Reklama

Zapraszamy do polubienia naszego nowego fanpage na Facebook'u.

Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Wszystko co dotyczy silnika, przeniesienie napedu, modyfikacje.......

Moderatorzy: Moderator LC Team, Moderator Junior

Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez artek90 » 17 listopada 2018, 23:32

Witam.

Wróciłem do Polski niedawno i mieszkam w dużym mieście. Do pracy mam 9 km przez miasto. Jakieś 15/20 minut jazdy, często korki. Chciałbym was spytać czy jest tu ktoś kto jeździ krótkie trasy swoim TDI. Mam nalatane 40 tys km od nowości i wszystko w trasie ale teraz zauważyłem że silnik się nie dogrzewa porządnie jak w trasie. Raz w miesiącu mam możliwość przegonienia auta na autostradzie ale przeważnie jazda w mieście. Wiem ktoś powie żeby sprzedać i kupić PB ale problem w tym że przez rok nie mogę sprzedać auta po rejestracji w Polsce a boje się że może się zapchać ten DPF nieodwracalnie...
Staram się nie przyśpieszać zbytnio z wolnych obrotów, leje paliwo lepszej jakości a jak się da to jazda na niższym biegu przy około 2500rpm. Spalania nie mam wysokiego bo jakieś 6 litrów przy dojazdach do pracy i są odcinki gdzie na 3 biegu mogę jechać to 70km. Olej zmieniam co 10 tys km więc to też plus ale no ostatnio np dojechałem do pracy a tu wypalanie które musiałem przerwać....
jak to u was wygląda ? jakieś rady ?
"Live for nothing or die for something"
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
artek90
Sport
Sport
 
Posty: 244
Dołączył(a): 19 lutego 2013, 21:22
Lokalizacja: SPAIN
Auto: Leon 1.6tdi i-Tech
Silnik: turbo diesel inny

Reklama

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez Le0nZawodowiec » 18 listopada 2018, 00:06

Mi sie filtr wypala co 320 do 400km. Mam tak od nowosci. Zawsze po wypalaniu zeruje sobie trip. I jezeli widze ze zbliza sie 300km to jestem gotowy ze w kazdej chwili moze zaczac wypalac, jezeli sie zacznie w moescie to po drodze mam trase przez obwodnice na ktorej daje mi sie wypalic. A od pon do pt po miescie w korkach jezdze 2 godziny dziennie 20km i godzine obwodnica-autostrada 64km. Wypala sie roznie, czasami go zlapie na autostradzie, czasami w korku. Wszystko sie ladnie samo robi. Jezeli juz zauwazysz ze sie wypala to daj mu sie wypalic jezeli juz to robi dluzsza chwile. Kilka razy mialem wolne 20-30min i kiedy po zaparkowaniu pod domem zaczal sie wypalac jechalem na obwodnice kilometr ode mnie. Innym razem polowe wypalania na swiatlach w korku i konczylem na obwodnicy. Kilka razy wypalal sie jak przyjechalem do pracy, a ze zawsze jestem wczesniej z racji tego ze zeruje trip moglem wyjechac wczesniej 10min i dokonczyc. Jak dotad przez 70 tys km nic sie nie stalo. Poziom popiolow jest minimalny, 0.8g jak ostatnio sprawdzalem. Poziom oleju sie nie podnosi.
Zobacz Profil
Le0nZawodowiec
Signo
Signo
 
Posty: 180
Dołączył(a): 2 sierpnia 2017, 11:18
Auto: Seat Leon 5f
Silnik: turbo diesel inny

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez Miguel07 » 18 listopada 2018, 06:35

Przecież nawet jak zgasisz silnik to dokończy się wypalanie bez jakiejkolwiek Twojej ingerencji

Myślę że ludzie są przewrażliwieni na punkcie dpfa :P
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Miguel07
Sport
Sport
 
Posty: 456
Dołączył(a): 26 kwietnia 2016, 13:38
Region: zagranica
Auto: Cupra R ST
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez adbur » 18 listopada 2018, 11:26

Miguel07 napisał(a):Przecież nawet jak zgasisz silnik to dokończy się wypalanie bez jakiejkolwiek Twojej ingerencji

Myślę że ludzie są przewrażliwieni na punkcie dpfa :P


Ale ,że jak się dokończy wypalanie.... :shock:
Zobacz Profil
adbur
Signo
Signo
 
Posty: 146
Dołączył(a): 7 marca 2017, 06:00
Lokalizacja: ZST
Region: zachodniopomorskie
Auto: Ateca
Silnik: benzyna inny

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez Miguel07 » 18 listopada 2018, 11:55

