Strona 1 z 1

jazda bez sprzęgła i gazu na pierwszym biegu

PostNapisane: 24 września 2010, 11:42
przez Ojciec
Jak wrzucę jedynkę puszcze sprzęgło i gaz to auto mi się to czy ok 8km/h. Jako że dojazd do domu mam po drodze szutrowej to często tak się toczę aby auta za bardzo nie okurzyć.
No i teraz pytanie czy takie toczenie może mieć jakiś zły wpływ na np. sprzęgło, skrzynię czy co kolwiek innego.

Re: jazda bez sprzęgła i gazu na pierwszym biegu

PostNapisane: 24 września 2010, 11:48
przez tatian
Diesel na każdym biegu się tak toczy jak zapewne zauważyłeś. Dla mnie jest to przydatne szczególnie w korkach, a co do wpływu, ciekawe pytanie, nigdy się nawet nad tym nie zastanawiałem.

Re: jazda bez sprzęgła i gazu na pierwszym biegu

PostNapisane: 24 września 2010, 12:03
przez bono
Ojciec napisał(a):No i teraz pytanie czy takie toczenie może mieć jakiś zły wpływ na np. sprzęgło, skrzynię czy co kolwiek innego.

Generalnie pierwszy bieg jest zaprojektowany, aby na nim ruszyć i jak najszybciej zmienić na kolejny. Jednak moim zdaniem póki nie jeżdzisz na półsprzęgle nic się nie powinno stać. Gorzej jakbyś tak jeżdził na wstecznym wtedy skrzynia poleciała by bardzo szybko, ponieważ koła zębate mają proste zęby.

Re: jazda bez sprzęgła i gazu na pierwszym biegu

PostNapisane: 24 września 2010, 12:30
przez bajla
Myślę że póki jedzie na tych obrotach biegu jałowego, bez dużych obciążeń to raczej nie powinno to jakoś negatywnie wpłynąć na trwałość skrzyni ;)

Re: jazda bez sprzęgła i gazu na pierwszym biegu

PostNapisane: 24 września 2010, 12:34
przez zwirek75
Jedynka mniej obciąża sprzęgło niż każdy wyższy bieg.
Też sie tak toczę w korkach ;)
A co do jedynki jako biegu do ruszania ... u mnie da sie na jedynce jechac 60 km/h ... :)

Re: jazda bez sprzęgła i gazu na pierwszym biegu

PostNapisane: 24 września 2010, 19:03
przez Ojciec
Dzięki wszystkim za informacje. Teraz spokojnie będę się toczył po mojej uliczce szutrowej ;)

Re: jazda bez sprzęgła i gazu na pierwszym biegu

PostNapisane: 24 września 2010, 20:48
przez transit_master
zwirek75 napisał(a):u mnie da sie na jedynce jechac 60 km/h
czyli generalnie na "jedynce" jeździsz po mieście :P

Re: jazda bez sprzęgła i gazu na pierwszym biegu

PostNapisane: 24 września 2010, 21:09
przez Sammael
Nic się nie stanie, bo co miałoby? Przecież moc silnika jest przekazywana normalnie na asfalt, z wału korbowego na sprzęgło, skrzynie i koła... przecież cudów nie ma.
Jedyna różnica w tym, że auto ma wymaganą dawkę paliwa (po pedale gazu) 0mg/suw - no bo nie naciskasz gazu, tylko paliwo jest podawane, przez regulację biegu jałowego...