Strona 1 z 1

184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 1 lipca 2019, 15:53
przez Przemski
Cześć,

Ostatnimi czasami mój Leon 5F 2014r 2.0 TDI 184KM zaczął sporadycznie przerywać, są to szarpnięcia na ułamek sekundy przy równiej jeździe w granicach 1500-1750 obr/min - najczęściej na 3 i 4 biegu w okolicach 50 km/h. Początkowo myślałem, że być może jest to wina paliwa lecz tankowanie na innych stacjach nie poprawiło sytuacji. Szarpnięcia się zdarzają czasami, głównie w trasie, uczucie jakby brakło paliwa albo wcisnął gwałtownie sprzęgło przy ruszaniu, specyficzne szarpnięcie. Natrafiłem na ten sam problem na forum Skody i niemieckim forum lecz bez odpowiedzi, bądź mojego zrozumienia co może być przyczyną danej sytuacji. Wygląda na to iż jest to problem nie tylko w naszych leonach. Robiłem diagnostykę VCDS-em brak jakichkolwiek błędów. Czy może, ktoś natknął się na takim problem i wie jak go rozwiązać? Poniżej wrzucam linki do forum gdzie poruszony temat szarpania.

Forum Skoda:
http://forum.octaviaclub.pl/forum/octavia-iii-5e/problemy-i-usterki-mechaniczne-ab/59331-szarpanie-przerywanie-w-trakcie-jazdy

Niemieckie forum - gdyby ktoś dobrze znał język, prosiłbym o przebadanie tematu i jakieś skrótowe info.
https://www.motor-talk.de/forum/seat-leon-5f-184ps-tdi-problem-t5593576.html

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 2 lipca 2019, 07:23
przez chlorek
tylko po co nowy temat :)
viewtopic.php?f=88&t=66334
tutaj podobny problem tylko na innych obrotach
viewtopic.php?f=88&t=60097&p=738341#p738341

Jeden z moderatorów też miał podobny przypadek. Zalał dobrej jakości paliwo i go porządnie przegonił po autostradzie.

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 2 lipca 2019, 18:20
przez Deleon
Mam dokładnie ten sam problem, zmiana paliwa, filtra paliwa czy jazda na innym paliwie nic nie dało. Z tego linku z Niemieckiej strony co podałeś udało mi się wyczytać że pomógł Update mapy silnika. Zapewne w serwisie, mi osobiście chodzi po głowie żeby wybrać się do tunera który na codzień zajmuje się chipowaniem aut. Myślę że jak wrzuci mój wóz na rolki to będzie wiedział co jest pięć. Wydaje mi się też że po tym jak wykonalem przerobke układu dolotowego trochę mocniej szarpie. Masz u siebie euro 5 tak?

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 2 lipca 2019, 21:47
przez Przemski
Deleon napisał(a):Mam dokładnie ten sam problem, zmiana paliwa, filtra paliwa czy jazda na innym paliwie nic nie dało. Z tego linku z Niemieckiej strony co podałeś udało mi się wyczytać że pomógł Update mapy silnika. Zapewne w serwisie, mi osobiście chodzi po głowie żeby wybrać się do tunera który na codzień zajmuje się chipowaniem aut. Myślę że jak wrzuci mój wóz na rolki to będzie wiedział co jest pięć. Wydaje mi się też że po tym jak wykonalem przerobke układu dolotowego trochę mocniej szarpie. Masz u siebie euro 5 tak?


Nie za bardzo rozumiem pytania odnośnie euro 5, mój silnik spełnia euro 6.

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 5 lipca 2019, 20:05
przez andrew56
skoro masz euro 6 tzn. że musisz dolewać adblue. Może się już skończył i musisz go uzupełnić.Motor może przeszedł w tryb awaryjny
https://motointegrator.com/pl/pl/poradn ... w-dieslach

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 5 lipca 2019, 20:08
przez mczelny2401
andrew56 napisał(a):skoro masz euro 6 tzn. że musisz dolewać adblue. Może się już skończył i musisz go uzupełnić.

A gdzie w leonie wlewasz to adblue? :mrgreen:

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 5 lipca 2019, 20:09
przez andrew56
https://motointegrator.com/pl/pl/poradn ... w-dieslach

poczytaj a później wstaw ten uśmieszek ;)

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 5 lipca 2019, 20:32
przez mczelny2401
Po pierwsze to trzeba być debilem by nie widzieć wielkiego komunikatu o uzupełnieniu płynu a po drugie to silnik nie odpali jeśli już go zabrakło a po trzecie to jeszcze nie widziałem leona ze systemem adblue a już napewno nie z 2014 r

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 5 lipca 2019, 21:17
przez andrew56
Nie o to chodzi aby bić pianę i sobie coś udowadniać.Sam mam diesla 150 KM z 2015 roku i ma normę euro 5.Dlatego interesuje mnie trochę ten temat jakie sa różnice.W Niemczech już starszą że konieczne za 5 lat będzie euro 6. Skoro piszą że konieczne jest zastosowanie SRC aby pozbyć się emisji azotu to jak ma się ta tabelka :
https://pl.wikipedia.org/wiki/Volkswage ... te-DaE1-28
w której część silników już od 2014 ma euro 6 ale z dopiskiem Blue TDI w stosunku do tej informacji
https://www.seat.pl/serwis/czesci-i-akc ... dblue.html
i tego że silniki EA288evo weszły ponoć w 2018 roku.
Golf7 ma możliwość dolania AdBlue w wersji z SRC
https://www.youtube.com/watch?v=GMyLx7L2jvY
Skoro Leon III ma euro 6 to może nam kol. Przemski ma czy nie ma SRC i jaki ma kod silnika

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 5 lipca 2019, 21:25
przez mczelny2401
Kod silnika masz w temacie CUPA

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 8 lipca 2019, 09:37
przez mm.max
Panowie dyskusja trochę poleciała w innym kierunku....

Lecz dla wyjaśnienia starsze silniki VAG mogę spełniać normę Euro6 bez SCR (adblue) jednak pamiętajcie o tym iż norma euro5 i euro6 ma kilka podgrup i dla przykładu starsza norma Euro 6c wystarczała do tego aby niektóre z silników TDI nie posiadały SCR, natomiast nowa norma Euro 6d zgodna z WLTP jest jeszcze bardziej rygorystyczna i SCR jest wymagane.


Przy okazji dla potomności - silnik CUPA - to Euro 5
Taki sam silnik połączony z DSG CUNA - to Euro 6 bez SCR
Nowe silniki CUNA zgodne z normą EURO 6d to SCR i nie występują w Leonie ale za to jest w Octavii III :)

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 9 lipca 2019, 19:33
przez KrutkiWwa
panowie z własnego doświadczenia posprawdzajcie najpierw wtyczki czujników na wydechu, najlepiej wszystkich po kolei, mi przerywał w pewnym zakresie obrotów, tak jakby był problem z paliwem, powód przełamany przewód wtyczki czujnika spalin na kolektorze, nowa wtyczka i po problemie. nie doszukujcie sie odrazu nie wiadomo jakich problemów bo może być to pierdoła. pzdro.

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 10 lipca 2019, 10:56
przez andrew56
mm.max napisał(a):Panowie dyskusja trochę poleciała w innym kierunku....

Lecz dla wyjaśnienia starsze silniki VAG mogę spełniać normę Euro6 bez SCR (adblue) jednak pamiętajcie o tym iż norma euro5 i euro6 ma kilka podgrup i dla przykładu starsza norma Euro 6c wystarczała do tego aby niektóre z silników TDI nie posiadały SCR, natomiast nowa norma Euro 6d zgodna z WLTP jest jeszcze bardziej rygorystyczna i SCR jest wymagane.


Przy okazji dla potomności - silnik CUPA - to Euro 5
Taki sam silnik połączony z DSG CUNA - to Euro 6 bez SCR
Nowe silniki CUNA zgodne z normą EURO 6d to SCR i nie występują w Leonie ale za to jest w Octavii III :)



dzięki za info