To być może pitole głupoty :P poprawcie

Ale nie jednokrotnie podjeżdżając pod chatę wyłączę go a on sobie jeszcze tam mruczy kilka minut,
I ktoś mnie właśnie mówił że to dpf :roll: ?
Wentylator po 3km raczej by nie napindalal kilka min
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Miguel07
Sport
Sport
 
Posty: 456
Dołączył(a): 26 kwietnia 2016, 13:38
Region: zagranica
Auto: Cupra R ST
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez adbur » 18 listopada 2018, 12:05

Podczas wypalania dpf wyłączając silnik przez kilka minut pracuje wentylator aby schłodzić gorąco z pod maski (między innymi gorący kolektor wydechowy) , podczas wypalania dpf wtryskiwacze commn ranił dotryskują olej napędowy w trakcie cyklu wydechu spalin tak aby podnieś odpowiednio temperaturę filtra.
Zobacz Profil
adbur
Signo
Signo
 
Posty: 146
Dołączył(a): 7 marca 2017, 06:00
Lokalizacja: ZST
Region: zachodniopomorskie
Auto: Ateca
Silnik: benzyna inny

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez Miguel07 » 18 listopada 2018, 12:07

No ma sens, ale rozumiem że wtedy towarzyszy temu odpowiednia kontrolka na desce?
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Miguel07
Sport
Sport
 
Posty: 456
Dołączył(a): 26 kwietnia 2016, 13:38
Region: zagranica
Auto: Cupra R ST
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez adbur » 18 listopada 2018, 12:18

Opisuje swoje doświadczenia z byłego Seata exeo 2.0 tdi 143km , nigdy żadna kontrolka dotycząca filtra dpf mi się nie paliła - u kolegi w audi kontrolka od czasu do czasu się świeciła ale on miał przebieg podchodzący pod 300tys (moje exeo miało około 130 tys jak sprzedawałem).
Zobacz Profil
adbur
Signo
Signo
 
Posty: 146
Dołączył(a): 7 marca 2017, 06:00
Lokalizacja: ZST
Region: zachodniopomorskie
Auto: Ateca
Silnik: benzyna inny

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez ktry » 18 listopada 2018, 16:42

Ja miałem nalatane 360 tysięcy jak sprzedałem Passata i nic się nie działo . Starać się dawać mu się wypalić najlepiej na trasie i w miarę możliwości nie przerywać procedury wypalania . Tylko bez przesady . Lepiej przerwać niż się tłumaczyć głupio że musiałem poczekać bo mi się dpf się wypalał . Głupia wymówka i mało kto to łyknie mimo że to prawda .
Zobacz Profil
ktry
Stella +
Stella +
 
Posty: 85
Dołączył(a): 6 maja 2009, 21:45
Lokalizacja: Kostrzyn n.Odrą.
Auto: ALTEA 1,9 TDI

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez alehandro » 18 listopada 2018, 17:24

adbur napisał(a):Podczas wypalania dpf wyłączając silnik przez kilka minut pracuje wentylator aby schłodzić gorąco z pod maski (między innymi gorący kolektor wydechowy) , podczas wypalania dpf wtryskiwacze commn ranił dotryskują olej napędowy w trakcie cyklu wydechu spalin tak aby podnieś odpowiednio temperaturę filtra.


Zgadza się. Podniesione obroty na postoju dodatkow.

Miguel07 napisał(a):No ma sens, ale rozumiem że wtedy towarzyszy temu odpowiednia kontrolka na desce?


Nie. Nic sie nie zapala.

artek90 napisał(a):jak to u was wygląda ? jakieś rady ?


Jeżdzę wiekszośc tras i rzadko mniej niż 20-30 km w jednym rzucie. autostrada ok dwa razy w tyg.
DPF dopala mi się raz na jakiś czas i rzadko jestem w stanie złapać leona pod domem na tej operacji.
Generalnie może nie zapcha sie przez najblizszy rok na amen, ale miasto ewidetnie nie słuzy dieslom z dpfem. W dłuższym rozrachunku ma sens kupienie 1.4 125 czy 150 km. Spalanie będzie nieco inne ale wtórnych skutków mniej.

ktry napisał(a):Ja miałem nalatane 360 tysięcy jak sprzedałem Passata i nic się nie działo

DPF to nie wyrok. Jak dajesz mu szanse wykazać się w trasie to przy kilku zabiegach jak przyzwoite paliwo i lowsapsowy olej myślę, że można sporo pojeździć.

