Reklama

Zapraszamy do polubienia naszego nowego fanpage na Facebook'u.

ESP

Dane techniczne, osiągi, eksploatacja....

Moderatorzy: Moderator LC Team, Moderator Junior

ESP

Postprzez Bombel » 28 lipca 2012, 19:59

witam wszystkich
Dzis podczas jazdy zauwazylem dziwnie dzalajacy sytem ESP, postaram sie to jakos jasno opisac
kontrolka gasnie po zapaleniu silnika wszystko jest ok ale podczas jazdy wydaje sie mi ze szybko sie jakby wlaczal (co wczesniej nie mialo miejsca) ale kontrolka sie nie zapala ale slychac wydaje sie mi ze to jakis przekaznik obok kierownicy w skrzynce bezpieczników. Po wylaczeniu ESP wszystko jest ok tz w tym samym zakrecie ta sama predkosc i nic nie pyka.
leon 2.0 TDi 170KM
ATECA FR 2.0 TSI 4DRIVE
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Bombel
Signo
Signo
 
Posty: 160
Dołączył(a): 17 lutego 2012, 15:31
Lokalizacja: śląskie
Auto: LEON II FR
Silnik: BMN 2.0

Reklama

Re: ESP

Postprzez Kozak » 9 sierpnia 2012, 18:00

napisze tu by nie zakładać nowego tematu,

czy w aucie w którym jest ESP jest zawsze EDS ??
konkretnie chodzi mi o A3

Szukasz ubezpieczenia ?? Oferta każdego TU

- Ubezpieczenia Komunikacyjne Majątkowe Firmowe
- Ubezpieczenia Ochrony Prawnej - D.A.S.
- Ubezpieczenia Na Życie NNW

Zapraszam na PW
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Kozak
Sympatyk LeonClub
 
Posty: 7481
Dołączył(a): 9 września 2005, 09:58
Lokalizacja: Częstochowa / SKL
Region: śląskie
Auto: BMW
Silnik: inny

Re: ESP

Postprzez miroA3 » 9 sierpnia 2012, 18:28

zacytuje Ci moj post , z a3-club.net za "moje audi - instrukcja uzytkownika"

ESP (elektroniczny program stabilizujacy) obejmuje system przeciwblokujacy (ABS), elektroniczna blokade mechanizmu roznicowego (EDS) i regulacje poslizgu napedu (ASR).

Komputer sterujacy ESP analizuje dane wymienionych funkcji. Analizuje ponadto dane pomiarowe dostarczane przez przetworniki o duzej czulosci. Dodatkowymi danymi pomiarowymi sa predkosc obrotowa samochodu wokol jego osi pionowej,skladowa poprzeczna przyspieszenia samochodu,sila hamowania i sila skretu kierownicy.

ESP pracuje w polaczeniu z ABS. W razie niesprawnosci ABS nie dziala rowniez ESP.

EDS - elektroniczna blokada mechanizmu roznicowego zabezpiecza przed nadmiernym obracaniem sie poszczegolnych kol.

ulatwia lucb czasem umozliwia wogole ruszanie,przyspieszanie i jazde na wzniesieniach przy bardzo niekorzystnych warunkach drogowych.
EDS dziala automatycznie bez udzialu kierowcy.Za pomoca czujnikow ABS uklad sprawdza obroty kol napedzajacych (okolo 100obr/min) (np. na jednorodnie sypkim podlozu), nadmiernie obracajace sie kolo zostanie wyhamowane, a sila napedu przeniesiona na pozostale kola.
Nastepuje to przy predkosci do okolo 40 km/h.
Aby hamulce tarczowe po zahamowaniu nie rozgrzaly sie zbyt mocno,uklad EDS, przy silnym obciazeniu wylacza sie automatycznie. Jesli hamulce ostygna uklad EDS automatycznie sie wlacza.

ASR - regulacja poslizgu napedu zapobiega nadmiernemu obracaniu sie kol podczas przyspieszania.
ASR jest elementem ESP.
W znacznej mierze ulatwia wzgl. wogole umozliwia ruszanie, przyspieszanie i jazde na wzniesieniach,w niekorzystnych warunkach drogowych.
ASR dziala automatycznie tzn. bez udzialu kierowcy, sprawdza obroty kol napedzajacych za pomoca czujnikow ABS. Jezeli kola obracaja sie w miejscu, automatyczna redukcja obrotow silnika dopasowuje sile napedu do warunkow nawierzchni.Dotyczy to calego zakresu predkosci jazdy.
Uklad ASR pracuje w polaczeniu z ABS.W razie niesprawnosci ABS nie dziala ASR i oczywiscie cale ESP.

ABS - system przeciwblokujacy
Zapobiega blokowaniu sie kol podczas hamowania.
Decydujaca zaleta jest to ze rowniez podczas hamowania z maksymalna sila, na sliskiej nawierzcni zachowana zostaje optymalna sterownosc, poniewaz nie dochodzi do zablokowania kol.

Aby ABS mogl optymalnie dzialac, nalezy przytrzymac wcisniety pedal hamulca - w zadnym razie nie wolno "pompowac"!
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
miroA3
FR
FR
 
Posty: 1953
Dołączył(a): 5 kwietnia 2006, 09:09
Lokalizacja: Kraków
Region: małopolskie
Auto: FR 2.0 TSI
Silnik: CCZB 2.0

Re: ESP

Postprzez Kozak » 9 sierpnia 2012, 18:44

Wielkie dzięki, o to mi chodziło

Szukasz ubezpieczenia ?? Oferta każdego TU

- Ubezpieczenia Komunikacyjne Majątkowe Firmowe
- Ubezpieczenia Ochrony Prawnej - D.A.S.
- Ubezpieczenia Na Życie NNW

Zapraszam na PW
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Kozak
Sympatyk LeonClub
 
Posty: 7481
Dołączył(a): 9 września 2005, 09:58
Lokalizacja: Częstochowa / SKL
Region: śląskie
Auto: BMW
Silnik: inny


Powrót do Leon 2 - Techniczne Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości