Strona 1 z 1
Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
30 lipca 2019, 18:24
przez Veni25
Witam. Jestem od niedawna posiadaczem Leona z silnikiem 1.6 TDI CLHB, przebieg 108 tys km. Po odpaleniu zimnego silnika, czuć wyraźnie w kabinie tzw. "kopnięcia" silnika co kilka sekund. Taki proceder występuje dokładnie do osiągnięcia ok. 60 stopni przez silnik. Im niższa temperatura na zewnątrz, tym bardziej jest to odczuwalne. Tankuję wyłącznie "Vervę". Nadmienię, że 2 tyś. km temu został wymieniony filtr paliwa. Mechanik odważnie stwierdził, że taka praca silnika jest objawem uszkodzonych wtryskiwaczy. Zasugerował przeprowadzenie adaptacji minimalnego wychylenia dawkowania wtryskiwaczy, która została wykonana. Jednakże nic to nie pomogło. Postanowiłem się tym zająć. Podłączając "zwykłe OBD" (ponieważ nie posiadam "VCDS"), widać skoki ciśnienia na listwie. Co może powodować takie działanie silnika? Gdzie szukać przyczyny?
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
30 lipca 2019, 20:33
przez cysiu100
Ja mam to samo ale wiosną jesienią w temp około 5-15 stopni. Zimą ma wyższe obroty i chodzi ok, latem tez chodzi idealnie. Obstawiam zawór regulacji ciśnienia paliwa na listwie ewentualnie ten na pompie. U mnie też widać skoki, wtryski ciągle są ok korekcje po max 0.3. Jak by były uszkodzone to od jesieni myśle że by juz padły lub doszły nowe objawy.
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
11 grudnia 2019, 16:04
przez Veni25
U mnie niestety dzieje się to bez względu na temperaturę/porę roku. Zastanawiam się, czy diagnostyka wskazuje poprawnie na zawór regulacji ciśnienia, ponieważ nie kojarzę tego z temperaturą. Natomiast idąc prostym tokiem myślenia, zacząłem rozmyślać nad pompką paliwa w zbiorniku. Skoro "kopnięcia" występują jedynie do temp. 60 stopni, czyli dokładnie wtedy, gdy samochód potrzebuje większej ilości paliwa. Dobrze wnioskuję ? Wie, ktoś z Was może, jak zweryfikować poprawność działania pompki paliwa w zbiorniku ?
-- 11 grudnia 2019, 17:04 --
Naprawdę nikt, nic takiego nie miał ? Odświeżam temat, ponieważ samochód był już w około pięciu warsztatach i nadal nikt niczego nie stwierdził... straciłem jedynie pieniądze na diagnostykę i nerwy(SPORO)

. Owi wymieniacze(padały dziwne pytania " - A to 1.6 TDI nie ma dwumasy

?"), u których zostawiałem auto twierdzą, że TEN TYP tak ma. Nie jest to prawdą, ponieważ mam porównanie ze służbową Octavią z tym samym silnikiem. Ostatnia nadzieja w Was forumowicze, bo ASO też zrzuciło problem na wtryski, po czym zdziwili się, że korekcje są "idealne".
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
11 grudnia 2019, 17:26
przez Elni86
U mnie to samo jest , kod silnika mam w stopce . Zimny odpala i są kopnięcia . Wymieniłem regulator ciśnienia paliwa za 500zl na listwie cr i dalej to samo kopnięcia jak były tak są dalej ,korekcję wtrysków podawałem w temacie "silnik długo kreci zanim odpali" , wtryski sprawdzałem także metoda przelewowa i nie odbiegały różnice od siebie . Jednym zdaniem - nie wiem co to może być. Pozdro
P.S : mój Leon ma przebieg 234tys
A jeszcze dopisze , opiłków w zbiorniku filtra paliwa nie ma , filtr wymieniany i obudowa czyszczona od października zeszłego roku dwa razy ( ostatnio w listopadzie br.) opiłków metalu też nie było .
