Strona 1 z 1
Zmiana parametrów oleju Leon 1,4

Napisane:
11 stycznia 2022, 12:24
przez marbo30
Witam Mam pytanie mam zalany w Seacie Leonie 1,4 2017r .(auto już po gwarancji) olej 0W20 LL który wymienia się co dwa lata , a chciałbym wymieniac co rok , w serwisie powiedzieli mi że nie zmieniają parametrów oleju tylko leja też 0W20 , a mój mechanik powiedział żebym sobie zmienił na 5W30 . Mam dylemat czy zostac na starym oleju czy zmienic parametry na inne ?
Re: Zmiana parametrów oleju Leon 1,4

Napisane:
11 stycznia 2022, 13:05
przez Tomektr
Oba dopuszcza producent ale pod oleje 0w20 to są zaprojektowane silniki 1.5TSI. Do 1.4 zdecydowana większość osób jak i ASO leje 5w30 z normą VW 504 i wymiana max co 15kkm. Ewentualnie 0w40 z normą VW 502 i wymiana max co 15kkm. Możesz przejść z 0w20 na 5w30 bez żadnych obaw. W ASO tak powiedzieli bo mają z 0w20 więcej kasy bo olej jest droższy. 5w30 będzie zdecydowanie lepszy dla silnika 1.4 co nie oznacza że oleje 0w20 są złe, wręcz przeciwnie, ale dla silników pod nie projektowanych.
viewtopic.php?f=90&t=45504&hilit=olej+benzyna&start=850
Re: Zmiana parametrów oleju Leon 1,4

Napisane:
11 stycznia 2022, 14:41
przez marbo30
Dzwoniłem do serwisu powiedzieli mi że pierwszy olej jakim byl zalany samochód był 5W30 potem był 0W20 i nie mogę wrócić spowrotem do 5W30 czy to prawda?
Re: Zmiana parametrów oleju Leon 1,4

Napisane:
11 stycznia 2022, 15:29
przez Makgajwer
Ja od nowości leję 5w30.
Mam okres wymiany stały więc wg serwisu i książki norma vw 502/505.
Przy okresach zmiennych wymiany norma vw504.
Re: Zmiana parametrów oleju Leon 1,4

Napisane:
11 stycznia 2022, 21:36
przez Tomektr
Możesz przejść bez obaw.
Poczytaj jeszcze tu i napisz do Sailor 88 (gość ma dużą wiedzę na temat olejów)
https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... start=1020 Makgajwer, jak zalejesz olejem VW504 i będziesz wymieniać co 15kkm a nie co 30kkm to tylko na plus ale jak zalejesz olejem VW502 to wymiana już tylko max co15kkm.
Re: Zmiana parametrów oleju Leon 1,4

Napisane:
12 stycznia 2022, 00:30
przez Matador
marbo30,
Zacząłbym od odpowiedzi na pytanie, jak użytkujesz auto ..
Miasto, częste odpalanie, krótkie odcinki - 0W20 będzie bardzo dobrym wyborem.
Bardziej dynamiczna jazda, długie odcinki z większą prędkością / wyższa temp.oleju ..W30 - ..W40
Z tym, że ..W40 to norma VW 502 i zmiana interwału na stały 15 kkm
(jeśli się rozmyślisz, to po takim zabiegu ASO najczęściej nie pozwala wrócić do interwałów 30 kkm)
Jeżeli masz kupić przeciętnej jakości 5W30 to ja bym wolał zostać na 0W20.
Dobrym kompromisem jest 0W30 bo, poza korzyścią z parametrów, jak np niższa temp płynięcia, to te oleje są przeważnie bardzo dobre jakościowo.
Re: Zmiana parametrów oleju Leon 1,4

Napisane:
12 stycznia 2022, 09:09
przez marbo30
Raczej jeżdze po miejscu nie robię długich tras , raz za czas coś się wyjedzie dalej , ale to góra do 100km
Re: Zmiana parametrów oleju Leon 1,4

Napisane:
12 stycznia 2022, 11:47
przez Makgajwer
Jeśli zamierzasz długo znaczy 5 czy więcej lat użytkować auto, to na oleju nie ma co oszczędzać i zmieniać trzeba co rok. Zresztą zobacz jak olej po roku wygląda bez względu na to czy miasto, trasa, 8 czy 15 tys. przebiegi. Ja ostatnio przez pandemie mało jeździłem ok. 6 tys. przez rok i olej zmieniam raz w roku.
Poprzednim autem syn jeździ 9 rok , olej od nowości raz w roku zmieniany i silnik śmiga, mało pali jak nówka.
Re: Zmiana parametrów oleju Leon 1,4

Napisane:
12 stycznia 2022, 11:48
przez Makgajwer
Tomektr napisał(a):Możesz przejść bez obaw.
Poczytaj jeszcze tu i napisz do Sailor 88 (gość ma dużą wiedzę na temat olejów)
https://www.ateca-klub.pl/forum/viewtop ... start=1020 Makgajwer, jak zalejesz olejem VW504 i będziesz wymieniać co 15kkm a nie co 30kkm to tylko na plus ale jak zalejesz olejem VW502 to wymiana już tylko max co15kkm.
Jak pisałem 502 leję i wymiana raz w roku w 2 autach: Mój Leon i vw polo żony z silnikiem 1.2 TSI.