Strona 1 z 1

Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 19 lipca 2019, 21:42
przez servo
Zastanawiam się nad wymianą drugiego auta na coś nowszego. Obecne w aucie, które planuję zmienić mam dobrze ponad 400KM - więc patrzyłem na Cuprę 4x4. Wyposażenie wydaje się spełniać minimalne wymagania. Dynamika jest... akceptowalna, choć przy większych prędkościach czuć brak mocy. Nowa skrzynia 7-biegowa wydaje się pracować sprawniej od poprzedniej 6-ki.
Jednak pewien niepokój wzbudziło we mnie zachowanie się auta podczas hamowania: auto wydaje się mieć zbyt dużo siły hamowania na tylnej osi i podczas mocnego hamowania tył myszkuje zmuszając do kontrowania (na prostej drodze).
Będę wdzięczny za informacje, czy inni posiadacze Leona Cupry ST mają podobne wrażenia, czy jednak było to "cechą" auta, które testowałem? (auto "na dotarciu" - jakieś 1700km przebiegu)
Czy ktoś z obecnych posiadaczy przesiadł się do Cupry z cięższego pojazdu i ma jakieś spostrzeżenia dotyczące odporności na podmuchy wiatru bocznego? Wydaje mi się, że mała masa odbija się dość negatywnie na stabilności przy prędkościach w okolicy 200kph

Po za tym auto jest całkiem fajne i spokojnie zabierze 4 osoby z bagażami na dowolnie długą wycieczkę latem i zimą :)

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 20 lipca 2019, 10:19
przez CoiloversPL
Ja mam co prawda hatchbacka, ale mam podobne odczucia co do hamulcy.
Myszkuje podczas mocnego hamowania, i wogóle wydaje mi się, że hamulec jest słabszy niz w Cuprze 1p którą miałem poprzednio.

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 22 lipca 2019, 06:39
przez sql
Moim zdaniem to myszkowanie to raczej kwestia amorów - w komforcie faktycznie mocno myszkuje, jak hamujesz z prędkości 200+, zwłaszcza pod większym obciążeniem, ale w Sport/Cupra jest dużo lepiej. Tylko, że w praktyce w trasy te dwa ostatnie tryby są strasznie męczące - zwłaszcza dla ludzi z tyłu. No i jeszcze ten "dźwięk" - muszę się pozbyć tego badziewia jak będę olej zmieniał. Więc z reguły i tak jeżdżę w Comfort.
Ja akurat potrzebowałem szybkiego kombiaka, żeby jeździć ze znajomymi na zawody - z reguły biorę jedną lub dwie osoby plus sporo szpeju - sprawdza się idealnie. Na wypad z rodziną, kiedy dynamika jazdy i tak jest sporo niższa, to chyba wolę Astrę (również w kombi), ale żona się upiera przy Cuprze, więc nią jeździmy.

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 22 lipca 2019, 12:19
przez servo
sql napisał(a):Moim zdaniem to myszkowanie to raczej kwestia amorów -
Albo masy - mam inne, rodzinne, mocne auto, które waży 650kg więcej, niż Leon 5d i tamto przy hamowaniu z tej samej prędkości, na tym samym odcinku drogi - jest absolutnie stabilne.
Przyszło mi nawet do głowy, że to może być kwestia nie trzymania geometrii zawieszenia z powodu sił działających na punkty mocowania do nadwozia przy mocnym hamowaniu. Wiem - pomysł dość karkołomny, ale nie wiem, czy w dobie oszczędzania na wszystkim konstruktorzy nie szukali oszczędności również w nadwoziu? Może stosowanie MQB "wszędzie" ma swoje skutki uboczne?

sql napisał(a): No i jeszcze ten "dźwięk" - muszę się pozbyć tego badziewia jak będę olej zmieniał.
Masz na myśli dźwięk z głośników? Nowe A5 2.0 generuje dźwięk dużo bardziej paskudny :)
sql napisał(a):Na wypad z rodziną, kiedy dynamika jazdy i tak jest sporo niższa
Nie z moją rodziną :)

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 24 lipca 2019, 17:35
przez kemerzp
servo napisał(a):
sql napisał(a):Moim zdaniem to myszkowanie to raczej kwestia amorów -
Albo masy - mam inne, rodzinne, mocne auto, które waży 650kg więcej, niż Leon 5d i tamto przy hamowaniu z tej samej prędkości, na tym samym odcinku drogi - jest absolutnie stabilne.


Cupra z napędem na przód ma rozkład masy około 61/39. Z napędem na 4 koła pewnie jest nieco korzystniej, nie mam danych dla Cupry, Golf R ma 60/40. Przy hamowaniu w trybie comfort cała ta masa zbyt swobodnie jeszcze bardziej dociąża przód, który ma silnik wysunięty poza przednią oś i jeśli droga nie jest idealnie równa jak stół to minimalne nierówności wybiją odciążony tył. W trybie cupra masa przesuwa się mniej do przodu dzięki temu auto pewniej hamuje ale nadal fizyki nie oszukamy i jeśli warunki nie są idealne to będzie trzeba kontrolować kierunek hamowania.

Nie ma co porównywać aut cięższych i zapewne dłuższych, które zapewniają stabilniejsze hamowanie.

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 24 lipca 2019, 18:35
przez johnson
Ja mam taka prosta/ luk gdzie dobijam do 240kmh, potem jest luk prawy i trzeba zejsc do 170-180 zeby go przejsc.
Mialem dokladnie to samo zjawisko z myszkowaniem tylu. Szczerze myslalem ze moja jest zuzyta :) widze ze nie tylko ja to czuje.
Po zalozeniu tulejek wahacza z rs3 problem sie skonczyl.
Mam takie odcinki lekko pofaldowane gdzie wczesniej przy 130 byla walka zeby sie na drodze utrzymac, teraz 150-160 i jest stabilnie.
Ogolnie polecam ten mod.
Co do nie-jechania to seria slaba jest.
Ale tak od okolic 450hp i 550bm naprawde ciezko zeby ktos wstydu narobil.
Generalnie dsg, 4x4, mod na 470-480 zeby motoru nie kuc i mozna lapac 95% aut na drodze.

-- 24 lip 2019, o 19:35 --

sql napisał(a):Moim zdaniem to myszkowanie to raczej kwestia amorów - w komforcie faktycznie mocno myszkuje, jak hamujesz z prędkości 200+, zwłaszcza pod większym obciążeniem, ale w Sport/Cupra jest dużo lepiej. Tylko, że w praktyce w trasy te dwa ostatnie tryby są strasznie męczące - zwłaszcza dla ludzi z tyłu. No i jeszcze ten "dźwięk" - muszę się pozbyć tego badziewia jak będę olej zmieniał. Więc z reguły i tak jeżdżę w Comfort.
Ja akurat potrzebowałem szybkiego kombiaka, żeby jeździć ze znajomymi na zawody - z reguły biorę jedną lub dwie osoby plus sporo szpeju - sprawdza się idealnie. Na wypad z rodziną, kiedy dynamika jazdy i tak jest sporo niższa, to chyba wolę Astrę (również w kombi), ale żona się upiera przy Cuprze, więc nią jeździmy.