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
11 grudnia 2019, 18:48
przez stary_tetryk
Boję się , że majty przez głowę ściągnięcie, kupę kasy czy wydacie,a silniki będą chodzić jak chodziły.... Ciężko odpalać na zimnym silniku jak jest ciepło i skubać koło 5 stopni jak się silnik nagrzewa...
Miałem lagunę 3 i Megane 3 w dieslu i tam takich jak nie było...skrzynie też znacznie lepsze...spalanie też mniejsze nawet w dwu litrowej lagunie... żałuję że sprzedałem ale człowiek uczy się całe życie...odnośnie tych zonkow o których jest cały wątek to moim zdaniem to wina mapy-podobnie jak 1.9 TDI...
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
11 grudnia 2019, 19:18
przez Veni25
stary_tetryk napisał(a):Boję się , że majty przez głowę ściągnięcie, kupę kasy czy wydacie,a silniki będą chodzić jak chodziły.... Ciężko odpalać na zimnym silniku jak jest ciepło i skubać koło 5 stopni jak się silnik nagrzewa...
Miałem lagunę 3 i Megane 3 w dieslu i tam takich jak nie było...skrzynie też znacznie lepsze...spalanie też mniejsze nawet w dwu litrowej lagunie... żałuję że sprzedałem ale człowiek uczy się całe życie...odnośnie tych zonkow o których jest cały wątek to moim zdaniem to wina mapy-podobnie jak 1.9 TDI...
Właśnie o to chodzi... nie chcę bez końca wyrzucać pieniędzy, na nieefektowne naprawy. Wina mapy jak w 1.9 ? Mógłbyś podać więcej szczegółów? Niestety nie jestem w temacie VAGa, aż tak biegły....
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
11 grudnia 2019, 20:12
przez cysiu100
Obstawiałem ten zawór n276 na listwie. Skoro po wymianie nadal to samo to może być jeszcze zawór na pompie w co średnio wierze bo nie równo by chodził też podczas jazdy. Albo to jednak wtryski lub mapa. W 1.6 tdi poprzedniej generacji była opcja adaptacji wtrysków i to pomagało na szarpanie też na ciepłym silniku. Tu też tak może być że w miare zużywania się wtrysków mapa się rozjedza. Ogólnie te nowsze VAG to kupa złomu z przewagą kupy, mam już długą listę niedociągnięc w leonie. 1.4 tsi też drga na postoju na ciepłym i podobno tttm.
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
12 grudnia 2019, 08:35
przez chlorek
Zmartwię was ale to nie tylko 1.6 dotyczy. Wszystkie CR grupy VW mogą mieć gorączkę kopania.
To co zauważyłem; dodam delikatnie gazu i objawów nie ma. Jak jest dużo chłodniej i utrzymuje wyższe obroty objawów również brak, tak jak by na niższych dostawał za mało paliwa. Nie wiem - jeżdżę, nie przejmuje się, nie kopci, oleju nie bierze - ten typ tak ma i trzeba się przyzwyczaić albo poczekać aż objaw będzie typowy dla danej części.
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
12 grudnia 2019, 20:14
przez Veni25
Patrząc na to z innej strony...Co sądzicie o czyszczeniu układu wtryskowego jakimś środkiem chemicznym np.TEC2000... próbował ktoś z Was ?
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
13 grudnia 2019, 08:34
przez chlorek
Veni25, nie zalecam takich produktów. One mocno wysuszają paliwo i może doprowadzić do uszkodzenia wtrysku który jest bardzo wrażliwy na takie substancje. Trzeba tankować dobre paliwo i na sprawdzonych stacjach.
Myślę czy nie wyjąć pompy z baku i jej się przyjrzeć.
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
14 grudnia 2019, 15:01
przez stary_tetryk
Veni25 napisał(a):stary_tetryk napisał(a):Boję się , że majty przez głowę ściągnięcie, kupę kasy czy wydacie,a silniki będą chodzić jak chodziły.... Ciężko odpalać na zimnym silniku jak jest ciepło i skubać koło 5 stopni jak się silnik nagrzewa...
