Reklama

Aktualizacja forum Przygotowujemy się do aktualizacji forum. Więcej informacji w tym wątku.

Opony zimowe

Pytania, testy, porady fachowców ...

Moderatorzy: Moderator LC Team, Moderator Junior

Re: Opony zimowe

Postprzez michuFR » 26 stycznia 2018, 00:13

Czyli ponad 2 mm w dół.
michuFR
Stella +
Stella +

Auto: Leon FR 5F
silnik: inny

Reklama

Postprzez metzz » 26 stycznia 2018, 07:19

O ile mnie matematyka nie myli to auto siądzie tylko o połowę średnicy ;) Czyli 1.2 mm. Różnica pomijalna. Poza tym jak pisano wcześniej 205/55R16 jest oficjalnym rozmiarem dla tego samochodu, więc nie ma się czym przejmować.

http://www.rezulteo-opony.pl/opony-do-seat/leon
metzz
Stella +
Stella +

Auto: Leon 5F FR
silnik: benzyna turbo inny

Postprzez rbrus » 27 stycznia 2018, 16:52

Witam,

chce zamowic nowe felgi aluminiowe z oponami, posiadam czujniki cisnienia oraz w menu 'car', mam opcje do zresetowania cisnienia, jednak teraz sie zastanawiam gdzie ten czujnik jest, bo jak na feldze to powinienem kupic felgi z takimi czujnikami? Mam Leon ST Style 2018 1.4 TGI (odebrany dzisiaj), co radzicie?
rbrus
Stella
Stella

Auto: Leon 5F 110 CNG CPWA

Postprzez michuFR » 27 stycznia 2018, 17:33

Przewiń o jedną stronę tego tematu do tyłu, a znajdziesz odpowiedź na swoje pytanie.
michuFR
Stella +
Stella +

Auto: Leon FR 5F

Postprzez rbrus » 27 stycznia 2018, 17:35

Znalazlem, jednak chce sie upewnic, co roku wszystko sie moze zmienic, wole dopytac tych co sie orientuja.
rbrus
Stella
Stella

Auto: Leon 5F 110 CNG CPWA

Postprzez Forrest » 2 lutego 2018, 09:18

Witam, poczytałem Wasze opinie i zdecydowana większość poleca zimowe Nokian WR D4,chodzi o rozmiar 225/40/18. Sam miałem kiedyś Nokiany ale to było dawno i zimy inne. Teraz w Szczecinie i okolicach śnieg można zobaczyć głównie w TV a na drogach króluje deszcz. Czy też sprawdzą się Nokiany a może Dunlop Winter Sport 5? Innej sensownej oponki w klasie premiom nie widzę .
"Proste są dla szybkich samochodów, zakręty są dla szybkich kierowców" - Collin McRae.
Forrest
Stella +
Stella +

Auto: Cupra 300ST 4drive
silnik: benzyna 2.0 turbo

Postprzez komornik320 » 2 lutego 2018, 11:26

To ja nieco domieszam, od razu zaznaczam iż sam użytkuję WR D4 i jestem bardzo zadowolony. Nokian WR A4 to nowa opona która podobno jeszcze lepiej odprowadza wodę. Cenowo dość porównywalnie a to ciekawy fragment
dzięki zastosowaniu polerowanych rowków wzdłużnych oraz wprowadzeniu polerowanych rowków poprzecznych przyspieszających przepływ wody.

Tutaj całość https://www.nokiantyres.pl/o-firmie/informacje/nowe-opony-zimowe-nokian-wr-a4-zostaly-zaprojektowane-pod-katem-zmiennych-warunkow-charakteryzujacyc/
Pozdrawiam
komornik320
Stella +
Stella +

Auto: Leon ST FR
silnik: CAXC 1.4

Postprzez tomek13 » 2 lutego 2018, 14:32

Kupiłem właśnie WR A4 225/40/18 do Cupry na zime. Przejechane mam dopiero 1200km więc za dużo nie mogę powiedzieć, ale hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni oceniłbym bardzo dobrze. Oponki ciche. Narzekam jedynie na start, ale to może ze względu na przesiadkę z słabszego auta. Właśnie nie wiem dlaczego kilku forumowiczów ma D4 też w Cuprach, a mi odradzano D4 ze względu na symetryczny bieżnik
tomek13
Stella +
Stella +

Auto: Leon

Postprzez Kusza » 2 lutego 2018, 15:38

tomek13 napisał(a):Kupiłem właśnie WR A4 225/40/18 do Cupry na zime. Przejechane mam dopiero 1200km więc za dużo nie mogę powiedzieć, ale hamowanie na suchej i mokrej nawierzchni oceniłbym bardzo dobrze. Oponki ciche. Narzekam jedynie na start, ale to może ze względu na przesiadkę z słabszego auta. Właśnie nie wiem dlaczego kilku forumowiczów ma D4 też w Cuprach, a mi odradzano D4 ze względu na symetryczny bieżnik

gdzie kupowałeś? podrzuć link
Kusza
Signo
Signo

Auto: Cupra ST 300 4x4

Postprzez Forrest » 2 lutego 2018, 15:44

komornik320 napisał(a):To ja nieco domieszam, od razu zaznaczam iż sam użytkuję WR D4 i jestem bardzo zadowolony. Nokian WR A4 to nowa opona która podobno jeszcze lepiej odprowadza wodę. Cenowo dość porównywalnie a to ciekawy fragment
dzięki zastosowaniu polerowanych rowków wzdłużnych oraz wprowadzeniu polerowanych rowków poprzecznych przyspieszających przepływ wody.

