Reklama

Zapraszamy do polubienia naszego nowego fanpage na Facebook'u.

Opony zimowe

Pytania, testy, porady fachowców ...

Moderatorzy: Moderator LC Team, Moderator Junior

Re: Opony zimowe

Postprzez jedreg » 23 listopada 2018, 11:47

Ja finalnie założyłem Nokian WR A4 i są duzo cichsze niz Matadory Sibir Snow ktore mialem w A3ce w tej samej szerokosci 225 (ale to moze tez Cupra jest lepiej wyciszona niz stare A3, nie wiem). Wiecej dorzuce jak troche na nich posmigam.
jedreg
Stella +
Stella +

Region: małopolskie
Auto: Cupra 300 ST 4Drive
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Reklama

Postprzez Borzooo » 1 grudnia 2018, 11:33

Mam pytanko. Jakie opony marek premium polecacie do nowego Leona 1.5 150 KM HB na zimę? Odbiór na przełomie roku więc szukam już felg i opon. Lato 18. Co prawda w dalszym ciągu nie zdecydowałam czy na zimę będę zakładać 17 czy 18 ale chce mieć kilka propozycji do wyboru. Jeżeli brała bym 17 to myślałam o nowych Michelinach Alpin 6, parametry bardzo ok. Chyba, że macie coś lepszego. 18 takich nie ma niestety więc co byście polecali? Jazda prawie 100% po mieście. Dzięki. :-D
Borzooo
Stella
Stella

Region: pomorskie
Auto: Leon FR 1.5 150 KM
Silnik: benzyna inny

Postprzez dragonflymr » 7 grudnia 2018, 13:26

Zastanawia mnie różnica w cenach opon, wydawałoby się że nowsze (myślę że np A4 to nowsza wersja A3?) powinny być lepsze i droższe, a jakoś tak nie jest, przykładowo:

Nokian WR D4 225/45 R17 94 V XL - 481
Nokian WR D3 225/45 R17 94 H XL - 803 (nawet przy indeksie H a nie V)

Nokian WR A4 225/45 R17 94 H XL - 517
Nokian WR A3 225/45 R17 94 H XL - 692

Ktoś ma wiedzę z czego to wynika?
dragonflymr
Sport
Sport

Region: mazowieckie
Auto: Cupra 300 ST

Postprzez Krzyzak » 7 grudnia 2018, 19:39

sprawdź miejsce produkcji, nokiany robią m.in. w Rosji i te mogą być tańsze
tu z jakością bywa różnie - w 2012 kupowałem model W+ to 2 sztuki były idealne a 2 pozostałe mimo różnych cudów :) ciężarki zajmowały połowę felgi... odesłałem i po miesiącu dostałem 2 nowe, które się wyważyły równie idealnie, reklamacja uznana
na szczęście kupowałem we wrześniu i miałem komfort czasowy, żeby czekać miesiąc na rozpatrzenie
Krzyzak
Sport
Sport

Auto: Leon 5F
Silnik: benzyna 1.4

Postprzez dragonflymr » 9 grudnia 2018, 11:37

OK, wiem że są fińskie i ruskie. Nie mam jak sprawdzić (nie widziałem na oponeo takiego info) ale te które ja dostałem są Made i Finland. Także wygląda że przyczyną nie jest kraj pochodzenia.

-- 9 grudnia 2018, 12:37 --

Hejka, nikt nie ma pomysłu w kwestii cen. Generalnie chodzi o to czy wyższe ceny dla W3/A3 to jakaś zaszłość (zapasy kupione po wyższych cenach) czy też z jakiegoś powodu te starsze modele są lepsze???
dragonflymr
Sport
Sport

Postprzez ramzei » 9 grudnia 2018, 20:15

dragonflymr napisał(a):Hejka, nikt nie ma pomysłu w kwestii cen. Generalnie chodzi o to czy wyższe ceny dla W3/A3 to jakaś zaszłość (zapasy kupione po wyższych cenach) czy też z jakiegoś powodu te starsze modele są lepsze???