Sam oglądałem LEona 2.0 150 przy 287k przebiegu i nikt w nim dpfa nie ruszał, a silnik pracował jak zegarek.
Mój FRc
Obrazek
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
alehandro
Moderator LC Team
Moderator LC Team
 
Posty: 885
Dołączył(a): 2 lipca 2017, 23:13
Lokalizacja: Stryków
Auto: Leon FR
Silnik: CJXA 2.0

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez artek90 » 19 listopada 2018, 17:31

Problem w tym że mieszkam w centrum Łodzi i dojazd do pracy na obrzeża miasta i nie mam gdzie rozgrzać tego silnika w tygodniu. Raz w miesiącu się trafi tylko trasa 300 km.
"Live for nothing or die for something"
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
artek90
Sport
Sport
 
Posty: 244
Dołączył(a): 19 lutego 2013, 21:22
Lokalizacja: SPAIN
Auto: Leon 1.6tdi i-Tech
Silnik: turbo diesel inny

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez chlorek » 20 listopada 2018, 08:18

artek90, to trzeba jeździc do okoła.
Zobacz Profil
chlorek
Sympatyk LeonClub
 
Posty: 7518
Dołączył(a): 19 kwietnia 2011, 17:53
Lokalizacja: WU
Region: mazowieckie
Auto: Focus ST-line MK3
Silnik: CJXA 2.0

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez Premium02 » 30 stycznia 2019, 12:33

Problem podobny co kolegi, miasto nie ma gdzie się dobrze rozpędzić, a co dopiero mówić o stałej większej prędkości, czy jest możliwość wypalenia filtra na postoju? W sensie wracam z pracy do domu, auto rozgrzane i mogę wtedy wypalić.
Zobacz Profil
Premium02
Stella
Stella
 
Posty: 13
Dołączył(a): 3 stycznia 2019, 11:13
Region: mazowieckie
Auto: Leon
Silnik: CJXA 2.0

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez Le0nZawodowiec » 6 lutego 2019, 09:34

W korku nawet sie wypali. Zajmuje to odpowiednio dluzej ale daje rade
Zobacz Profil
Le0nZawodowiec
Signo
Signo
 
Posty: 180
Dołączył(a): 2 sierpnia 2017, 11:18
Auto: Seat Leon 5f
Silnik: turbo diesel inny

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez STLeon » 9 lutego 2019, 12:53

U mnie zawsze się wypala przed domem na postoju...Tak się dziad nauczył:)
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
STLeon
Stella +
Stella +
 
Posty: 35
Dołączył(a): 22 listopada 2015, 11:46
Lokalizacja: Żary
Region: lubuskie
Auto: Leon ST 1.6CR
Silnik: CJXA 2.0

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez Mariusz47 » 27 września 2019, 20:09

STLeon napisał(a):U mnie zawsze się wypala przed domem na postoju...Tak się dziad nauczył:)

Czekasz ileś minut aż się wypali? Po czym poznajesz że już się wypalił?
Seat Leon ST 1,6 TDI
Obrazek
Zobacz Profil
Mariusz47
Stella +
Stella +
 
Posty: 72
Dołączył(a): 20 września 2019, 16:46
Region: małopolskie
Auto: Seat Leon ST
Silnik: CXXB 1.6

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez Elni86 » 1 października 2019, 08:51

Witam ,gdzieś to już czytałem ,ale... U mnie wypala się co około 300 km gdy temp oleju ma +90stopni , obroty na jałowym są wyższe niż normalnie a na ekranie statusu systemu start stop pokazuje się informacja "konieczna praca silnika" - wtedy się wypala i trwa ok 15 minut i temperatura oleju w trakcie jazdy wzrasta do 100-110stopni

-- 1 października 2019, 09:51 --

Też jeżdżę po mieście a 4 razy w tygodniu dojazd do pracy 15 km w jedną stronę (czas każdy 12 minut) , temp oleju silnika ma poniżej 90 zanim dojadę na miejsce
Seat Leon 5F 1.6tdi 77kW silnik CLHA . Nadwozie Biała Perła
Zobacz Profil
Elni86
Stella +
Stella +
 
Posty: 61
Dołączył(a): 4 października 2018, 07:02
Region: małopolskie
Auto: Leon 5F
Silnik: turbo diesel inny

Re: Jazda na krótkich odcinkach a DPF w 1.6 tdi

Postprzez Mariusz47 » 16 października 2019, 08:16

Ok poobserwuję jak z tym u mnie jest, dzięki za rady.

-- 16 października 2019, 09:16 --

U mnie temperatura nie wzrasta, widać po obrotach, ale zauważyłem że wystarczy go około 5 minut przeciągnąć na obrotach ( np. przejechać na 2 biegu obroty około 2500) lub na postoju przygazować na chwilę i wypala się szybko.
Seat Leon ST 1,6 TDI
Obrazek
Zobacz Profil
Mariusz47
Stella +
Stella +
 
Posty: 72
Dołączył(a): 20 września 2019, 16:46
Region: małopolskie
Auto: Seat Leon ST
Silnik: CXXB 1.6


Powrót do Leon 3 - Techniczne Diesel

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość