Strona 1 z 1

184KM - CUPA - wywala płyn chłodniczy przez zbiorniczek

PostNapisane: 6 lipca 2019, 17:32
przez marian78
witam drodzy koledzy jestem tu nowy i nie mam pojecia czy podpiąć się pod tema założyć nowy więc po prostu na piszę tutaj a dokładnie zwracam się do drogich kolegów z prośbą ponieważ mój leon 2.0 CUPA sponiewierał mną już okrutnie i nie mam pojęcia o co mu chodzi w skrócie wywala płyn chłodniczy górą przez zbiorniczek tester głowicy negatywny kanały drożne chłodnica egr również robiłem płukanie i odkamienienie układu lałem do zbiorniczka wodę demineralizowaną a powrót szedł do innego zbiorniczka i wszystko wydawało się dobrze gdy podłączyłem powrót do zbiorniczka wygląda na to że płyna powraca ale nie schodzi ze zbiorniczka w układ i po chwili mały gejzer i płyn efektownie wylewa się za zewnątrz nie mam już pojęcia co z tym pojazdem jest nie tak dlatego zwracam się z prośbą o małe podpowiedzi co jeszcze warto sprawdzić z góry bardzo dziękuję i pozdrawiam wszystkich

-- 6 lipca 2019, 18:32 --

zapomniałem dopisać termostat otwiera się normalnie i temperaturę także trzyma odpowiednią na krótkich dystansach niby się nic nie dzieje chyba że trochę go przepędze to odrazu wywali płyn korkiem

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 6 lipca 2019, 23:13
przez Tomektr
Pewnie wyplulo uszczelkę pod głowicą. Między tłokiem a kanałem chłodzący. Gazy przedostają się z tłoka do układu chłodzenia. Gdzieś się tworzy poduszka gazowa w układzie chłodzenia a płyn wywala zbiornikiem wyrownawczym. Czyli uszczelka na 99% A temperatura płynu chłodzącego czasem nie rośnie drastycznie bo to też często temu towarzyszy?

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 7 lipca 2019, 16:58
przez marian78
witam dzięki za odp też tak myślałem i wszystko na to wskazuje tylko dziwi mnie negatywny test na co2 który przeprowadzałem kilka razy lecz chyba nie mam wyboru i muszę zdjąć głowice bo pomysły się kończą i zobaczymy pozdrawiam

-- 7 lipca 2019, 17:58 --

dzisiaj przejechałem się kawałek z vcds bez wariacji rekreacyjnie do 120km/h i doszedłem do kolejnych wniosków że problem leży w układzie chłodzenia jakiś leniwy obieg temperatura wahała się od 116 i w pare sekund spadała do 89 i w ten sam magiczny sposób rosła wentylator załączał sie procentowo w zależności od temperatury węże nie były specjalnie twarde ale wodę wywalało górą i zduszało w zbiorniczku cuda się dzieją z tym autem już mi ręce opadają

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 7 lipca 2019, 17:13
przez Tomektr
Jak uszczelka jest walnięta to też temperatura potrafi wariować. Poduszka gazowa zrobi się gdzieś przy czujniku temperatury i odczyt momentalnie rośnie. Otworzy się termostat na duży obieg, poduszka z gazami się przesuwa, w to miejsce wpada płyn i wskazania maleją do normalnych i tak wkoło. Ja tak miałem w starej renówce. Płyn wywalało i szalała temperatura. Nie piszę że na 100% uszczelka ale jak czytam to co napisałeś to od razu mi się przypomniała moja renówka

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 7 lipca 2019, 17:38
przez mczelny2401
marian78 napisał(a):witam dzięki za odp też tak myślałem i wszystko na to wskazuje tylko dziwi mnie negatywny test na co2 który przeprowadzałem kilka razy lecz chyba nie mam wyboru i muszę zdjąć głowice bo pomysły się kończą i zobaczymy pozdrawiam

-- 7 lipca 2019, 17:58 --

dzisiaj przejechałem się kawałek z vcds bez wariacji rekreacyjnie do 120km/h i doszedłem do kolejnych wniosków że problem leży w układzie chłodzenia jakiś leniwy obieg temperatura wahała się od 116 i w pare sekund spadała do 89 i w ten sam magiczny sposób rosła wentylator załączał sie procentowo w zależności od temperatury węże nie były specjalnie twarde ale wodę wywalało górą i zduszało w zbiorniczku cuda się dzieją z tym autem już mi ręce opadają

Pompę wody sprawdziłeś? Jest ona sterowana komputerem i na zimnym silniku może ona być całkowicie odłączona ale może szwankuje i dlatego takie cuda się dzieją

Re: 184KM - CUPA - przerywanie silnika.

