Strona 1 z 1

Czujnik G235 - EGT - temp spalin - 06A919529

PostNapisane: 21 grudnia 2012, 17:00
przez d_adam
Czy ma ktoś jakieś informacje na temat tego czujnika? Google mówi niewiele, to forum w ogóle.

Co robi się domyślam - mierzy temp spalin ale w jakim celu ? Gdzie się znajduje ? Jakie objawy gdy jest uszkodzony ?
Auto jeździ, odpala OK, pali hmmm dużo, ale chyba w normie :D

wiki.ross-tech wspomina także o bezpieczniku, którym ?
http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/17863/P1455

Kod: Zaznacz cały
17863 - Exhaust Gas Temp Sensor 1 (G235): Implausible Signal

Re: Czujnik G235 - EGT - temp spalin - 06A919529

PostNapisane: 21 grudnia 2012, 21:37
przez Grześ
czujnik EGT montowany tylko w AMK i BAM termopara siedzi w turbosprężarce muszla gorąca elektronika jest pod kolektorem sacym

Jego zadaniem jest mierzenie temperatury gazow wydechowych a jesli wartość rzeczywista przekroczy dopuszczalna ECU daje sygna na wtryski i w ten sposób chroni silnik.

Aby sprawdzic jej dzialanie zaloguj sie do silnika bloki wartosci kanal 112 pierwsza wartość w C . Nie pamiętam przy jakiej temperaturze termopara zaczyna działać wiec jeśli przy zimnym silniku nic tam nie będzie trzeba go rozgrzać porządnie a wtedy temperatura sie pojawi , chyba powyżej 600C zaczyna dzialac

1.8T maja bardzo wysokie EGT nawet powyżej 900C

bezpiecznik pod egt to s243 10A

gdyby to byl bezpiecznik to błędy posypały by sie od sond lambda obydwu od MAF ,filtr węglowy

Re: Czujnik G235 - EGT - temp spalin - 06A919529

PostNapisane: 22 grudnia 2012, 00:23
przez d_adam
Dzięki wielkie za wszystkie informację. Sprawdzę co i jak i ewentualnie będę pytać dalej ;)

Re: Czujnik G235 - EGT - temp spalin - 06A919529

PostNapisane: 6 lutego 2016, 18:46
przez Frycu3
Cześć, w moim leonie z silnikiem amk prawdopodobnie padl ten czujnik, blad w komputerze taki sam jak u autora tematu. WNa kanale 112 C nie ma zadnego odczytu w A pokazuje sie 1100 stopni C a w B wartosc procentowa, ktora zmieniala sie przy zwiększaniu obrotow. Czy autor znalazl jakies rozwiazanie inne niz wymiana czujnika?

Re: Czujnik G235 - EGT - temp spalin - 06A919529

PostNapisane: 11 lutego 2016, 09:37
przez barteqnh
Witam,
Podłącze się pod tego posta.
Jakiś czas temu pisałem o tym,że mój leon 1.8 T Cupra R pali przy normalnej jeździe 19l/100 km.
Nie miałem zielonego pojęcia co może być powodem takiego wyniku.
Pojechałem do zaprzyjaźnionego mechanika i po podpięciu do komputera został znaleziony jeden błąd:
17861-czujnik 1 temperatury spalin P1453-35-00 przerwa/zwarcie z plusem.

Czy ten czujnik , może być powodem tak dużego spalania?

Re: Czujnik G235 - EGT - temp spalin - 06A919529

PostNapisane: 18 lutego 2016, 10:00
przez Frycu3
Z tego co udało mi się wyczytać na różnorakich forach, to większe spalanie jest właśnie konsekwencją awarii czujnika. Komputer przyjmuje najgorszy scenariusz, czyli zbyt wysoką temperaturę gazów w sprężarce i próbuje jak najbardziej schłodzić silnik, a robi to poprzez zmniejszenie mocy silnika, opóźnienie zapłonu, oraz zalewanie cylindrów paliwem. Awaria czujnika jest najczęściej spowodowana padnięciem płytki pcb która znajduje się pod kolektorem dolotowym. Jednak przy diagnozowaniu warto najpierw sprawdzić, czy nie przetarły się kable/lub nie ma zwarcia pomiędzy ECU a wtyczką do czujnika.
Pin 1 na wtyczce czujnika to pin sygnałowy do ECU(PIN61)
Pin 2 to masa która idzie do ECU(PIN50)
Pin 3 to +12V z aku.

Przy włączonym silniku na wtyczce czujnika pomiędzy pinem 1 a 2 powinno być też napięcie 12V.

Jak wiadomo Polak potrafi, mamy więc rodaka któremu udało się zaprojektować zamiennik do płytki PCB czujnika EGT:
http://www.elfly.pl/audi/EGT/egt.htm

Re: Czujnik G235 - EGT - temp spalin - 06A919529

PostNapisane: 16 października 2017, 19:09
przez szymon89
Witam czy ktoś może mi blizej sprecyzować gdzie ten czujnik g235 sie znajduje z góry dziekuje

Re: Czujnik G235 - EGT - temp spalin - 06A919529

PostNapisane: 24 października 2017, 10:32
przez Dziekan
Pod kolektorem dolotowym.

Re: Czujnik G235 - EGT - temp spalin - 06A919529

PostNapisane: 24 października 2017, 21:40
przez szymon89
Ok dzięki będę szukał :D