Strona 1 z 1

płyn chłodniczy G12 a G13 - mieszanie

PostNapisane: 24 września 2023, 22:44
przez michuFR
W moim CZCA muszę dolać płynu chłodniczego. Na półce w garażu mam czerwony G12: https://autoshop.waw.pl/pl/p/Plyn-do-ch ... entrat/949 Na zbiorniczku jest napisane że lać G13 i ma on chyba też czerwony kolor? Poprawcie mnie jeśli źle mówię. Można mieszać G12 z G13? Czy mam szukać jakiegoś G13?

Re: płyn chłodniczy G12 a G13 - mieszanie

PostNapisane: 25 września 2023, 15:54
przez Matador
michuFR, Kolor to tylko barwnik, nie ma znaczenia.
G13 został zastąpiony obecnie G12EVO
G12EVO możesz dolać lub zastąpić nim całkowicie G13.
Jeżeli nie masz pod ręką do awaryjnie dolać wody destylowanej.
Później uzupełnić koncentratem, bądź wymienić cały.

G12 to stary płyn ze specyfikacją z końca lat 90-tych,
różni się dodatkami, gdybyś się upierał i chciał taki zalać,
to powinno się przy stosowaniu G12 i G12+ przepłukać dokładnie układ.

Re: płyn chłodniczy G12 a G13 - mieszanie

PostNapisane: 25 września 2023, 23:07
przez michuFR
W zasięgu ręki mam tylko ten G12. Więc będę musiał zakupić ten G13 skoro się nie miesza G12 z G13.

Re: płyn chłodniczy G12 a G13 - mieszanie

PostNapisane: 26 września 2023, 11:21
przez oczkolek
Kup G12 SuperPlus (odpowiednik G12EVO) i będzie po problemie. Przed zalaniem nowego możesz dwa razy przepłukać samą woda destylowaną.