Strona 1 z 1

check engine

PostNapisane: 4 kwietnia 2022, 17:32
przez rafko1
Witam pacjent to Leon 1.4 122km 120 tys .Przy porannym odpaleniu auto miało drgawki lekko skakały obroty i zaczął migać Check engine wyskoczyło info awaria start stop wyłączyłem silnik i ponownie uruchomiłem . Silnik zaczął pracować normalnie kontrolka zgasła i było wszystko ok .Też nieraz rano odpaliłem go i zaraz zgasł potem ciężko było go uruchomić . Ma takie czasem odbicia . Nie wiem co to może być ?

Re: check engine

PostNapisane: 4 kwietnia 2022, 18:51
przez marcin7x5
Odczytaj błędy bo być może masz wypadanie zapłonu na którymś z cylindrów.

Re: check engine

PostNapisane: 4 września 2022, 17:47
przez rafko1
Muszę podjechać do jakiegoś diagnosty . Ta usterka występuje tylko wtedy jak auto po dłuższej jeździe np powrót z pracy ostygnie .Potem go wstawiam do garażu to rano jest problem . Jeśli bym go zostawił bez przestawiania auto będzie paliło bez żadnych anomalii :shock:

-- 4 września 2022, 17:47 --

Dalej mam problem odpaleniem auta po wcześniejszej diagnozie wyskoczył błąd wypadanie zapłonu 1,2 cylinder wymieniłem świece . Dzieje się to tylko wtedy jak auto stoi na zewnątrz silnik zimny odpalam wstawiam auto do garażu gaszę trwa to ok 2 min . Następnego dnia odpalam auto nierówno pracuje miga check nie dodaję gazu po czasie zaczyna normalnie pracować lampka gaśnie i jest ok . Jak tej procedury wyżej opisanej nie robię to auto normalnie pali i śmiga .Pomocy

Re: check engine

PostNapisane: 4 września 2022, 20:31
przez marcin7x5
Wypadanie zapłonu to nie tylko świece, kable i cewki. To również wtryskiwacze i ewentualnie zawory. Być może któryś z wtryskiwaczy podcieka i przelewa benzyną tak, że świecą nie spowoduje zapłonu. Może nie podaje paliwa I też nie ma zapłonu...

Re: check engine

PostNapisane: 4 września 2022, 21:57
przez rafko1
Dziwne jest to że auto na co dzien jezdzi bez szarpania przyspiesza i pali normalnie .Przy wymianie swiec zamieniłem miejscem cewki teraz została diagnostyka

Re: check engine

PostNapisane: 5 września 2022, 10:16
przez marcin7x5
Sprawdź w takim razie czy wypadanie zapłonu przeniosło się na inny cylinder wraz z cewką

Re: check engine

PostNapisane: 15 września 2022, 13:40
przez rafko1
Zrobiona diagnostyka dalej wypadanie zapłonu 1 2

Re: check engine

PostNapisane: 15 września 2022, 13:47
przez marcin7x5
To masz już zawężony obszar poszukiwań. Skoro to nie od ukl zaplonowego to pozostaje paliwowy lub brak kompresji

Re: check engine

PostNapisane: 15 września 2022, 16:58
przez verton91
jeszcze ewentualnie wariator zmiennych faz rozrządu, nie zawsze wychodzi od niego błąd

Re: check engine

PostNapisane: 15 września 2022, 18:12
przez rafko1
Wariator powodowałby wypadanie zapłonu tylko na pierwszym i drugim cylindrze?

Re: check engine

PostNapisane: 16 września 2022, 12:18
przez verton91
może wypada zapłon na wszystkich, ale na 1 i 2 na tyle dużo, że loguje błąd.

Re: check engine

PostNapisane: 16 września 2022, 13:30
przez marcin7x5
Można podejrzeć ile na danym cylindrze wypada. Błąd pojawia się pewnie po przekroczeniu pewnej liczby braków zapłonu.
Może ja zimnym silniku wariator tak ustawi fazy rozrządu że nie domyka zaworów i cała para idzie w gwizdek objawiając się jako brak zapłonu.

Re: check engine

PostNapisane: 16 września 2022, 19:29
przez rafko1
W moim samochodzie chyba jest jeden wariator na dolocie.Czy to ma jakieś znaczenie 20 000 km temu wymieniałem rozrząd od tej pory trzy razy miałem taki objaw. Tak jak wyżej pisałem .Poza tym auto pali przyspiesza w czasie jazdy nie ma szarpania.

Re: check engine

PostNapisane: 17 września 2022, 01:52
przez verton91
Zgadza się, jest jeden na dolocie sterowany zaworem.
Tak czy inaczej, wypadanie zapłonów to jedynie trop co się dzieje, powodów może być multum, od problemów z układem paliwowy, po cewki, rozrząd, nagary... jeśli loguje Ci błędy na pierwszych dwóch cylindrach, znaczy to, że jest tam ich ilość "ponad normę", jednak jeśli zaobserowałbyś dokładne liczby, pewnie zapłony wypadają na wszystkich czterech.
I tutaj do diagnozy przydałby się ktoś ogarnięty, potrafiący wyłapać z "danych rzeczywistych" które wartości odchodzą od normy, np ciśnienie na listwie wtryskowej może być zbyt niskie - i jeśli mnie pamięć nie myli, to listwa dostarcza paliwo od strony cylindra 4tego, zatem, na 3 i 4 może być ok, a im bliźej czujnika (1 i 2 cyl) tym ciśnienie gorsze. Ale nadal, to jedna ze spekulacji, wystarczy, że jest mały odchył od normy, ale zbyt mały, by zalogowało błąd.
Jeździć, obserwować, czekać na zalogowanie błędu wskazującego na usterkę, bądź szukać ogarniętego speca od vagów który zna się na pomiarach w czasie rzeczywistym.

Spróbuj zalać paliwo 98, dodać jakiś uszlachetniacz do paliwa np czyszczący wtryski i przegoń go solidnie po autostradzie, nie zaszkodzi, a może pomóc.