Dajesz individual, silnik komfort, reszta sport/cupra i jazda
Tryb cupra silnika nie daje mocy, chyba ze masz soft pod to napisany

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 24 lipca 2019, 20:36
przez servo
kemerzp napisał(a):Nie ma co porównywać aut cięższych i zapewne dłuższych
2 tony i 4,92m. Dłuższe, szersze, cięższe...
johnson napisał(a):Szczerze myslalem ze moja jest zuzyta widze ze nie tylko ja to czuje.
Myślałem, że to tylko te sztuki, którymi jeździłem tak miały (z powodu opon). Jednak okazuje się, że to nie takie proste... :?
johnson napisał(a):Po zalozeniu tulejek wahacza z rs3 problem sie skonczyl.
Którego wahacza i których tulejek? Chyba nie wymieniłeś wszystkich? :)
johnson napisał(a):Ale tak od okolic 450hp i 550bm naprawde ciezko zeby ktos wstydu narobil.
450KM z tak małą masą to już bardzo szybkie auto (cywilne). Moje obecne jest ciężkie, i choc ma tylko ma 450KM to i tak rzadko ktoś wstydu narobi (ostatnio R8 :) )

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 24 lipca 2019, 21:23
przez johnson
Przednie wahacze, po 2 tulejki na kazdy, czesci z aso chyba 220pln.
Ja mam teraz 475 i jedzie naprawde mocno :)

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 25 lipca 2019, 21:21
przez Limak9
servo napisał(a):Zastanawiam się nad wymianą drugiego auta na coś nowszego. Obecne w aucie, które planuję zmienić mam dobrze ponad 400KM - więc patrzyłem na Cuprę 4x4. Wyposażenie wydaje się spełniać minimalne wymagania. Dynamika jest... akceptowalna, choć przy większych prędkościach czuć brak mocy. Nowa skrzynia 7-biegowa wydaje się pracować sprawniej od poprzedniej 6-ki.
Jednak pewien niepokój wzbudziło we mnie zachowanie się auta podczas hamowania: auto wydaje się mieć zbyt dużo siły hamowania na tylnej osi i podczas mocnego hamowania tył myszkuje zmuszając do kontrowania (na prostej drodze).
Będę wdzięczny za informacje, czy inni posiadacze Leona Cupry ST mają podobne wrażenia, czy jednak było to "cechą" auta, które testowałem? (auto "na dotarciu" - jakieś 1700km przebiegu)
Czy ktoś z obecnych posiadaczy przesiadł się do Cupry z cięższego pojazdu i ma jakieś spostrzeżenia dotyczące odporności na podmuchy wiatru bocznego? Wydaje mi się, że mała masa odbija się dość negatywnie na stabilności przy prędkościach w okolicy 200kph

Po za tym auto jest całkiem fajne i spokojnie zabierze 4 osoby z bagażami na dowolnie długą wycieczkę latem i zimą :)


Miałem ST280 i przelotowa z reguły 180-200 - bez problemów z podmuchami, większy problem to przegrzewanie hamulców, a 4x4 jeszcze cięższe wiec nie wiem jak tam chodzą.

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 26 lipca 2019, 06:11
przez sql
Ja mam ST300 w 4x4. Jeżdżę od grudnia 2018, zrobiłem 12kkm. Jeżdżę głównie trasy 200-400km - w środku 2-4 osoby, bagażnik zapakowany ołowiem, więc pewnie wyjdzie dodatkowe 50kg - przynajmniej w jedną stronę ;P.
Nieprzyjemne podmuchy odczułem w nim tylko raz - na autostradzie przy prędkości 2,2-2,3 - w "standardowym" załadowaniu. Faktycznie tak bujnęło, że zwolniłem o 5 dyszek, bo przy okazji jeszcze padało, więc bałem się czy te bujnięcia nie zerwą mi przyczepności na jakiejś nierówności.
Przy 1,8 już żadnego bujania nie było czuć. Nigdy również nie trafiłem na powtórkę.
Hamulce są lepiej niż wystarczające - oczywiście mówię o szybkiej trasie - na torze pewnie się znacznie szybciej pożegnają.
Moim zdaniem to świetny wybór w tych pieniądzach - linia zewnętrzna naprawdę piękna, w środku też da radę wytrzymać, a osiągi wystarczą, żeby szybko i sprawnie dojechać do celu.
Drugi raz kupiłbym bez wątpienia to samo. No, może bym dopłacił tą dyszkę do pakietu Brembo, ale to "na czuja", bo nie miałem okazji nim jeździć.
Spalanie w szybkich trasach w okolicach 11-12l, więc do przełknięcia. Przy wolniejszych (~140-150) da się zejść poniżej dyszki.

