Strona 1 z 1

"Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 5 lutego 2007, 19:15
przez Makalu
cześć wszystkim,
od jakiegoś czasu słyszę puste "gruchotanie" z przodu Leonka, nie jest to stukanie ale raczej jakiś klekot, jak luz na kołach. Dzieje sie to przy małych prędkościach, najczęsciej na "kocich łbach" lub dziurach, gdzieś przy 10-20 km/h.
Jako kierowca słyszę je bardziej z lewej strony, z prawej jest ale cichsze.
Sprawdziłem śruby na felgach, więc to nie to.
Raczej nie jest to wina zimówek bo jezdze na nich od listopada a grzechotanie jest od niedawna.
Wole sie podpytać zanim podjade do ASO ...
czy możecie mi napisać co to może być + jaki orientacyjny koszt naprawy?
pzdr

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 5 lutego 2007, 19:28
przez dave
podobno w czluchowie jest dobry jasnowidz :wink: mysle ze bez diagnozowania w serwisie bedzie ciezko "trafic" w to co ci gruchocze :wink:

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 5 lutego 2007, 20:00
przez pilpi
Makalu, dzwonia klocki hamulcowe w zaciskach. Jak będziesz jechał po kocich łbach to naciśnij lekko pedał hamulca jeżeli ustanie to problem tkwi w tym, jezeli nie ustanie to mogą jeszcze dzwonić same sprężyny w gnieździe Mc Phersona.

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 5 lutego 2007, 20:47
przez Makalu
dave - wróżki też brałem pod uwagę, ale pomyslałem że warto zacząć od forum zanim "wycenią" mnie w ASO :wink:

pilpi - sprawdziłem klocki, to nie to, z hamulcem tez "gruchocze". to nie jest dzwonienie, cos raczej jak mały "rezonans" na kołach (już bliżej głuchego stukania), przy hamowaniu delikatnie go czuć na pedale...
jak z kolei sprawdzić te sprężyny?

wcześniej myslałem o gumach stabilizatora, ale to tylko strzał laika ...

przy okazji jeszcze jedno - gdzie we Wrocku mozna takie rzeczy sprawdzić i naprawić poza ASO? szukalem na forum ale nie znalazłem żadnych ciekawych namiarów. dzwoniłem dzis do PTHW podpytać o cene wymiany tych gumek - rzucili po 15 zł za gumki i 150 zł (sic!) za wymiane :shock: tak sobie myslę że może gdzieś jest jakiś fachowiec który oblooka podwozie i zrobi to co wyjdzie fachowo, ale jednak taniej.
pzdr

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 5 lutego 2007, 20:56
przez pilpi
Makalu, pisz do Dano TDI napewno pomoże.
Moze to juz sam stabilizator się wyrobił albo dzwoni przekładnia kierownicza - u mnie właśnie w tym tkwi problem bo wszystko inne już wykluczyłem.

Końcówka drążka kierowniczego

PostNapisane: 5 lutego 2007, 21:13
przez leon_2003
Chyba miałem to samo

Dziwny klekot np przy ruszaniu na nierównościach. Strasznie denerwujący. Przy wolnej jeździe takie same oznaki. Padło wówczas na wymianę końcówek drążka kier. Po wymianie wszystko wróciło do porządku. Najlepiej podjechać na podnośnik i poruszac kołem. To powinien być ten dzwięk

Pzdr
leon_2003 :-D

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 5 lutego 2007, 22:43
przez Makalu
pilpi - dzieki za namiar, wrzucilem prośbę do Dano TDI na PW, czekam na jakieś skierowanie :-)

leon 2003 - dokładnie tak, wkurzające jak cholera, wrażenie jakby się jechało starym rupieciem :roll:
pamietasz może ile Cie to wyniosło? trzeba też po wymianie robić geometrię?

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 5 lutego 2007, 22:50
przez ADIC
jak mi cos grzechotalo to musialem wymienic przegub :(

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 5 lutego 2007, 22:53
przez Makalu
ADIC - to brzmi niepokojąco, jaki to wydatek?

