Strona 1 z 1
Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
24 października 2008, 20:13
przez tomery
Witam koledzy.
Jako że to mój pierwszy diesel, a zima za pasem mam pytanie: czy dodajecie jakiś antydepresator do ON w sezonie zimowym ?
Doświadczony "kierowiec-dieslowiec" polecił mi SKYYDA - czy ktoś z Was stosuje go może do silnika TDI PD - czy jest on bezpieczny dla pompek

?
Dzięki za podzielenie się wiedzą i doświadczeniami.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
24 października 2008, 20:24
przez JanuszSz
tomery, Nie tankuj w POM-ach,SKR-ach i tym podobnych stacjach.Lej dobry ON w markowych stacjach i nie będziesz potrzebował żadnych dodatków.
W poprzednią zimę ktoś na OCP robił doświadczenia z depresatorami i okazało się ,że oprócz dobrego samopoczucia kierownika i wydania kilkunastu złotych nie przynosiły żadnych efektów.
Natomiast paliwa z dobrych stacji w komorach chłodniczych zachowały stan płynny.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
24 października 2008, 20:44
przez Tonny S
tomery, nic sie nie dodaje do diesla to nie lata 80-te

tankuj dobra rope na markowych stacjach i nic wiecej nie trzeba.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
24 października 2008, 21:49
przez nixu
To nie jest traktor. Do PD-ka nie wolno nic dolewać.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
25 października 2008, 15:16
przez tomery
nixu napisał(a):To nie jest traktor. Do PD-ka nie wolno nic dolewać.
Taaaa.
A myślisz że tzw. "zimowy" ON to niby nie zamarza (teoretycznie) tak sam z siebie

??
Oczywiście że koncerny leją wtedy jakieś dodatki przeciw krzepnięciu i jakoś PD-ki na tym jeżdżą.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
25 października 2008, 15:26
przez antoś
no to po co się pytasz skoro sam wiesz że coś leja:) w zimę dobre stacje paliw dają inna ropę niż w porze letniej tak że nie masz się o co martwić:)
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
25 października 2008, 15:45
przez nixu
tomery napisał(a):nixu napisał(a):To nie jest traktor. Do PD-ka nie wolno nic dolewać.
Taaaa.
A myślisz że tzw. "zimowy" ON to niby nie zamarza (teoretycznie) tak sam z siebie

??
Oczywiście że koncerny leją wtedy jakieś dodatki przeciw krzepnięciu i jakoś PD-ki na tym jeżdżą.
To skoro koncerny coś leją to po co je jeszcze poprawiać?

Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
25 października 2008, 18:22
przez mario26
polecam dodatek Boscha ok 100 zł za 1 litr. wlewa sie go ok 100 ml na zbiornik wiec od czasu do czasu jak ktos nie leje V powera to warto wlać.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
25 października 2008, 18:58
przez tomery
antoś napisał(a):no to po co się pytasz skoro sam wiesz że coś leja:) w zimę dobre stacje paliw dają inna ropę niż w porze letniej tak że nie masz się o co martwić:)
Oj antoś, antoś
Właśnie o tym piszę że zimą jest ON z dodatkami przeciw krzepnięciu - a ty to nazywasz po prostu "inną ropą". Tylko że ropa jest ta sama a dodatki do niej porą zimową inne i o to w tym wszystkim chodzi. Ja pytałem, czy ktoś ponadto dodatkowo jeszcze coś dolewa asekuracyjnie - konkretnie chodziło mi o skyyd-a.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
27 października 2008, 13:01
przez maciobest
nie wiem czy na 100% ale jest jakiś przepis, aby stacje dodawały jakieś środki w terminie od ... do ... bez względu czy jest mróz czy nie
w 2006 roku luty z zupy zrobiło mi kaszę (temp. spadał do -25) paliwa w tym okresie powinny być zabezpieczone do -28stopni
dowiedziałem się od kolesia, że w tym czasie paliwo było bez dodatków, a powinno je zawierać
wtedy właśnie zacząłem stosować skyyda do golfa 1.9sdi
przejechałem nie w sumie ponad 120tyś km (dwie zimy na skyyd) silnik chodził idealnie
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
10 lutego 2012, 17:18
przez michal3m
sory że odświeżam temat właśnie wróciłem z mazur tam ładna pizgawica, z dystrybutora (markowe stacje) płynie kasza:) z ciekawości co dolać do ON? nie moglem auta odpalić bo padł aku i w filtrze paliwowym zmarzła woda, słyszałem o dynksie ale czy to nie ma aby złego wpływu na silnik?
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
11 lutego 2012, 09:46
przez Peter007
Moja siostra na pełny bak dolewa 100ml dykty i od 3 lat nic jej się nie działo. Praktykuje to w Yarisce
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
11 lutego 2012, 09:58
przez leem
a ja ostatnio słyszałem żeby dolewać nafty, podobno lepsza od dykty
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
11 lutego 2012, 10:06
przez Tracer2
Jagodzianka na kościach miesza sie z wodą w paliwie i przez to woda łatwiej moze przejśc przez układ paliwowy i silnik.
a po za tym nie zamarznie. Na pewno jest to skutecyne w silnikach benyznowzch. W dieslach yapewnie mona ale w ograniczonej ilosci bo to tez woda ze sprytusem....
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
11 lutego 2012, 15:44
przez t_o_m_e_k
nic nie dodaje i hula bez problemów przy -25 śmiga bez problemu przed zima tylko filtr paliwa wymieniłem
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
11 lutego 2012, 19:05
przez chlorek
albo dolać trochę benzyny 95/98