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 26 lipca 2019, 09:27
przez johnson
Ja jestem pod wrazeniem tego jak malo to pali.
U mnie seria spokojnie srednio w okolicach dychy. Na autostradach z jazda ponad 200 do 11 srednie.
Teraz na stage 3 mam 13. Bardzo szybka trasa do 12.
Ale spokojnie da sie i 9 :)

Teraz czekam na nowa a klase i nowy motor w a45.
Czas na cos w 4 butach.

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 28 lipca 2019, 09:05
przez wanraf89
Fo do hamulcow seryjnych to 2-3 hamowanie z 200 kmh to 80 i niestety hamulce puchna. Lepiej te 10 tys zainwestowac w wrk brakes lub stoptech z zaciskiem 4 -6 tloczkowym gdzie w brembo plyn przy zacisku sie gotuje wiec sa lepsze opcje niz brembo z salonu.

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 28 lipca 2019, 17:10
przez johnson
Te brembo sa srednie. Do tego chyba zaden wybor tarcz. Seria albo zimmerman.
Na forum w UK ludzie co jakis czas sciagaja tarcze i czyszcza otwory zeby sie nie pogiely.... Masakra

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 28 lipca 2019, 17:54
przez servo
wanraf89 napisał(a):lub stoptech z zaciskiem 4 -6 tloczkowym
A skąd zacisk? Niedawno wkładałem do F06 zaciski M-Sport 6-cio tłoczkowe i te kosztowały kilka PLN... :( jednak poprawa przy hamowaniu z 200 jest odczuwalna.
johnson napisał(a):Te brembo sa srednie. Do tego chyba zaden wybor tarcz. Seria albo zimmerman.
To włóż ceramikę ;) W dużym aucie mam Zimmermany sport i spokojnie wytrzymują 30 tys. km, ale tylko przy w miarę normalnej jeździe (bez hamowań 240 - 20)
johnson napisał(a):ludzie co jakis czas sciagaja tarcze i czyszcza otwory zeby sie nie pogiely
a po co zdejmują tarcze? Można otwory wyczyścić bez zdejmowania tarcz.
Johnson - apropos "twoich" tulei z RS3 - jeździłem niedawno RS3 i to nie myszkuje. Jednak RS3 ma taką wielką turbo dziurę, że zmieściłaby się tam kopalnia odkrywkowa :) Chyba wolałbym Cuprę za dwa razy mniejsze pieniądze :)

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 28 lipca 2019, 19:20
przez ramzei
servo napisał(a):Chyba wolałbym Cuprę za dwa razy mniejsze pieniądze

eee tam za dwa razy mniejsze... Kumpel kupił u LELKA RS3 limusine za 220 000 brutto... Moja kuperka mnie kosztowała prawie 170 000 więc to różnica tylko 25%...

tutaj chwile szukałem myślę, że jeszcze spuścili by z ceny https://www.audi.pl/pl/web/pl/wyszukiwa ... Nzk2=.html

Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 28 lipca 2019, 19:44
przez pampi
Ooo jaki fajny temat trafiłem. Nie wiedziałem, że tu tylu mądrych ludzi siedzi.

Ciekawe te właściwości jezdne. Nie powiem.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 29 lipca 2019, 08:28
przez Vampire1984
wanraf89 napisał(a):Fo do hamulcow seryjnych to 2-3 hamowanie z 200 kmh to 80 i niestety hamulce puchna.