Tutaj całość https://www.nokiantyres.pl/o-firmie/informacje/nowe-opony-zimowe-nokian-wr-a4-zostaly-zaprojektowane-pod-katem-zmiennych-warunkow-charakteryzujacyc/
Pozdrawiam

Mi właśnie głównie chodzi o wodę i dlatego też asymetryczne były by lepszym wyborem... chyba.
Czyli nikt nie miał do czynienia z Dunlop Winter Sport 5?
"Proste są dla szybkich samochodów, zakręty są dla szybkich kierowców" - Collin McRae.
Forrest
Stella +
Stella +

Postprzez adam_waw » 2 lutego 2018, 17:01

Forrest napisał(a):Mi właśnie głównie chodzi o wodę i dlatego też asymetryczne były by lepszym wyborem... chyba.

Ja kupiłem Dunlopa Winter Sport 5 w rozmiarze 225/40/18 na ten sezon i bardzo przypadły mi do gustu. Po przesiadce z letnich Potenza S001 jest lepiej pod praktycznie każdym względem.
Są cichsze i zapewniają znacznie lepszą trakcję na starcie. Guma raczej miękka - mimo felgi 18 jak dla mnie jest bardzo komfortowo (znaczna poprawa w stosunku do letnich). Na śniegu (w warunkach miejskich) też radzą sobie bardzo dobrze, choć nie miałem okazji pojechać jeszcze na nich w góry, w naprawdę trudne warunki. Jedyna wada jaką odkryłem - dość mały kołnierz chroniący felgę. Ze swojej strony zdecydowanie polecam te opony.
adam_waw
Stella +
Stella +

Auto: Leon 1.8 TSI ST FR
silnik: benzyna 1.8 turbo

Postprzez Kusza » 2 lutego 2018, 18:34

kupował ktoś Nokian WR A4 235/35/R19? nigdzie nie mogę znaleźć tego rozmiaru do kupienia..
Kusza
Signo
Signo

Postprzez tomek13 » 2 lutego 2018, 18:39

Kupowałem mniejsze, ale tu są 19 -
https://www.oponeo.pl/dane-opony/nokian ... gL-m_D_BwE
tomek13
Stella +
Stella +

Auto: Leon

Postprzez Forrest » 2 lutego 2018, 18:47

adam_waw napisał(a):
Forrest napisał(a):Mi właśnie głównie chodzi o wodę i dlatego też asymetryczne były by lepszym wyborem... chyba.

Ja kupiłem Dunlopa Winter Sport 5 w rozmiarze 225/40/18 na ten sezon i bardzo przypadły mi do gustu. Po przesiadce z letnich Potenza S001 jest lepiej pod praktycznie każdym względem.
Są cichsze i zapewniają znacznie lepszą trakcję na starcie. Guma raczej miękka - mimo felgi 18 jak dla mnie jest bardzo komfortowo (znaczna poprawa w stosunku do letnich). Na śniegu (w warunkach miejskich) też radzą sobie bardzo dobrze, choć nie miałem okazji pojechać jeszcze na nich w góry, w naprawdę trudne warunki. Jedyna wada jaką odkryłem - dość mały kołnierz chroniący felgę. Ze swojej strony zdecydowanie polecam te opony.

Dzięki za opinie. Myślę,że je wybiorę. Póki co widzę, że w sklepach internetowych wyprzedają stock z 2016 wiec poczekam z zakupem.
Forrest
Stella +
Stella +

Postprzez Kusza » 2 lutego 2018, 19:12

tomek13 napisał(a):Kupowałem mniejsze, ale tu są 19 -
https://www.oponeo.pl/dane-opony/nokian ... gL-m_D_BwE

nie D4 tylko A4...
Kusza
Signo
Signo

Postprzez marwisn » 3 lutego 2018, 09:32

Witam i mam pytanie do znawców tematu.

Na dniach będę odbierał Leon'a z salonu. Udało mi się wydębić dodatkowy komplet opon zimowych w cenie auta. Auto stoi na letnich 17'tkach i takie opony chce mi dorzucić dealer.