ja osobiście nic nie dolewam, tylko VERVA ostatnio bo nie trzęsie mi autem rano.
benzyna w tdi

Napisane:
11 lutego 2012, 20:33
przez lukash
siemano wszystkim;) mam takie pytanie czy jak mam paliwo diesel zmieszane 5lbenzyny\na 700 l ropy to moge zatankowac ok 40 l do leonka tdi 110 bez żadnych skutków obocznych ?
Re: benzyna w tdi

Napisane:
11 lutego 2012, 21:16
przez binio
Myślę że spokojnie. Dodają nawet 5% benzyny w Twoim przypadku to jakieś 0,75%
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
11 lutego 2012, 23:18
przez CupRacing4
florek, u mnie teraz też nie trzęsie silnikiem, ale już pisałem o tym, że jak jest tak zimno, to drgawki ustępują.
Zwróć uwagę na zachowanie silnika jak temp. podskoczy do około 3st.C i daj znać.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
12 lutego 2012, 09:13
przez uszyneq
Ja osobiscie dolewam skydd-e (uzywam tylko w zime)
Całoroczny uszlachetniający dodatek do oleju napędowego.
Zapobiega tworzeniu się kryształków parafiny, obniża temperaturę płynności paliwa.
Skuteczny do -39 stopni. Ułatwia rozruch silnika oraz poprawia jego pracę.
Obniża zużycie paliwa i oczyszcza układ paliwowy.
Opakowanie wystarcza na 1000l. paliwa.
Re: benzyna w tdi

Napisane:
12 lutego 2012, 18:39
przez tomek_ibiza
a czy dolewanie benzyny do Diesla nie powoduje zacierania pompy ? tzn po jakimś tam czasie
Re: benzyna w tdi

Napisane:
12 lutego 2012, 21:03
przez colin23
Panowie nie wymyślajcie jakiś komunistycznych sztuczek. Po pierwsze lejcie porządne paliwo, które w zimie powinno posiadać zimowe dodatki. Jeśli już się tego obawiacie to lejcie specyfiki (uszlachetniacze) stricte przeznaczone do Diesli STP, Liqui Moly czy innych firm. Co to za pomysły z laniem benzyny czy denaturatu. Nie jeździcie traktorami czy mercedesami beczkami!
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
13 lutego 2012, 08:51
przez oczkolek
michal3m napisał(a):i w filtrze paliwowym zmarzła woda
To nie woda tylko przy niskiej temperaturze wydzieliła się parafina z ciulowego paliwa.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
13 lutego 2012, 11:59
przez PaVLo
Dzisiaj zatankowałem prawie do pełna, wlałem STP do diesla z antyżelem, ale mam pytanie, czy ten środek jest w stanie rozpuścić ewentualną parafinę w filtrze i reszcie układu paliwowego, czy tylko zapobiegnie dalszemu wydzielaniu z obecnego paliwa ?.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
13 lutego 2012, 11:59
przez oczkolek
PaVLo napisał(a):czy ten środek jest w stanie rozpuścić ewentualną parafinę
Podejrzewam, że nie. Trzeba poszukać ciepłego garażu lub poczekać do wiosny.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
14 lutego 2012, 10:24
przez paffa1
Też tak myslałem jak Wy, że nic nie potrzeba dolewać do paliwa. Paliwo tankuję tylko na staciach Orlen (na dwóch) filtr wymieniam przed każdą zimą i zazwyczaj jest to listopad i to nie Filtron, tylko Mann, Knecht, Purflux. Przez dwie poprzednie zimy nie miałem problemu z parafina w zbiorniku, nic nie zamarzało, auto odpalało normalnie. Zawsze gdy dojeżdzam do rezerwy auto jest tankowane pod korek. Natomiast w zimę staram się utrzymywać paliwo powyżej 1/2 zbiornika. Niestety tej zimy już po tych dużych mrozach, wracałem w nocy ze szpitala, zapaliła się kontrolka Kontroli Trakcji, silnik zaczął tracić moc, szarpać, ledwo wjechałem na wiadukt i na wiadukcie zgasł. Siłą rozpędu dotoczyłem się na stację Orlen.
Podnoszę maskę, wężyk paliwa pusty. Wyciągnąłem zawór na filtrze, zalałem ropą filtr i po 3sek. kręcenia odpalił.
Paliwa w zbiorniku wtedy było na jedną kreskę mniej niż max.
Na drugi dzień auto na cały dzień powędrowało na stanowisko, gdzie temp. była około +20 stopni.
Przy okazji zje...em kolegę co jest ajentem stacji na której tankuję.
Mówił, że niby ropa jest do -28 ale... ale, do tego jest jeszcze jakaś tolerancja w obie strony.
Paliwo tankowane to była Verva, tankowane kilka dni wcześniej na FV.
Niestety nie wierzę w te cudowne polskie paliwa i od tego incydentu dolewam do paliwa odpowiedniego środka.
Pozdrawiam
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
14 lutego 2012, 13:31
przez marcin7x5
Dodam tylko, że wg PN (Polskich Norm) paliwo zimowe musi byc "dobre" do -22 st. Reszta to juz jest dobra wola producenta.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
14 lutego 2012, 14:51
przez seqs
tomery napisał(a):Witam koledzy.
Jako że to mój pierwszy diesel, a zima za pasem mam pytanie: czy dodajecie jakiś antydepresator do ON w sezonie zimowym ?
Doświadczony "kierowiec-dieslowiec" polecił mi SKYYDA - czy ktoś z Was stosuje go może do silnika TDI PD - czy jest on bezpieczny dla pompek

?
Dzięki za podzielenie się wiedzą i doświadczeniami.
Dla mnie obecna zima jest drugą, w czasie której użytkuję diesla. W zeszłą gdzie mrozy były dłużej nie lałem nic i było całą zimę ok. W czasie obecnej również nic nie dolewałem, aczkowlwiek wiele dobrego słyszałem o tym Skyydzie. Podobno z tych wszystkich środków, to tylko ten do czegoś się nadaje. Co do rad aby tankować tylko na markowych stacjach, to fakt, że jest to rada godna uwagi, aczkolwiek obecnie w pracy mam sporo spraw związanych z zamarzniętym paliwem i często gęsto jest tak, że zamarza nawet ON z Shella, BP czy Statoila. Wydaje mi się jeszcze, że duże znaczenie w czasie użytkowania diesla zimą ma filtr paliwa i to kiedy ostatnio był wymieniany.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
18 lutego 2012, 22:01
przez jamallorock
seqs, ja osobiście używam filtrów Manna, tankuję na Statoil wymiennie z BP w czasie dużych mrozów < -15 dolewałem STP żeby się parafinka nie wytrąciła i nic nie zamarzło przy -26. Pewnie , że filtr jest waży , ale przede wszystkim jak pisali wyżej markowe paliwo bez sztuczek z denaturatem hehe.
marcin7x5, no to liczymy na dobrą wolę koncernów

Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
20 lutego 2012, 14:36
przez marcin7x5
marcin7x5, no to liczymy na dobrą wolę koncernów
Z tym to ja bym nie był takim optymistą. Ostatnio widziałem zdjęcia filtrów na cysternach jednej z polskich firm petrochemicznych. Nie napawały optymizmem pomimo reklamy, że testowane w temp -32 st. Więc skoro z fabryki wyjeżdźa takie coś to nie dziwi mnie już to, że niektórzy nie mogą odpalic auta. Na szczęście mrozy juz odeszły - chyba

Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
21 lutego 2012, 06:37
przez blachy
Mieszkam w Zamościu i w nocy kiedy temp. dobiła do -30 ropa "zamarzła" w 3 dieslach kolegów (auta trzymane na dworze). Było to zwykłe paliwo z lotosa w pierwszym, gold ze statoila w drugim oraz vpower z shella. Mnie uratował garaż, gdyż leję zwykłego diesla na shellu a i tak na wszelki wypadek wlałem skydd'a po incydentach u kolegów.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
21 lutego 2012, 07:45
przez Peter007
Podobno z tymi markowymi nie ma problemów

Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
21 lutego 2012, 17:24
przez Omega
Uprzejmie informujemy, że stosownie do przepisów zawartych w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 2 lutego 2012 r., zmieniających rozporządzenie w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych (Dz.U. z dnia 7 lutego 2012, poz. 136), Grupa LOTOS S.A. rozpocznie wprowadzanie na rynek oleju napędowego z zawartością FAME (estry metylowe kwasów tłuszczowych) do 7% objętościowych, począwszy od dnia 15 lutego 2012 r.
lotos.pl
Tak zbaczajac z tematu i idac w FAME to jedynym minusem tego paliwa sa problemy w zimie, agresywne dzialanie na gume i inne uszczelnienia w ukladzie paliwowym i biodegradacja w wysokiej temperaturze.
TomeQ masz jakies info dlaczego producenci nie zalecaja biodiesela? Jeden to napewno zjadanie przewodow paliwowych ktore nie sa wykonane z chlorokauczuku. Drugi jaki przychodzi mi do glowy to commonrail podgrzewa paliwo do takiej temperatury ze moze sie ono zaczac rozkladac.
Jeszcze jest jeden powazny problem.W autach ktore nie sa uzywane czesto i stoja zalane takim paliwem, mnoza sie jakies mikroby (czy bakterie?) do tego stopnia ,ze zablokuja caly uklad paliwowy.Niedawno moj kumpel przerabial ten temat.W jego lodce ktora stala nie ruszana pol roku.Wszystko trzeba bylo rozebrac wtryski ,sekcje z pompy powyjmowac,wyjac zbiornik paliwa i nawet go rozciac ,zeby to cholerstwo wyplukac...porazka.
http://www.racingforum.pl/index.php?showtopic=95898&st=160&start=160http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_5150.html?OpenDocument&land=GB&voilalang=e&voiladb=web.nsf
Dodatki do paliwa

Napisane:
7 grudnia 2012, 14:42
przez leonlover
Witam,
Jakie jest wasze zdanie na temat dolewania do ropy jakichś dodatków mających poprawić pewne "rzeczy"?
Generalnie kolega ostatnio mówił mi że dolewa do golfa 4 AFN, Mixolu gdyż ponoć ropa teraz jest zbyt sucha i w ten sposób ułatwia się pracę wtryskom.
W sklepie nic konkretnego się nie dowiedziałem.
Druga sprawa: czy powinno się teraz dolewać na zimę jakichś dodatków aby nie wytrącała się parafina z ropy?
Gdyż spotkałem się ze zdaniem że to paliwo na stacjach wytrzymuje do -30C i nie ma takiej potrzeby.
Ewentualnie czy wy stosujecie jakieś dodatki i jeśli tak to jakie.
Pozdrawiam
Re: Dodatki do paliwa

Napisane:
7 grudnia 2012, 14:51
przez zuper
Najlepszym sposobem na brak problemów z olejem napędowym w okresie zimowym są dwie podstawowe rzeczy:
1. tankować na sprawdzonych stacjach paliwa (ORLEN, LOTOS, BP STATOIL itp.)
2. wymienić przed zimą filtr paliwa na nowy
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
7 grudnia 2012, 17:22
przez seb_jag ARL
a czy Lukoil uznajemy za sprawdzoną stację?

Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
7 grudnia 2012, 17:28
przez chlorek
pisałem już kiedyś ale powtórzę, większość dodatków to Placebo nic więcej, te niby ulepszenia znajdują się w ropie, lej tak jak pisał
zuper, i po sprawie, co jakiś czas zalej Verve, Ultimate itp (w nich są te super dodatki

).
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
7 grudnia 2012, 17:35
przez siwy77
seb_jag ARL napisał(a):a czy Lukoil uznajemy za sprawdzoną stację?

Powiem Ci, że tankuje na Lukoil (700m mam do stacji) lub na BP i złego słowa na tą pierwszą nie mogę powiedzieć. W zeszłą zimę bez problemu odpalałem. Nie dolewam żadnych "ulepszaczy".
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
7 grudnia 2012, 17:58
przez seb_jag ARL
siwy77 napisał(a):Powiem Ci, że tankuje na Lukoil (700m mam do stacji) lub na BP i złego słowa na tą pierwszą nie mogę powiedzieć. W zeszłą zimę bez problemu odpalałem. Nie dolewam żadnych "ulepszaczy".
też tak uważam, na razie z paliwa na Lukoilu jestem zadowolony, ale zimy na ich oleju jeszcze nie doświadczyłem