Tu musimy się cofnąć do szkoły:
POPYT
Ilość towarów i usług jaka może być kupiona przez konsumentów na rynku podanych cenach w określonym czasie.
PRAWO POPYTU
Wraz ze wzrostem ceny popyt maleje, natomiast spadkowi ceny towarzyszy wzrost wielkości popytu.
PODAŻ
Ilość dóbr, oferowana na rynku przez producentów przy określonej cenie.
PRAWO PODAŻY
Wraz ze wzrostem ceny podaż wzrasta, natomiast spadkowi ceny towarzyszy spadek podaży.

Podsumowując: Starszych modeli po prostu mniej na rynku dlatego są droższe... Mam nadzieje, że pomogłem pozdrawiam!~
Był Leon ST FR 1.4 125 emotion red
Jest Leon ST Cupra 300 4Drive nevada white
ramzei
Signo
Signo

Auto: Leon ST Cupra 4Drive

Postprzez dragonflymr » 9 grudnia 2018, 21:04

ramzei napisał(a):Podsumowując: Starszych modeli po prostu mniej na rynku dlatego są droższe... Mam nadzieje, że pomogłem pozdrawiam!~

No powiedzmy :roll: , tylko mi bardziej chodziło o to czy starsze modele są droższe bo lepsze czy tylko bo jest ich mniej. Nie interesuje mnie za bardzo zakup starszych tylko dlatego że jest ich mniej na rynku i są droższe, ale z drugiej strony jeśli jest ich mniej i są droższe bo dużo lepsze to już tak :mrgreen:
dragonflymr
Sport
Sport

Postprzez Tomektr » 10 grudnia 2018, 14:05

Popyt popytem ale zazwyczaj jest tak że jak wchodzi nowy model (zakładamy że lepszy) to ceny starego są obniżane by nie zostać z towarem. Ot tak se pomyślałem :mrgreen:
Tomektr
Signo
Signo

Region: kujawsko-pomorskie
Auto: Leon FR MY18 150KM

Postprzez dragonflymr » 10 grudnia 2018, 14:17

Tomektr napisał(a):Popyt popytem ale zazwyczaj jest tak że jak wchodzi nowy model (zakładamy że lepszy) to ceny starego są obniżane by nie zostać z towarem. Ot tak se pomyślałem :mrgreen:

Dokładnie tak samo mi się wydawało - ale może opony rządzą się innymi prawami :? Z doświadczeń życiowych wychodzi mi tak że jak zaczyna być dostępna nowsza wersja czegoś - oczywiście wychwalana przez producenta pod niebiosa - to dystrybutorzy starają się za wszelką cenę pozbyć starszego modelu = spore promocje cenowe.

Jedynym wyjątkiem jest sytuacja kiedy dana wersja zyskuje status kultowej - wtedy faktycznie ceny rosną, ale czy tutaj mamy taką sytuację? Raczej nie i dlatego nie bardzo rozumiem o co idzie z tymi wyższymi cenami za W3/A3 :shock:
dragonflymr
Sport
Sport

Postprzez jedreg » 10 grudnia 2018, 18:05

No właśnie, ciekawe teorie szczególnie np w kontekscie 225/40/R18 jakie zakladam na zime - wtedy Nokian A3 jest prawy 2x drozszy niz A4, jakis absurd... no chyba, ze opona A3 wyposażona jest krasnale zamieszkujące rowki bieżnika czepiające się pazurami asfaltu gwarantując idealną przyczepność... i tak dalej ;)
jedreg
Stella +
Stella +

Auto: Cupra 300 ST 4Drive

Postprzez raflo83 » 12 grudnia 2018, 11:02

Borzooo napisał(a):Mam pytanko. Jakie opony marek premium polecacie do nowego Leona 1.5 150 KM HB na zimę? Odbiór na przełomie roku więc szukam już felg i opon. Lato 18. Co prawda w dalszym ciągu nie zdecydowałam czy na zimę będę zakładać 17 czy 18 ale chce mieć kilka propozycji do wyboru. Jeżeli brała bym 17 to myślałam o nowych Michelinach Alpin 6, parametry bardzo ok. Chyba, że macie coś lepszego. 18 takich nie ma niestety więc co byście polecali? Jazda prawie 100% po mieście. Dzięki.
dla siebie i mocy >400KM zamówiłem Micheliny PA4 225/40/18 92W. Jak dojdą i założe je na kołoa, to będę mógł coś więcej powiedzieć. Porównanie będzie do obecnych Dunlopów, które już nie dają rady po 4 sezonach.
Był: Seat Leon Cupra 1P
Jest: Seat Leon Cupra 5F viewtopic.php?f=91&t=50354
raflo83
Sport
Sport

Auto: Cupra 5F

Postprzez JanuszJanuszewski » 12 grudnia 2018, 17:55

Ja w tym roku do Cupry założyłem Kleber Kristalp HP3 w rozmiarze 225/40 R18 i powiem szczerze, że jestem pod dużym wrażeniem.
Opony mimo zapewnień producenta (etykieta 69dB) są przy prędkościach autostradowych jednak trochę słyszalne. Nie jest to żadne uciążliwe i głośne buczenie ale przy powiedzmy 120 jest zdecydowanie ciszej. Do tych 120km/h są mega cichutkie. Domyślam się, że ten hałas przy wyższy prędkościach to za sprawą bieżnia tzw "jodełki" czy jak to się tam nazywa. Oczywiście po raz kolejny nadmienię, że nie jest to nic uciążliwego ani denerwującego. Mam porównanie z wieloma innymi zimówkami i te są na prawdę bardzo ciche, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę rozmiar. Dla porównania letnie Bridgestone Potenza S001 na których odebrałem w lecie FRke w tym samym rozmiarze były tragiczne. Huczały i buczały dosłownie jak zużyte łożyska.

Natomiast jeśli chodzi o właściwości jezdne to już inna kwestia. Póki co zrobiłem na nich zaledwie 2300km ale zdążyłem je przetestować już na deszczu (rewelacyjne prowadzenie w zakrętach, trochę gorzej przy ruszaniu, lubią zaboksować, w końcu mają nie lada wyzwanie - prawie 300 koni w ośce), śniegu sporego nie było ale błoto pośniegowe już się przytrafiło i wrażenia całkiem podobne do tych na mokrej nawierzchni oraz sucha nawierzchnia i temperatura powiedzmy zakres od -6'C do +10'C trzymanie rewelacyjne.
Kleją jak letnie co zauważył nawet mój znajmy którego zabrałem na przejażdżkę aby zaprezentować walory użytkowe mojego nowego nabytku. :D
Pytał z wielkim zszokowaniem co to za opony, że tak kleją do asfaltu na mrozie.

Ogólnie, póki co, szczerze polecam i jestem w pełni zadowolony. Dodam, że cenowo również bardzo przyzwoicie ponieważ za komplet nówek DOT 3818 rozmiar 225/40 R18 z montażem zapłaciłem 1550zł.
Fajna sprawa również w kwestii niezadowolenia z zakupu. Kleber gwarantuje, że jeśli nie będziemy usatysfakcjonowani z zakupionych opon to do 30dni można je oddać i zwracają wszystkie pieniążki. Warunkiem jest zarejestrowanie zakupu na ich stronie co też uczyniłem ale nie będę miał okazji z tego skorzystać. Zostają ze mną.
Gorzej jak się okaże po 30 dniach, że z każdym kolejnym przebytym kilometrem zaczynają tracić swoje właściwości trakcyjne... :cojest:
JanuszJanuszewski
Signo
Signo

Auto: Leon

Postprzez Limak9 » 13 grudnia 2018, 11:10

raflo83 napisał(a):
Borzooo napisał(a):Mam pytanko. Jakie opony marek premium polecacie do nowego Leona 1.5 150 KM HB na zimę? Odbiór na przełomie roku więc szukam już felg i opon. Lato 18. Co prawda w dalszym ciągu nie zdecydowałam czy na zimę będę zakładać 17 czy 18 ale chce mieć kilka propozycji do wyboru. Jeżeli brała bym 17 to myślałam o nowych Michelinach Alpin 6, parametry bardzo ok. Chyba, że macie coś lepszego. 18 takich nie ma niestety więc co byście polecali? Jazda prawie 100% po mieście. Dzięki.
dla siebie i mocy >400KM zamówiłem Micheliny PA4 225/40/18 92W. Jak dojdą i założe je na kołoa, to będę mógł coś więcej powiedzieć. Porównanie będzie do obecnych Dunlopów, które już nie dają rady po 4 sezonach.

