marcin7x5 napisał(a):maciek89 napisał(a):Poziom sprawdzamy na ciepłym silniku
To jak to zrobisz w przypadku wymiany oleju...?
Lejesz na wyczucie i potem rozgrzewasz silnik aby sprawdzić poziom...
Tutaj jest troszkę inaczej. Jak spuszczasz olej do wymiany to odkręcasz też filtr i ciepły olej szybciej spływa niż "zimny" z bańki. Dlatego też najpierw leje się na pół miarki i odpala silnik aby olej wypełnił filtr i trochę rozpłynął się po silniku i dopiero dolewa się ok 100-150 ml, ale też wg sztuki trzeba trochę poczekać przed dolewką aby nie przedobrzyć.
Ja akurat spuszczałem z Hanki olej i lałem na czuja bo już takie miałem wyczucie że wiedziałem ile mam mieć po nalaniu na bagnecie aby był max po nocy. W serwisach rzadko kto ma taką szczęśliwą rękę dlatego po wymianie często ma się olej w połowie bagnetu. Ja uzupełniam potem do MAX aby wiedzieć ile mi auto spaliło oleju od wymiany do wymiany.
maciek89 napisał(a):Lord_Nikkon napisał(a):Wynika to z tego że po zatrzymaniu silnika cały olej spływa z górnych partii silnika (rozrząd, zawory i cała reszta smarowanego osprzętu) do miski olejowej dlatego też właśnie najlepiej sprawdzając olej po nocy.
Poziom sprawdzamy na ciepłym silniku
Tutaj się zapędziłeś. Ja wiem że Cupra u mnie podpić oleju ale nie aż tak

Olej w ciepłym silniku znajduje się w całym silniku dlatego trzeba przynajmniej 20 min odczekać aby olej spłynął do miski bo jak dolejesz do MAX a olej nadal będzie spływał to masz pozamiatane. Dlatego najbardziej miarodajny pomiar da wyciągnięcie bagnetu po nocy bo wtedy na 100% wszystko spłynęło do miski w której masz zanurzony bagnet, czyli ile litrów tak naprawdę jest w silniku a nie ile masz aktualnie w w misce.
http://blog.bestdrive.pl/624-kiedy-sprawdzac-poziom-oleju-i-jak-to-zrobicZa duża ilość oleju w silniku to zwiększone ciśnienie na uszczelniaczach i uszczelkach. W najlepszym razie pójdzie uszczelka pod pokrywą zaworów.
https://www.autocentrum.pl/publikacje/porady/kontrola-oleju-czynnosc-ktorej-nie-wolno-pomijac/1330709295/Tu masz bardziej rozbudowany tekst i jest stwierdzeni o którym zapomniałem a jest oczywiste. Olej pod wpływem temperatury się rozszerza ergo jego objętość jest większa niż tego zimnego. Dlatego pomiar może być niedokładny choć jak piszą w teście niektóre bagnety mają miernik na "ciepły olej", ale znowu- nigdy nie wiadomo kiedy i jak dużo oleju ci spłynie do miski. Zresztą jak leją olej to ciepły czy zimny. Jeśli leją zimny to powinno się też sprawdzać na zimno chyba że masz miernik "ciepłego oleju" ja chyba nie mam. Tak więc sprawdzanie na ciepło jest dobre na autostradzie bo ostrym piłowaniu ale nie jest tak dokładne jak na zimnym.
Mam nadzieję, że rozwiałem Twoje wątpliwości.