PostNapisane: 7 lipca 2019, 18:21
przez marian78
do odpowietrzenie pompę odłączałem i sprawdzałem vcds-em że chodzi elektrozawór a tak w ogóle za co on jest odpowiedzialny

-- 7 lipca 2019, 19:21 --

może zacznę jeszcze raz bardziej od początku może pominełem jakieś ważne informacje
auto kupiłem jakieś 5 miesięcy temu i w drodze powrotnej okazało się że nie grzeje i wywaliło płyn niestety jak to bywa po telefonie do sprzedającego usłyszałem że on je tylko sprowadził i jeździł trochę ale jemu się nic takiego nie działo więc zostałem z problemem okazało się że chłodniczka nagrzewnicy była kompletnie zapchana przez kamień piasek lub coś takiego nie mam pojęcia usterka została usunięta ale problem z wodą pozostał żona jeździła krótkie trasy wiec nic specjalnego się nie działo postanowiłem przepłukać układ chłodzenia jakimś preparatem żeby odkamienić i to co wypłynęło poprostu mnie zaskoczyło budyń w kolorze kawy ale niczego to nie zmieniło niestety dlatego też trochę się skłaniałem teorii zapchanego obiegu, robiłem test na obecność co2 sprawdzałem czy chłodnica jest drożna a wracając do pompy powinna być dobra według książki serwisowej była wymieniana w grudniu razem z rozrządem w serwisie seata

Re: 184KM - CUPA - problem z układem chłodzenia

PostNapisane: 8 lipca 2019, 08:59
przez mm.max
Przenoszę dyskusję na temat problemu z układem chłodzenia.

A odnosząc się do tematu to rozumiem że samochód mógł mieć jakieś "przygody" w swoim poprzednim życiu bo to co opisujesz w kilkuletnim aucie poprawnie używanym jest szokujące

Re: 184KM - CUPA - problem z układem chłodzenia

PostNapisane: 8 lipca 2019, 09:35
przez alehandro
Wystepuje dymienie na biało przy zimnym silniku np po postoju całonocnym?
W innym temacie wspominasz o przerywaniu.

Re: 184KM - CUPA - wywala płyn chłodniczy przez zbiorniczek

PostNapisane: 11 lipca 2019, 19:50
przez marian78
mczelny2401 napisał(a):Pompę wody sprawdziłeś? Jest ona sterowana komputerem i na zimnym silniku może ona być całkowicie odłączona ale może szwankuje i dlatego takie cuda się dzieją

poszedłem za Twoją radą drogi kolego i pompa zatarta w pozycji zamkniętej więc nie było obiegu co idzie za tym gotowanie i wywalanie płynu pompa wymieniona i śmiga jak zły :mrgreen: dzięki wielkie wszystkim za pomoc i koledze wiszę duże piwko :piwo: pozdrawiam

Re: 184KM - CUPA - wywala płyn chłodniczy przez zbiorniczek

PostNapisane: 11 lipca 2019, 19:55
przez mczelny2401
:brawo: cieszę się że udało się ustalić winowajcę :wink:

Re: 184KM - CUPA - wywala płyn chłodniczy przez zbiorniczek

PostNapisane: 20 sierpnia 2019, 19:00
przez marian78
ja też :mrgreen: po ciężkiej walce czas odetchnąć z ulgą jeszcze raz wielkie dzięki

-- 20 lipca 2019, 16:40 --

witam ponownie walki ciąg dalszy. niestety za szybka radość pompa pomogła jest obieg ale i tak wywala płyn korkiem dziś wywaliłem wszystkie chłodnice łącznie z nagrzewnicy i egr przepłukałem mnóstwo kamienia i piasku i dalej nic teraz pozostała już tylko uszczelka płyn wraca do zbiorniczka ale nie schodzi więc w pewnym momencie jest go za dużo wali górą udam się do mechanika i zobaczymy co dalej na chwilę obecną poległem :-(

-- 20 sierpnia 2019, 20:00 --

witam wszystkich po wielkich trudach leonik znów śmiga aż miło jednak winna była uszczelka delikatnie dmuchało między uszczelką a głowicą przy wyższych ciśnieniach uszczelka wymieniona głowica splanowana i płyn stabilnie utrzymuje się w tym samym poziomie ale troszkę nerwów mi zepsuł ale już po wszystkim jedy wniosek z całej tej historii jest taki że testery co2 sa do d...y dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam

Re: 184KM - CUPA - wywala płyn chłodniczy przez zbiorniczek

PostNapisane: 21 sierpnia 2019, 06:39
przez alehandro
Łuuu to grubo powalczyłeś z tematem.

Plus taki, że układ chłodzenia masz solidnie przeserwisowany.

Masz jakieś zdjęcia przy demontażu etc.?

Jakie koszty przy uszczelce i jej wymianie?

Re: 184KM - CUPA - wywala płyn chłodniczy przez zbiorniczek

PostNapisane: 24 sierpnia 2019, 22:11
przez marian78
witam koszty jakieś uszczelka 160 zł ,głowica 300zł planowanie sprawdzenie szczelności wymiana uszczelniaczy ,olej ,płyn robocizna 800zł łącznie wyszło 1550zł więc tragedi nie było zdjęć niestety nie posiadam pozdrawiam

-- 24 sierpnia 2019, 23:02 --

a i pasek rozrządu odrazu nowy jak już było rozebrane miał przekulane jakieś 20 tyś ale jakieś 150 zł to nie majątek a spokój większy

-- 24 sierpnia 2019, 23:11 --

i pozbyłem się kapsla z pompy wody bo w nowej też się zaciął w pozycji w połowie zamkniętej i obieg był słaby więc następnym razem przy wymianie tylko zamiennik bez tego badziewia całkowicie zbędnego

Re: 184KM - CUPA - wywala płyn chłodniczy przez zbiorniczek

PostNapisane: 26 sierpnia 2019, 08:48
przez alehandro
Dzieki za info.
To chyba jedna z grubszych tego typu napraw w tym silniku na forum, ale fakt kosztowo do przełknięcia.
Wymiana sprzęgła była by droższa.

Re: 184KM - CUPA - wywala płyn chłodniczy przez zbiorniczek

PostNapisane: 30 sierpnia 2019, 11:04
przez marian78
mam nadzieję że wymiany sprzęgła nie doświadczę na chwilę obecną leonik śmiga aż miło :D pozdrawiam

Re: 184KM - CUPA - wywala płyn chłodniczy przez zbiorniczek

PostNapisane: 30 sierpnia 2019, 15:44
przez Elni86
Ten kapsel o którym mówisz , da się go zdjąć z pompy?

Re: 184KM - CUPA - wywala płyn chłodniczy przez zbiorniczek

PostNapisane: 14 września 2019, 19:26
przez marian78
da ale tylko szlifierką niestety ale za to rozwiązuje problem

-- 14 września 2019, 20:26 --

:-D

Re: 184KM - CUPA - wywala płyn chłodniczy przez zbiorniczek

PostNapisane: 19 czerwca 2020, 23:51
przez DarkStar
marian78 napisał(a):-

witam wszystkich po wielkich trudach leonik znów śmiga aż miło jednak winna była uszczelka delikatnie dmuchało między uszczelką a głowicą przy wyższych ciśnieniach uszczelka wymieniona głowica splanowana i płyn stabilnie utrzymuje się w tym samym poziomie ale troszkę nerwów mi zepsuł ale już po wszystkim jedy wniosek z całej tej historii jest taki że testery co2 sa do d...y dzięki wszystkim za pomoc i pozdrawiam


Wymiana uszczelki pod głowicą zlikwidowała również problem z brakiem ciepłego powietrza z nawiewu czy zlikwidowało to przepłukanie chłodnicy? Jakim preparatem płukałeś tą chłodnice? Aktualnie borykam się z podobnym przypadkiem ale tylko raz wywaliło mi płyn gdy na dworze było 27 stopni a tak to zawsze poziom płynu wzrasta do polowy zbiornika (o wiele wyżej niż kreska max) i z nawiewu nie wieje już ciepłe powietrze. Zastanawiam się czy jest to również uszczelka pod głowicą...