Mam 2 zimę te Michały i jestem bardzo zadowolony.
Limak9
Signo
Signo

Auto: Leon ST280

Postprzez dragonflymr » 13 grudnia 2018, 12:04

JanuszJanuszewski napisał(a):Ja w tym roku do Cupry założyłem Kleber Kristalp HP3 w rozmiarze 225/40 R18

I znowu ta sama ciekawostka, na oponeo:
Kleber Krisalp HP3 - 446
Kleber Krisalp HP2 - 740

What the fu...?
dragonflymr
Sport
Sport

Postprzez JanuszJanuszewski » 13 grudnia 2018, 15:09

Też to zauważyłem ale sugerując sie opiniami w Internecie oraz etykietą to hp2 sa gorsze wiec skad ta różnica? Zaden kult w tym przypadku raczej nie wchodzi w grę.
JanuszJanuszewski
Signo
Signo

Auto: Leon

Postprzez dragonflymr » 13 grudnia 2018, 15:47

No cóż, może oponeo twardym chce być i zostać z dużym zapasem starszych modeli na lata :twisted:
dragonflymr
Sport
Sport

Postprzez Krzyzak » 13 grudnia 2018, 20:06

U mnie dziś pierwszy śnieg i lód na Crossclimate+
Co prawda nie było tego dużo bo 2-3cm, ale auto jedzie normalnie, jak latem.
Także wrażenia pozytywne, jeśli tylko reszta zimy będzie podobna (w sensie zachowania opon a nie aury) to na pewno kolejne też będą wielosezonowe.
Krzyzak
Sport
Sport

Auto: Leon 5F

Postprzez brzooza » 16 grudnia 2018, 11:49

Dzisiaj trochę więcej śniegu w stolicy. Przejechałem specjalnie nie odśnieżonym miejscami na parkingu. Jak wjeżdżałem z mokrego na śnieg na skręconych kołach (zakręt) to czułem od razu jak auto „pływa”. Prędkość jakieś 30kmh. Jak się jedzie prosto to spoko jak powoli na zakrętach to tez spoko ale ten pierwszy wjazd na śnieg zapalił u mnie lampkę ostrzegawcza.
Opony michelin crossclimate + 225/40/18 nowki z tego roku maja 4000km przebiegu
brzooza
Signo
Signo

Auto: Seat Leon FR 5F

Postprzez c3c » 16 grudnia 2018, 12:34

Sądzę, że nie o kultowość tu raczej chodzi, starsze opony też pewnie nie są lepsze od nowych modeli, a jeśli nawet, to ich przewaga maleje wraz z wiekiem mieszanki, z której są wykonane. Wydaje mi się, że odpowiedź jest prosta. Kto kupuje starszy model opony w wyższej cenie? Ten kto musi.

W aucie mamy z reguły 4 identyczne opony. Jeśli z jakiegoś powodu jedna jest do wymiany (uszkodzona na tyle, że nie nadaje się do naprawy), to przy założeniu, że pozostałe 3 są w dobrej kondycji - nowa, identyczna jak pozostałe 3, choćby kosztowała 2 razy więcej niż nowszy model, wciąż będzie bardziej opłacalnym wyborem od kupna nowego kompletu ;)
c3c
Stella
Stella

Region: pomorskie
Auto: Le On
Silnik: benzyna inny

Postprzez dragonflymr » 16 grudnia 2018, 13:42

c3c napisał(a):W aucie mamy z reguły 4 identyczne opony. Jeśli z jakiegoś powodu jedna jest do wymiany (uszkodzona na tyle, że nie nadaje się do naprawy), to przy założeniu, że pozostałe 3 są w dobrej kondycji - nowa, identyczna jak pozostałe 3, choćby kosztowała 2 razy więcej niż nowszy model, wciąż będzie bardziej opłacalnym wyborem od kupna nowego kompletu

Coś może w tym być, ale to raczej rynek marginalny, nie sądzę żeby na tym jakąś sensowną kasę dało się zarobić. Podpytam jeszcze znajomka który filię Intercars prowadził
dragonflymr
Sport
Sport

Poprzednia strona

Powrót do Opony, Felgi, itp.