Miałem lagunę 3 i Megane 3 w dieslu i tam takich jak nie było...skrzynie też znacznie lepsze...spalanie też mniejsze nawet w dwu litrowej lagunie... żałuję że sprzedałem ale człowiek uczy się całe życie...odnośnie tych zonkow o których jest cały wątek to moim zdaniem to wina mapy-podobnie jak 1.9 TDI...
Właśnie o to chodzi... nie chcę bez końca wyrzucać pieniędzy, na nieefektowne naprawy. Wina mapy jak w 1.9 ? Mógłbyś podać więcej szczegółów? Niestety nie jestem w temacie VAGa, aż tak biegły....
https://forum.vwgolf.pl/viewtopic.php?t=266408
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
16 grudnia 2019, 19:14
przez cysiu100
Może taka adaptacja wtrysków zadziała. Jak ktoś ma dostęp do kompa niech spróbóje. Adaptacja w filmie od 5:30
https://youtu.be/GBvMHFEe3bc
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
27 kwietnia 2021, 18:59
przez Veni25
Odświeżam temat.
Po półtora roku bujania się z tematem zabrałem się po raz kolejny za rozwiązanie problemu. W marcu była wykonywana adaptacja minimalnej dawki paliwa wtryskiwaczy, czy też regulacja dawek paliwa (nie pamiętam, robił to ktoś od map). Po miesiącu jeżdżenia odczucia takie same, wciąż nierówna praca na zimnym.
Dalej zdemontowano wszystkie wtryskiwacze i wysłano na testy. Wtryskiwacze zostały zbadane na maszynie EPS200. Wszystkie zostały ocenione na protokole jako sprawne. Zamontowano je z powrotem (oczywiście wszystkie elementy uszczelniające, śruby, podkładki wymieniłem na nowe). Wymieniono również filtr paliwa choć w układzie paliwowym i tak było czysto.
Idąc dalej, wymieniłem zawór regulacji ciśnienia paliwa na listwie CR (N276) na nowy oryginalny (dla zainteresowanych cena = 600 zł). Niestety mam problem, ponieważ po tej wymianie nierówna praca silnika nasiliła się jeszcze bardziej(nie wiem dlaczego??). Czy po wymianie takiego elementu układu paliwowego potrzebna jest jakaś adaptacja ? A może ktoś z was rozwiązał już ten problem i w ogóle nie dotyczy on układu paliwowego ? Komputer diagnostyczny nie pokazuje żadnych błędów

-- 27 kwietnia 2021, 19:59 --
Adaptacje ponownie zrobione. Bez zmian. Odpuściłem temat układu paliwowego i przechodzę do sprawdzenia układu dolotowego.
Podpowie ktoś/lub ewentualnie sprawdzi u siebie, jaka powinna być wartość przepływomierza powietrza na biegu jałowym (najlepiej w g/s ponieważ posiadam tylko taki odczyt) ?
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
27 kwietnia 2021, 20:39
przez verton91
Miałem w silniku benzynowym trochę podobny temat, do momentu aż silnik się nie rozgrzał potrafił szarpać przy jednostajnej jeździe (np 20km/h), no i nie miał mocy do momentu rozgrzania.
U mnie winowajcą był tłumik końcowy, pewnie dawno temu coś się z nim stało wewnątrz, ale dopiero gdy jakieś komory się rozpadły na amen i było słychać ewidentnie dzwonienie w tej części wydechu wtedy zabrałem się za wymianę.
od wymiany mam moc nawet 15sekund po odpaleniu zimnego silnika i przestał szarpać.
a generalnie to wymieniłem nawet silnik (z innych powodów) i szarpało i dławiło go nadal, błędów żadnych nie miałem, a wydech, nawet bym na to nie wpadł gdyby po prostu się nie rozpadł i nie zaczęłoby w nim dzwonić.
-- 27 kwietnia 2021, 21:39 --
przepraszam, nie doczytałem, że u Ciebie skacze ewidentnie ciśnienie na listwie paliwowej
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
28 kwietnia 2021, 10:44
przez Veni25
Zgadza się, problem leży wyłącznie w pracy zimnego silnika na biegu jałowym.
Podjąłem dalsze kroki odnośnie diagnozy problemu. Tym razem przyjrzałem się układowi wydechowemu (na tyle ile mogłem)
Odpalając dzisiaj rano samochód (zimny po nocy) pochyliłem się ad parametrami sondy lambda. Z poziomu OBD wybrałem pozycje :
-Czujnik tlenu 1: Prąd mA
-Czujnik tlenu 1: Stosunek proporcji paliwo/powietrze (brak jednostki)
Uwaga...
Przez jakieś kilka minut pracy na biegu jałowym wartość prądu na wykresie = 0 mA
W tym samym czasie skoczyła i oscylowała proporcja paliwo/powietrze = 8
Dalej zacząłem jazdę i wartość proporcji nadal skakała w zależności od obciążania silnika (max=16, a min =1), ale prąd stał w miejscu = 0.
Dopiero po kilku minutach jazdy (temp silnika ok. 45-50 stopni) nagle prąd skoczył do wartości 3 mA i poźniej skakał od 1-4mA w zależności od obciążania.
Po pełnym nagrzaniu silnika do 90 stopni, na biegu jałowym wartości na wykresach oscylowały bez skoków :
Prąd = ok. 3 mA
Proporcja pal./pow= ok.4
Czy sonda wygląda na uszkodzoną ? Wiem, że można zdiagnozować to bardziej profesjonalnie, ale te parametry moim zdaniem są niepoprawne. Co sądzicie ?
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
28 kwietnia 2021, 11:54
przez verton91
podjedź do pierwszego lepszego serwisu, powinni oporność sond lambda przebadać omomierzem w kilka minut jeśli są ogarnięci.
druga sprawa, możesz pojechać do kogoś kto się zajmuję układami wydechowymi, żeby wkręcił Ci manometr w miejsce sondy za katalizatorem i żeby sprawdził, czy nie robi się ciśnienie w układzie wydechowym ( to wyeliminuje problemy z wydechem i jego drożnością)
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
28 kwietnia 2021, 12:18
przez cysiu100
Pod autem jest jeszcze elektryczna klapa w wydechu którama robic ciśnienie i regulować pracę egr. Też miałem ten sam problem z szarpaniem ale jeśli było by coś z wydechem to parametry dpf były by conajmniej dziwne a u mnie przy przebiegu 200 tys km dpf był bezproblemowy
-- 28 kwietnia 2021, 13:18 --
Zanim wymieni ktoś sondę prosze sprawdzić czy jest to sonda z wbudowaną grzałką. Jeśli tak to ma pewno gdzieś jest przekaźnik sterujący. Ja kiedyś w seacie toledo benzyna wydałem kupę kasy i straciłem 2 lata na szarpanie silnika, winny okazał się przekaźnik za 20 zł.
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
28 kwietnia 2021, 12:28
przez Veni25
Wszystko zostanie sprawdzone. Dam znać o efektach.
Swoją drogą, ma ktoś z Was może schemat elektryczny/rozpiskę przekaźników do Leona, żebym mógł wymienić odpowiedni przekaźnik o którym pisze @cysiu100 ?
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
28 kwietnia 2021, 14:08
przez Tomektr
Szukaj schematów elektrycznych, tam są opisane
viewtopic.php?f=90&t=64633
Re: Nierówna praca silnika do temp. 60 stopni

Napisane:
28 kwietnia 2021, 22:15
przez Veni25
Dzięki za udostępnienie.
Niestety sonda sterowana jest bezpośrednio z pinów komputera, nie ma dedykowanego przekaźnika. Jedynie bezpiecznik grzałki, ale u mnie jest dobry. Zanim pojadę sprawdzić na lepszym sprzęcie diagnostycznym, mam prośbę:
Czy mógłby ktoś podrzucić jakie wartości prądu z sondy i proporcji paliwo/powietrze ma u siebie na biegu jałowym?