przez roosman » 4 marca 2014, 10:10
W samochodach ciężarowych jest tak, że na rynki chłodniejsze czyli np. Skandynawia trochę inaczej konstruowany jest EGR, więcej spalin trafia ponownie w dolot, z tym że jest stosowana chłodnica EGR (Zawsze jest stosowana, tylko tutaj większa) a w połączeniu z faktem, że powietrze jest tam chłodniejsze i zawiera więcej tlenu, ogólnie wszystko działa i trzyma parametry. Mercedes lub Iveco (nie pamiętam dokładnie) pobiera chyba nawet spaliny aż 3 cylindrów i trafiają one ponownie w silnik, a pozostałe 3 idą w wydech. Wtedy cząstek stałych jest wystarczająco mało, aby zmieścić się w normach. Ale takie rozwiązanie w Afryce, zabije silnik, który będzie się notorycznie przegrzewał. Ale przy Euro V Scania np stosowała silniki z i bez AdBlue, w zależności od mocy. MAN zupełnie nie miał AdBlue ale miał za to podwójny EGR. To wszystko nie jest takie proste. A na pocieszenie dodam jeszcze że Euro 5+ które od stycznia obowiązuje osobówki i Euro VI na ciężarowe zostanie ponownie zaostrzone, prawdopodobnie 2017 do 2020. Prawdopodobnie wejdą już na dobre hybrydy, ponieważ już teraz to wydala ciężarowy diesel jest o wiele czystsze niż powietrze w Katowicach.
A tymczasem w garażu - 8,5l, 757KM, 16 cylindrów\