filtr wymieniłem i na razie żadnych problemów z odpalaniem, pali na dotyk.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
7 grudnia 2012, 19:22
przez Pablo100
Marka stacji niekoniecznie świadczy o dobrym paliwie. Ważne jest to żeby sama stacja była sprawdzona.
Ja do leona lałem ropę na lukoilu, aż do momentu kiedy zatankowałem benzynę do civic-a.
Po przejechaniu 10 km auto straciło moc, żeby cokolowiek wyprzedzić musiałem trzymać wysokie obroty itd. Dosłownie wymęczyłem paliwo które tam wlałem. Po zatankowaniu na innej stacji problem braku mocy znikł.
Od tego przykrego incydentu wolę tankować gdzie indziej.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
16 grudnia 2012, 13:07
przez sagon
JanuszSz napisał(a):W poprzednią zimę ktoś na OCP robił doświadczenia z depresatorami i okazało się ,że oprócz dobrego samopoczucia kierownika i wydania kilkunastu złotych nie przynosiły żadnych efektów.
Zastanawiam się,kto i na jakich?Ja od lat leję skydda i z pełną odpowiedzialnością mogę pisać,że ten środek spełnia swoje zadanie.
Kup sobie kiedyś latem paliwo na markowej stacji,wlej do plastikowej bańki,zimą sprawdź jak wygląda

Dolej sobie do tego samego paliwa skydda,to zobaczysz jaka będzie różnica.
Jeżeli ktoś leje do on szczyny,to nic dziwnego,że miał takie doświadczenia.
florek napisał(a):pisałem już kiedyś ale powtórzę, większość dodatków to Placebo nic więcej
Tobie też polecam taki test,szybciutko zdanie zmienisz.Od lat testuję w ten sposób ten środek,zawsze na letnim paliwie i jeszcze nigdy,powtarzam,nigdy zimą na letnim paliwie nie zawiódł.
Kiedyś miałem okazję widzieć,jak zimą wygląda zimowe paliwo kupione na markowej stacji,tak on,jak benzyna.Nic,tylko tankować u nich pewne,zimowe paliwa

.
Słyszałeś o zimowych paliwach na stacjach statoil,czy lotos,paliwa arctic.Wiesz,co takiego niezwykłego mają w swoim składzie?
Ano depresant,nic innego.
Powiem Ci jeszcze,że statoil kupuje paliwa od lotosa.Porównaj sobie zimowego arctica ze statolia z tym z lotosa.To są te same,identyczne napędy.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
17 grudnia 2012, 12:21
przez Roxon40
Nic nie dodaję do ropy leję tylko cały czas Ultimate i odpukać spokój.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
19 grudnia 2012, 00:46
przez lisiu1
Roxon40 napisał(a):Nic nie dodaję do ropy leję tylko cały czas Ultimate i odpukać spokój.
Tak jest, zadnych specyfików tylko dobre paliwo ze sprawdzonych stacji...
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
19 grudnia 2012, 10:19
przez marcino89
Ogólnie leję Vervę, ale ostatnio przy tych mrozach dodałem sobie Castrola TDA i zauważyłem troszkę mniejsze kopcenie na czarno czyt. mniej usmoloną klapę

Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
19 grudnia 2012, 11:18
przez olszu
Zalałem kocioł vervy i zobaczymy czy będzie różnica. Wczesniej miałem zwykły ON ze statoila z dolanym STP.
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
19 grudnia 2012, 21:11
przez WhiteBoy
W naszej firmie dodajemy Kleen-Flo Dodatek do oleju napędowego 150ml na pełny bak sprawdzone od paru lat Polecam stosuje w aucie mamy i nigdy nie ma problemu
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
20 grudnia 2012, 07:15
przez ColdMan
Ja pracuje w magazynie z częściami samochodowymi i mogę wam powiedzieć że najwięcej schodzi Castrol TDA sam mam zamiar to kupić i zacząć dolewać
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
30 grudnia 2012, 18:43
przez kamil23_
a ja cały czas tankuje lotos dynamic i spokój ojciec jezdzi od 4 lat na tym paliwie i nigdy nie było problemu z niczym
Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
30 grudnia 2012, 19:47
przez lukero-madnes
czysta verva i pojechali

Re: Co dajecie na zimę do ON ???

Napisane:
30 grudnia 2012, 22:12
przez marcino89
ColdMan napisał(a):Ja pracuje w magazynie z częściami samochodowymi i mogę wam powiedzieć że najwięcej schodzi Castrol TDA sam mam zamiar to kupić i zacząć dolewać
ja w sklepie z częściami i potwierdzam co wyżej