To gdzie i jak czesto jezdzisz z taka predkoscia ze te brembo to slabe? Ostatnio na filmie widzialem takiego wlasnie cwaniaka w merolu co tak popier po autostradzie ze przyebal w 2 tiry ( wszystkie pasy zrobily sie zajete ) a samochod na zylety poszedl razem z nim
Dorwa sie do 300km takie ludziska i juz mysla ze moga wszystko a potem zdziw rodziny ze to taki spokojnie jezdzacy chlopak zawsze byl
Sql napisał(a):

Ty to tak samo, rece opadaja jak sie czyta jak sie chwalicie ile to po autostr zasuwacie, nawet jesli to w DE to jak sie tam pojedzie to widac od razu kto Polak a kto niemiec
Jezdzicie tylko cupra a nie jakimis lambo porsche ferrari ktore maja hamulce w cenie Waszych samochodow wiec przystopujcie troche bo na drodze nie jestescie sami

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 29 lipca 2019, 16:15
przez johnson
Rs3 to rs3. Potencjal na bezawaryjne 650 koni, dzwiek, 5 cyl.
Cupra, Rka tez sa spoko ale juz mam prawie 500km.
Zeby bylo duzo szybciej potrzebuje 6tki z przodu :)

Dalsze ladowanie kasy nie ma sensu. Kucie i turbo jak wiadro z turbodziura do 4tys nie ma sensu.
Trzeba szukac czegos nowego.
Jak nowy to ten a45 jak uzywka na mody to rs3.
Poza tym mam 2 duze dupowozy inne i styknie jakis pocket rocket ;)

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 31 lipca 2019, 13:58
przez servo
Vampire1984 napisał(a):To gdzie i jak czesto jezdzisz z taka predkoscia ze te brembo to slabe?
Jedna z podstawowych zasad modyfikowania auta pod względem osiągów to: "najpierw wstaw lepsze hamulce" :) Więc nie miej pretensji, że ktoś chce lepiej hamować :)
johnson napisał(a):Rs3 to rs3. Potencjal na bezawaryjne 650 koni
W "moim" ASO jest kolejka RS3 do naprawy gwarancyjnej... chyba ... skrzynia?
pampi napisał(a):Ooo jaki fajny temat trafiłem. Nie wiedziałem, że tu tylu mądrych ludzi siedzi.
Ty się z ludzi nie nabijaj, tylko podziel swoimi uwagami dotyczącymi Cupry :)

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 31 lipca 2019, 14:29
przez Vampire1984
servo napisał(a):.

O lepsze hamulce nie mam pretensji bo pochwalam to i sam mam fiola na ich punkcie, ale jak ktos mi pisze ze jezdzi ponad 200/h po autostr to jest to stanowczo za szybko z powodu zbyt duzego juz ruchu ( to nie te czasy ze mozna bylo kilometry robic i nie napotkac nic na lewym pasie ).
Posiadanie szybkiego samochodu to wieksza odpowiedzialnosc a tej tutaj nie zauwazylem ale jak to ktos mowi, do 1szego ebniecia byle nie zrobic krzywdy innym i sobie ( tak by wyciagnac wnioski )

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 31 lipca 2019, 14:41
przez chlorek
Vampire1984 napisał(a):za szybko z powodu zbyt duzego juz ruchu

Zapraszam na A2 od Łodzi do Poznania - świszczy pustkami. To samo od strony Częstochowy - A1 do Gliwic :).

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 31 lipca 2019, 14:50
przez johnson
johnson napisał(a):Rs3 to rs3. Potencjal na bezawaryjne 650 koni
W "moim" ASO jest kolejka RS3 do naprawy gwarancyjnej... chyba ... skrzynia?
[/quote]
Skrzynia to kosztowe male miki przy koszcie calej tej zabawy.
Silnik moze zabolec.

Re: Cupra 2019 - własności jezdne

PostNapisane: 16 czerwca 2023, 09:43
przez Tom-Tdi
johnson napisał(a):Po zalozeniu tulejek wahacza z rs3 problem sie skonczyl.


Möglbys prosze podrzucic numery tych tulei? :wink: