Strona 1 z 1

Co to za dźwięk?

PostNapisane: 25 sierpnia 2022, 22:32
przez PanJacek
Witam,
wysiadam dzisiaj z auta (na co dzień autem jeździ Żona) i słyszę spod maski, na odpalonym silniku, coś takiego: https://www.youtube.com/watch?v=W0fTgJrDCeA Co to za dźwięk? W środku tego nie słychać (może dlatego że klima i radio są cały czas odpalone..) Czy mam się bać i szykować na wizytę w warsztacie, czy to zupełnie normalny objaw i zwyczajnie olać temat? Jak wyłączam klimę jest cisza. Wcześniej tego dźwięku nie słyszałem (co nie znaczy, że nie występował.. ;)). Jakby elektronika jakaś.. bo wszelkie rolki, łożyska czy pasek, raczej wydają bardziej mechaniczne dźwięki, a ten brzmi jak jakiś sygnał z jakiegoś elektronicznego elementu.. Może któryś z szanownych kolegów miał z czymś podobnym do czynienia, lub po prostu wie o co kaman, bo ja jestem raczej laikiem w tych sprawach, a sami wiecie jak kosztowna potrafi być diagnostyka i ewentualna naprawa u nieznajomego specjalisty, tym bardziej kiedy ma do czynienia z laikiem ;)

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 25 sierpnia 2022, 23:31
przez bzykofm
Jak coś się kręci z bardzo dużą prędkością to może różne dźwięki wydawać, możliwe, że kompresor klimy zaczyna szwankować.

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 26 sierpnia 2022, 00:28
przez PanJacek
Ok, dzięki za trop bzykofm! ;) A możliwe, że to cyfrowy czujnik ciśnienia klimatyzacji moduluje takie dźwięki, informując o niskim poziomie czynnika? Bo taką informację znalazłem gdzieś w necie, niestety bez przykładu w postaci nagranej próbki tego dźwięku.

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 26 sierpnia 2022, 06:24
przez bzykofm
Bez podmiany na inny tego niestety się nie dowiemy. Trzeba sprawdzić każdą możliwość. Zeskanowanie auta vcdsem i odczytanie błędów może coś podpowie.

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 26 sierpnia 2022, 08:56
przez miroA3
jeśli nie próbowałeś, to sprawdź czy jest przy zgaszonych całkowicie reflektorach i włączonej klimie

potem włączone reflektory ale całkowicie wyłączona klimatyzacja

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 26 sierpnia 2022, 23:25
przez mAsteR7
"posiadam" zblizony dzwiek i tez przy wlaczonej klimie, czy ten dzwiek jest normalny - nie mam pojecia. Dobiega jakby ze sprezarki, dzis nawet mi sie zdarzylo, ze podczas dluzszego postoju z odpalonym silnikiem i klima (10 min) dzwiek ucichl, klima na 21stopni przy temp zewnetrznej w okolicach 25. Sam jestem teraz ciekaw, czy to cos niepokojącego.

I nie ma znaczenia, jakie swiatlo jest zapalone, calkowicie cichnie w momencie wylaczenia klimy.

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 27 sierpnia 2022, 12:11
przez PanJacek
mAsteR7, jest dokładnie tak jak piszesz, zgasiłem klimę i ten "sygnał" zniknął, zapaliłem to znów się pojawił, stąd obstawiałem coś z klimą, natomiast w moim przypadku, zaintrygowało mnie to co napisał miroA3 o tych światłach. Wcześniej, chwilę przed tym za nim Żona zwróciła mi uwagę na ten dzwięk, to bawiłem się pokrętłem od świateł i ustawiałem na wszelkie możliwe kombinacje, demonstrując Żonie jak przełączyć na przeciwmgielne, itp. rzeczy :) A później ten dźwięk.. Później prosiłem Żonę, żeby sprawdziała następnym razem po wyjściu z auta, czy na odpalonej klimie dalej coś "nadaje" - cisza! :) Nie sądzę żebyś też bawił się w przełączanie świateł, także pewnie to zbieg okoliczności i być może temat powróci ;) Jak odkryję prawdziwą przyczynę, to dam Tobie znać na priv ;)

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 28 sierpnia 2022, 10:01
przez Tomektr
Nie pomogę w sprawie dźwięku ale pozwolę sobie zwrócić uwagę że jak trwoga to na forum "zawracam wszystkim gitarę" ale jak znajdę rozwiązanie problemu sam to już cichosza, nic nie powiem. Forum tak nie działa :|

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 28 sierpnia 2022, 19:59
przez rafko1
Tak pracuje kompresor . W moim tak buczy od 9lat

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 29 sierpnia 2022, 19:32
przez mAsteR7
Witam, wracam z moim dzwiekiem, u mnie jest ciagly. Dzis po wjechaniu juz do garazu zauwazylem, ze pojawia sie on przy niskiej predkosci nawiewu. Podsylam link z moim przypadkiem.
https://youtube.com/shorts/2YuyBCwRaZM?feature=share

@PanJacek - sprobuj zwiekszyc sile nawiewu i sprawdz, czy jest roznica

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 29 sierpnia 2022, 20:24
przez PanJacek
mAsteR7 napisał(a):Witam, wracam z moim dzwiekiem, u mnie jest ciagly. Dzis po wjechaniu juz do garazu zauwazylem, ze pojawia sie on przy niskiej predkosci nawiewu. Podsylam link z moim przypadkiem.
https://youtube.com/shorts/2YuyBCwRaZM?feature=share

@PanJacek - sprobuj zwiekszyc sile nawiewu i sprawdz, czy jest roznica

Rzeczywiście, dźwięk identyczny jak u mnie :) Możesz mieć rację.. U nas Leon ma cały czas włączoną klimę, ale zawsze był ustawiony na auto i tylko regulowaliśmy temperaturę, a dopiero od niedawna Żona jeździ na 1 lub 2 stopniu nawiewu (bo wtedy mniej Jej szumi w środku.. :) ). Wcześniej tego nie było, więc być może odkryłeś zależność - przyczyna skutek, gdzie przyczyną jest to co napisał rafko1 , czyli kompresor. Skoro Jemu chodzi tak od 9 lat i wciąż chodzi, to rozumiem że to normalny dźwięk i po prostu tak ma być ;)
Tomektr napisał(a):Nie pomogę w sprawie dźwięku ale pozwolę sobie zwrócić uwagę że jak trwoga to na forum "zawracam wszystkim gitarę" ale jak znajdę rozwiązanie problemu sam to już cichosza, nic nie powiem. Forum tak nie działa :|

W czwartek oddaję Leona na wymianę rozrządu (w końcu.. po ponad 8 latach od fabryki :) ) i innych pierdół, więc miałem zamiar o to zapytać mechanika, który z tego co mówi mi szwagier (jakiś Jego dobry ziomek) jest w miarę ogarnięty, także i tak miałem zamiar podzielić się tym w temacie i tak, ale zgadzam się z Tobą w 100%, bo sam nieraz odkopuję tematy na różnych forach, znajduję to czego szukam i z reguły nigdy nie ma zakończenia problemu.. ;) Gość zadał pytanie, uzyskał odpowiedzi i cisza w temacie. Ja mam trochę inne podejście, także spoko ;) Pozdrawiam!

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 17 września 2022, 12:13
przez Jaro40
660 823 200 zadzwoń odpowiem....

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 18 września 2022, 11:11
przez mAsteR7
Jaro40 napisał(a):660 823 200 zadzwoń odpowiem....


Jak w sprawie dzwieku, to napisz tutaj, kazdy chetnie uzupelni wiedze.
Sam jestem ciekaw, czy to cos normalnego, czy moze objawa kolejnych kosztow.

Re: Co to za dźwięk?

PostNapisane: 11 sierpnia 2024, 18:56
przez Jaro40
Jednym z dźwięków który jest słychać to sprężarka klimatyzacji.U mnie tak było.Wymieniono sprężarkę na gwarancji.Po wymianie cisza.Po krótkim okresie (2miesiące)znowu to samo.Minęło 8 lat eksploatacji .Sprężarka wydaje ten dziwny dźwięk dalej.Jest wszystko ok.Klima działa.