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 5 lutego 2007, 23:00
przez Streat
Makalu, ale przegub jak stuka to caly czas (wewnetrzny) a te zewnetrzne tylko przy skreconych kolach a Ty piszesz ze tylko na nierownosciach ja bym raczej szukal czegos w zawieszeniu :wink:

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 5 lutego 2007, 23:25
przez Makalu
dzieki Streat - gruchocze jak jade wolno po nierównościach, dziurach. nie ma stukania tylko przy skrecie albo przez caly czas, na szczęscie :-D

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 5 lutego 2007, 23:37
przez leon_2003
Makalu,
Po wymianie końcówek nie robiłem geometrii, bo nie ma takiej potrzeby. Co do kosztów końcówek z tego co pamiętam to ok 60 pln za 2 sztuki. Mechanik skasował mnie 40 pln za wymianę.

Pzdr :-)
leon_2003

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 6 lutego 2007, 00:03
przez Marcin_TDI
przegob to napewno nie jest, poruszaj kolej po szerokosci i dlugosci i zobacz czy nie ma luzow...

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 6 lutego 2007, 00:16
przez taktiken
Makalu, wal do DanoTDI w ciemno - mnie do Niego tez odeslano :brawo: .
Odradzam oba ASO we Wrocku :) (organolepycznie i zasłyszane)
Pozdrawiam,
J

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 6 lutego 2007, 15:19
przez Makalu
Dzieki wszystkim za informacje, teraz czas na odsłuchy z Dano TDI :wink: dam znać co wyszło, pzdr

[ Dodano: Wto 06 Lut, 2007 ]
jestem po oględzinach - jest luz i sa 2 wersje:
optymistyczna: lewy drążek i końcówka
pesymistyczna: przekładnia kierownicza :cry:
wyjdzie w czwartek po wyjęciu drążka ...
prosze o trzymanie kciuków za wersje optymistyczną :-)

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 6 lutego 2007, 21:07
przez pilpi
Jak wymienisz końcówkę i drążek to napisz czy przestało się tłuc.

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 6 lutego 2007, 21:28
przez Makalu
napisze.
generalnie diagnoza jest taka że dopiero po wyjeciu starego drążka i obmacaniu luzów będzie mozna stwierdzić czy wystarczy sama wymiana drązka + końcówki czy trzeba szukać nastepnej przekładni, teraz ciężko jednoznacznie to stwierdzić ...
mam nadzieje że na samym drążku się skończy :wink:
pzdr

[ Dodano: Czw 08 Lut, 2007 ]
Cześć,
melduję że "gruchotanie" zlikwidowane :D
na szczęście skończyło się na (zmasakrowanym) drążku i końcówce, przekładnia jest OK. Przy okazji wymiana gumek stabilizatora - i przód wybiera wrocławskie dziury jak nowy :-D
Dzieki wszystkim za rady i - przede wszystkim - za wysłanie do Daniela, to był strzał w dziesiątkę!

Re: "Gruchotanie" z przodu :-/

PostNapisane: 31 października 2008, 08:26
przez pawel_ns
panowie pomozcie... mam taki sam objaw jak kolega wyzej... gruchocze cos na nierownoscach i od poczatku stawialem na drązek ale dwoch roznych mechanikow twierdzi jest to cos innego... wymienili mi sworzen ale gruchot dalej wystepuje... czy mam w ciemno wymieniac ten drązek ? w moim poprzednim golfie wlasnie o to chodzilo ale z drugiej strony mechanicy mowia ze to jednak cos innego

[ Dodano: Pią 31 Paź, 2008 ]
dzis poraz kolejny bylem na diagnostyce, nastepnie u kolejnego mechanika i problem jest nadal... sprawdzilismy cale zawieszenie, wszytskie plastiki w silniku, podokrecali srubki a podczas jazdy dalej sluchac gruchotanie tak jakby gdzies kolo kola... macie jakies pomysly co to bo ja juz nie mam sily a nie chce auta oddawac do ASO