Strona 1 z 1

Brak podświetlenia przełącznika świateł

PostNapisane: 20 marca 2012, 16:05
przez Rafał123
Witam!
Mam taki problem... Nie świeci mi podświetlanie przełącznika świateł. Wszystkie inne podświetlenia działają bez zarzutu. Wyciągnąłem ten przełącznik, dostałem się do płytki z diodami, wszystkie diody sprawdziłem są dobre. W domu płytkę podłączyłem pod 12V i wszystkie diody świecą a w samochodzie nie świecą :?
Proszę o jakąś radę.

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 20 marca 2012, 17:26
przez swierg
Sprawdź styki zarówno we wtyczce jak i w przełączniku. Następnie kabelek doprowadzający +12V do diodek po włączeniu mijania, może gdzieś po drodze się uszkodził. Bezpiecznik możesz wstępnie wykluczyć, bo całe podświetlenie jest na jednym. Nie wiem czy ma to jakieś znaczenie, ale czy świeci Ci podświetlenie samego pokrętła. Teoretycznie nie powinno mieć to znaczenia, bo to osobny obwód i świeci cały czas, żebyś w nocy widział czym włączyć światła.

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 20 marca 2012, 19:48
przez Rafał123
No właśnie w tym problem, że nie świeci całość czyli i pokrętło i zewnętrzne diody :-( Jakby ktoś miał schemat zasilania tego przełącznika świateł (gdzie, co i skąd zasilane) albo schemat kostki połączeniowej to by troszkę ułatwiło sprawę. Kiedyś już też taki problem wystąpił ale to zima była i temperatura nie pozwalała na przesiadywanie w garażu i naprawę ale po kilku dniach znowu podświetlenie wróciło. A teraz już na serio się za ten problem zabrałem i brakuje mi pomysłów na usunięcie tej usterki. Niby nie jest ona uciążliwa ale strasznie irytująca :wink:

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 20 marca 2012, 20:47
przez Misiek
Wtyczka od świateł jest 10-pinowa:
pin 1 > do pin 8 wtyczka "E" bordnetz
pin 2 > do Pin 14 (pojazdy z funkcją "auto" świateł) wtyczka "E" bordnetz
pin 3 > do pin 1 wtyczka "E" bordnetz
pin 8 > zasilanie, do pin 3 skrzynka bezpieczników wewnątrz pojazdu, bezpiecznik 30A
pin 9 > do pin 16 wtyczka "E" bordnetz
Obrazek

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 20 marca 2012, 21:12
przez Rafał123
Hmm a czy można tak trochę jaśniej z tym opisem :oops: Bo aż tak bardzo nie siedzę w temacie :oops: Bordnetz to jest jakiś modół (sterownik) o ile się nie mylę a u mnie wszystkie światła świecą tylko nie świeci podświetlenie diodowe przełacznika świateł po lewej stronie kierownicy :-)

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 20 marca 2012, 21:23
przez Misiek
Bordnetz jest po lewej stronie auta. Tak wygląda:
Obrazek
pod włącznikiem świateł masz "klapkę/zaślepkę" otwórz i będziesz widział. Dostać się tam możesz od spodu. Trzeba zdemontować ten plastik pod kolumną kierowniczą, nad pedałami. Na foto masz rozpiskę wtyczek. Ciebie interesuje wtyczka E. Wpisz w gogle J519 lub bordnetz a wyjdzie Ci mnóstwo wyników i zobaczysz co i jak.
Bordnetz odpowiada za wiele rzeczy, nie tylko za światła... :)

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 20 marca 2012, 21:27
przez Rafał123
Spoko 8) Jutro od rana działam. A nie stanie się nic z komputerem jeśli wypnę tą wtyczkę?? Tzn. czy potem nie wyskoczą jakies błędy.

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 20 marca 2012, 21:49
przez Misiek
Nic się nie stanie. Nie przekręcaj tylko zapłonu przy wypiętej wtyczce. Tam są jeszcze inne piny które wędrują gdzieś w wiązkę auta.
By wypiąć wtyczkę musisz przesunąć ten czerwony zatrzask w lewo lub wprawo, nie pamiętam dokładnie.

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 21 marca 2012, 10:34
przez Rafał123
Wtyczkę E znalazłem, wszystkie połączenia się zgadzają, ciągłość przewodów jest. Jest jedno ale... Z pinu nr 8 na wtyczce przełącznika wychodzi czerwono-żółty przewód, który według powyższego opisu powinien iść na pin 3 wtyczki E - dobrze rozumiem? A na wtyczce E tego pinu i przewodu nie ma. Dokładnie na które piny we wtyczce przełącznika świateł powinno przychodzić zasilanie podświetlenia?

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 21 marca 2012, 11:11
przez Misiek
misiek_t napisał(a):pin 8 > zasilanie, do pin 3 skrzynka bezpieczników wewnątrz pojazdu, bezpiecznik 30A

To jest skrzynka bezpieczników:
Obrazek
Obrazek
Sam włącznik Ci działa, czyli zasilanie jest. Problemem jest tylko podświetlenie włącznika. Poszperam w schematach który kabel odpowiada za podświetlenie, no chyba że to właśnie ten... sam włącznik może nie potrzebuje zasilania do włączania świateł... tylko to zasilanie jest do led we włączniku, jeszcze masa gdzieś musi być. Przejrzę jeszcze schematy jak coś znajdę to dam znać.
W instrukcji pisze że bezpiecznik nr. 49 > 7,5A odpowiada za włącznik świateł. Bezpieczniki liczymy od góry od lewej strony

-- 21 mar 2012, o 11:11 --

przeglądam teraz inną instrukcję i tam znowu pisze że nr.2 odpowiada za włącznik i jeszcze inne rzeczy... Co instrukcja to inaczej :? Najlepiej jeśli uda Ci się namierzyć gdzie u Ciebie idzie ten kabel i sprawdź bezpiecznik.

