688 - Cylinder 4 Misfire Detected
P0304 - 35-10 - - - Intermittent
16684 - Random/Multiple Cylinder Misfire Detected
P0300 - 35-10 - - - Intermittent
16685 - Cylinder 1 Misfire Detected
P0301 - 35-10 - - - Intermittent
16688 - Cylinder 4 Misfire Detected
P0304 - 35-10 - - - Intermittent

Co prawda wymieniłem jedną z czterech cewek zapłonowych. Te stare mają już ponad 100k przejechane, więc mogą one być winne problemów?
Patrząc jednak na błędy widać, że nawet na nowej cewce "1" wypadanie występuje. Posiadam kabel i VAG Com, jeśli mogę coś sprawdzić, proszę o porady.
Richter
Signo
Signo

Postprzez marcin7x5 » 8 stycznia 2017, 12:27

Masz wypadanie zapłonu na 2 cylindrach więc wg mnie problem jest z zasilaniem silnika w lpg. Albo wtrysku gazu niedomagają albo niech ci koleś podniesie temp przełączania na lpg. Oczywiście zakładając że reduktor działa prawidłowo.
marcin7x5
Cupra
Cupra

Postprzez DanJ93 » 9 stycznia 2017, 12:13

Reduktor był sprawdzany? Po takim przebiegu warto go zregenerować.
Zestaw naprawczy kosztuje 35-100zł (zależnie od instalacji), zrobisz to sam w domu, czas 1-2h. Ważne, aby nie ruszać śrub regulacji!!
Polska, Podkarpacie, Lubaczów
DanJ93
Signo
Signo

Auto: Leon I
silnik: APG 1.8

Postprzez Bonus » 30 stycznia 2017, 00:13

Ja bym stawiał na któryś zawór gazu (może w reduktorze brudny zalepiony żywicą z gazu), jakby brudny zawór to przez chwilkę (przy przełączaniu) nie dopływał gaz a benzyna jest już odłączona. Jak przełączysz na gaz i z gazu na benzynę (pochodzi chwilę aż do rozgrzania) i znów na gaz (po tym kiedy silnik jest jeszcze cieplejszy) to szarpnięcie też występuje? Jeżeli jest gładziej to może być zalepiony zaworek tam gdzie jest ogrzewany (nagrzany zadziała szybciej na chłodniejszym silniku zaworek zadziała wolniej będzie przyblokowany brudem). Może też to być inny zawór (jest ich ze dwa albo trzy). Stawiałbym na ten w reduktorze. Sprawdź czy po nagrzaniu silnika przełączanie benzyna gaz jest sprawniejsze.
SN najgorszy silnik dużo mieszanki mały zysk z niej zmniejszony stopień sprężania,dzięki temu podwyższone straty mocy przy zużyciu silnika,dolot często dziurawy.AEE jest podobne ale zamiast 11 L (LPG II gen) zjada 8 L gazu (LPG parownik)
Bonus
Stella +
Stella +

silnik: AKL 1.6

Postprzez ciagus » 3 lutego 2017, 00:00

Sprawdzałeś przewody od wtryskiwaczy gazowych i piny w sterowniku lpg? Jak nie będzie dobrego styku to będzie się pojawiał błąd wypadania zapłonu. Bez poglądu w pracę sterownika gazu trudno będzie zdiagnozować przyczynę.
"Nie myli się tylko ten, kto nie robi nic" Obrazek
ciagus
Signo
Signo

Auto: Leon 1M

Postprzez flex » 7 lutego 2017, 03:30

Pytanie czy to szarpnięcie występuje tylko w momencie przełączania na gaz?
Czy zależy to od temperatury czy nie?

Jeżeli efekt występuje tylko w chwili przełączania benzyna->gaz to w niektórych instalacjach lpg można ustawić czas nakładania się obu paliw.
Inaczej występuje zjawisko że benzyna została odcięta a gaz jeszcze nie doszedł do cylindrów i powstaje szarpnięcie.
To jest jedno z paru wytłumaczeń szarpania. Przyczyn może być więcej. W większości przypadków zostaje Ci serwis gazu

Najbardziej klasyczny powód że instalacja lpg potrafi zgasnąć w momencie przejścia na gaz to wadliwe wtryskiwacze gazowe.
Objawy o których piszesz mogą również na to wskazywać. To jest klasyka gatunku, nie ty pierwszy tak masz ....................
Oczywiście zakładam, że regulacja gazu w samochodzie jest zrobiona poprawnie, bo to podstawa przed szukaniem innych usterek.
flex
Stella
Stella

silnik: AUQ 1.8

Postprzez Richter » 7 lutego 2017, 22:43

Witam,
Jeśli mamy wyraźnie mocniejsze mrozy poniżej -10 stopni, to po osiągnięciu temperatury przełączenia na gaz następuje miganie check engine i brak reakcji na pedał gazu. Muszę wtedy zjechać na pobocze i odpalić auto na benzynie i na niej kontynuować. Często z drugim przełączeniem na gaz chwile później udało się poprawnie przełączyć i kontynuować jazdę na LPG. Natomiast jeśli temperatura jest taka jak teraz -2, -3 stopnie to przełącza się bez problemu. Przy większych mrozach pomagało ręczne późniejsze przełączenie na gaz przy np. 70 stopniach.
Richter
Signo
Signo

Postprzez Tracer2 » 8 lutego 2017, 06:52

Kiedyś próbowałem odpalić palnik propan butan na 10* mrozie i w ogóle nie chciał sie zapalić. Tak że sam sobie odpowiedziałeś.
Nie działa coś co ten gaz powinno pogrzać przed skierowaniem do silnika.....
Power by ASV , Kager 12V/72Ah,altek Bosch 12V/140A, prowadzi AM XL 6.24, hamuje ATE Ceramic, założyłem tempomat .
!!!Bardzo dziękuję Kol. Axee za pomoc przy montażu MFA !!!
Tracer2
TopSport
TopSport

Auto: Leon I TDI
silnik: ASV 1.9

Powrót do Leon 1 - Techniczne Benzyna