Ja preferuję opony 16" na zimę i dwa zestawy kół. Problem w tym, że nigdzie nie mogę namierzyć jaki typ czujnika ciśnienia w oponę zakupić do tego drugiego kompletu. Poratuje ktoś :-) ?
marwisn
Stella +
Stella +

Auto: Opel Astra

Postprzez Ebec » 3 lutego 2018, 09:38

Z tego co sie orientuje (tak jest u mnie) nie ma czujnika cisnienia w kole, spadek cisnienia mierzy czujnik abs. W kole fizycznie nie znajduje sie zaden czujnik.
ObrazekObrazek
Ebec
Stella +
Stella +

Auto: C300

Postprzez marwisn » 3 lutego 2018, 09:53

Ebec napisał(a):Z tego co się orientuje (tak jest u mnie) nie ma czujnika ciśnienia w kole

To byłbym mile zaskoczony.

Być może zależy to od wersji silnika / wyposażenia ?? W sieci znajduję info (filmy, zdjęcia) pokazujące kontrolę ciśnienia z podziałem na koła i konkretne wartości ciśnień w nich, a to jest możliwe tylko z czujnikami.

No i nie wiem jak to będzie w moim aucie. Wersja excellence, z silnikiem 1.4 125 KM.
marwisn
Stella +
Stella +

Postprzez mczelny2401 » 3 lutego 2018, 10:09

Ja również nie posiadam czujników w kole i tak jak pisano już wcześniej spadek ciśnienia monitoruje czujnik abs
mczelny2401
Sport
Sport

Auto: Seat Leon FR CKFC
silnik: turbo diesel inny

Postprzez marwisn » 3 lutego 2018, 12:30

Przedzwonilem do ASO z zapytaniem. Kontrola przez zaliczenie impulsów z czujnika ABS.

Cieszy, że w dobie maksymalnego komplikowania samochodów zastosowali prostszy i mniej awaryjny system.

Teraz pytanie czy warto iść w mniejsze koła na zimę. Jak wasze wrażenia w tej materii ?
marwisn
Stella +
Stella +

Postprzez mczelny2401 » 3 lutego 2018, 12:51

To wszystko zależy ile chcesz przeznaczyć na to kasy. Nowy zestaw 16" na stalówkach kupisz do 2 tyś
mczelny2401
Sport
Sport

Auto: Seat Leon FR CKFC
silnik: turbo diesel inny

Postprzez 19dawid91 » 3 lutego 2018, 13:53

ja przed odbiorem Leona też musiałem się zaopatrzyć w opony zimowe i wybór padł na 16 calowe felgi z oponami Dębica frigo HP2. Za komplet zapłaciłem coś około 1600 pln i przy odbiorze auta, panowie w serwisie mi zmienili koła.
19dawid91
Stella
Stella

Auto: Leon FR

Postprzez marwisn » 3 lutego 2018, 13:54

Opony dostanę od dealera za free. Kwestia zakupu felg.

Teraz ma Astrę K, które jest twarda. Na 17 calowych felgach czuć każdą dziurę w drodze. Zimą gdy dziur jest więcej i głębsze bylo by mało komfortowo.

Pytanie jak zawias w exellence radzi sobie na takich drogach przy kole 17". Jeździłem demo FR, a tam jest niżej i sztywnej (dlatego wybrałem ex.).

Może ktoś użytkuje tą wersję na 17'tkach zimą i się wypowie. Muszę dać info dealer'owi jaki opony wybieram.
marwisn
Stella +
Stella +

Postprzez marekwar » 13 lutego 2018, 12:57

Ze względu na dziury w Łodzi, gdzie mieszkam, kupiłem w ASO homologowane alufelgi Seata 16 cali. Do tego w komplecie Bridgestone Blizzak LM001 205/55R16.
Plusem jest to, że wymieniam całe koła a nie opony. Całość wygłąda całkiem OK, choć letnie 17" wyglądają lepiej.

Obrazek
marekwar
Sport
Sport

Auto: Leon ST Xcellence
silnik: benzyna 1.4

Postprzez 4przemo77 » 13 lutego 2018, 21:54

Ja moze troche namieszam. To ze Nokiany i Dunlopy beda najlepsze to wiadomo i nie trzeba forum zeby sie zorientowac w tym, wystarczy posortowac sobie oponki po cenie :-). Roznice miedzy nimi dla normalnego uzytkownika sa kosmetyczne. Ale sa tez najdrozsze. Sztuka kupic cos rownie dobrego ale tanszego. Ja bym polecil Uniroyal MS Plus 77 albo Hankook Winter i*cept evo2 W320. W stosunku do ceny Nokianów czy Dunlopow w najpopularniejszym sklepie internetowym mozna na nich zaoszczedzic ok 300 do 400 zl na komplecie. Ja sam mam Uniroyale, za komplet (225x40x18) zaplacilem 1836 zl, Nokiany wyszlyby ponad 400 zl wiecej.
4przemo77
Stella
Stella

Auto: Seat Leon ST FR 1.8
silnik: benzyna 1.8 turbo

Poprzednia strona

Powrót do Opony, Felgi, itp.