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 26 marca 2012, 10:33
przez Rafał123
Ok! Już mam :-D Zasilanie dochodzi, wszystko sie zgadza a dalej nie mam podświetlenia :-(

-- 21 marca 2012, 11:23 --

Chyba to jednak płytka w tym przełączniku. Diody są sprawne ale układ na tej płytce gdzieś po drodze może być walnięty i lipa :? Można samą płytkę kupić?

-- 26 marca 2012, 10:33 --

Niestety po sprawdzeniu na innym przełączniku problem pozostał :-( Dalej nie świeci podświetlenie. Czyli zakładam, że przełącznik sam w sobie jest dobry tylko coś po drodze nie dochodzi :-( Gdzie mam jeszcze szukać :?: :?: :?:

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 26 marca 2012, 11:26
przez Misiek
Sprawdź czy na kablu gdzieś nie ma przerwy. Są mierniki którymi można to sprawdzić.

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 26 marca 2012, 14:36
przez Rafał123
O który kabel chodzi?

-- 26 marca 2012, 11:55 --

Sprawdzałem już poprzednio między wtyczką na tym przełączniku a wtyczką E bordnetz i wszystko ok. Nie widzę tylko połączenia między pinem 8 na przełączniku a pinem 3 na skrzynce bezpiecznikowej. Z pinu 3 skrzynki wychodzi czarno-niebieski przewód a na wtyczce przełącznika znajduje się w pinie 4. Natomiast z pinu 8 wtyczki odchodzi czerwono-żółty przewód i nie wiem gdzie idzie ale w każdym bądź razie napięcie na pinie 8 jest stale a na pinie 4 po włączeniu stacyjki.

-- 26 marca 2012, 14:36 --

Ma ktoś może jeszcze jakieś pomysły? :? Bo ja już sprawdziłem wszystko. Jeszcze jedno tylko nie daje mi spokoju. Zasilanie +12V jest... a na którym pinie powinno być -12V żeby diody mogły świecić?

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 26 marca 2012, 21:02
przez Misiek
Prawdopodobnie jutro będę dokładał kabel z wtyczki do bordnetza (do "auto" świateł) to przy okazji zerknę jak u mnie te kable idą.

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 26 marca 2012, 21:28
przez Tom-Tdi
to patrz dobrze misiek bo też mam taki przełącznik "AUTO" do podłączenia :wink:

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 27 marca 2012, 13:13
przez Rafał123
OK. Interesowały by mnie przewody dochodzące do pinów nr 4, 6, 8, 10 na wtyczce tego "nieszczęsnego" przełącznika oraz skąd przychodzi -12V (masa) na przełącznik :-)

-- 27 marca 2012, 14:13 --

"Wyczaiłem" że masa jest na pinie 6 we wtyczce (brązowy przewód) i najprawdopodobniej na tym przewodzie u mnie tej masy nie ma. I w związku z tym kolejne pytanie skąd ten brązowy przewód idzie, czy jest jakaś kostka z masą do której są powpinane poszczególne przewody doprowadzające masę. Pytanie w szczególności kieruję do kolegi misiek_t bo juz wiele mi pomógł i jeśli dzisiaj zakłada "auto" światła to zapewne jest bardzo blisko tego interesującego mnie brązowego przewodu :-)

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 27 marca 2012, 18:47
przez Misiek
Zakończyłem dziś mod "auto" światła , ale niestety nie miałem wiele czasu by sprawdzać przewody po kolei i skupiłem się tylko na doprowadzeniu kabla z wtyczki włącznika do bordnetza. Jedyne co mogę Ci powiedzieć to to że we wtyczce z lampki wszystkie piny miałem zajęte poza tym do "auto" świateł. Później włączę lapka i spróbuję w schematach jeszcze poszukać. Co do samej masy to koło podstopnicy po lewej stronie (trzeba zdemontować ten plastik gdzie jest wajcha do otwarcia klapy) masz jeden punkt z masą. Zawsze na próbę możesz poprowadzić osobny przewód np. z tego punktu do wtyczki i sprawdzisz czy działa.

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 27 marca 2012, 19:38
przez Rafał123
Już sprawdzałem i na chwilę podłaczyłem masę z podświetlenia potencjometru i wychodzi na to że to tu tkwi problem bo wtedy przełącznik świecił. Ale dlaczego na tym przewodzie przełacznika nie ma masy?

-- 27 marca 2012, 20:34 --

Sam się raczej z nikąd nie wypiął ani nie przerwał bo to mało prawdobodobne.

-- 27 marca 2012, 20:38 --

Ale jakby nie było problem po części został rozwiązany bo wiadomo co jest przyczyną. Teraz tylko zlikwidować tą przyczynę i będzie sukces. Na tym jednym jedynym tylko przewodzie nie ma masy.

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 27 marca 2012, 20:57
przez Misiek
To super że problem rozwiązany :-)
Zgodnie z tym schematem:
Obrazek
masa z włącznika "idzie" do: "złącze masy 4 w wiązce przewodów tablicy rozdzielczej" , później do: "punkt przyłączenia masy, w dolnej części prawego słupka A"
Skoro wszystko Ci działa to prawdopodobnie wypięło/przerwało się gdzieś w złączu w wiązce przewodów. Gdzie ta wiązka to niestety nie pomogę. Jeśli nie chce Ci się szukać to pociągnij nową masę z punktu o którym pisałem wcześniej (jest najbliżej) i po sprawie :)

Re: Przełącznik świateł

PostNapisane: 27 marca 2012, 21:07
przez Rafał123
Dzięki wielkie :-)