Reklama

Zapraszamy do polubienia naszego nowego fanpage na Facebook'u.

Wymiana akumulatora 1.4?

Wszystko co dotyczy silnika, przeniesienie napedu, modyfikacje...

Moderatorzy: Moderator LC Team, Moderator Junior

Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez michal99 » 27 grudnia 2016, 19:53

Tak z czystej ciekawości... ktoś wymieniał akumulator w 1.4 benzynie? Kojarzę jakieś opisy z instrukcji obsługi że niby nie wolno tego robić standardowo samemu tylko komputer trzeba podpinać i coś tam kombinować?
Zobacz Profil
michal99
Sport
Sport
 
Posty: 251
Dołączył(a): 17 listopada 2014, 19:22
Auto: Leon
Silnik: benzyna 1.4

Reklama

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez macieluk » 28 grudnia 2016, 11:09

Ja (i jeszcze kilka osób na forum) miałem wymieniany na gwarancji w ASO.
Nie wiem jak to wyglądało bo auto zostało u nich na noc.
Zobacz Profil
macieluk
Stella +
Stella +
 
Posty: 95
Dołączył(a): 27 czerwca 2014, 12:36
Auto: Leon 3
Silnik: benzyna 1.4

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez vertigo027 » 29 grudnia 2016, 17:29

W moim leonie też był wymieniany akumulator na gwarancji. Powód był prosty. Nie trzymał napięcia. Objawy początkowe to system start & Stop przestaje działać.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
vertigo027
Stella +
Stella +
 
Posty: 45
Dołączył(a): 22 października 2016, 21:26
Region: zachodniopomorskie
Auto: Leon
Silnik: CDLA 2.0

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez rafko1 » 29 grudnia 2016, 20:15

Pytanko czy odpięcie klemy na pewien czas zablokuje media plus?
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
rafko1
Sport
Sport
 
Posty: 378
Dołączył(a): 10 stycznia 2014, 19:15
Lokalizacja: KR
Auto: SEAT LEON 5F STYLE
Silnik: benzyna 1.4

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez verton91 » 30 grudnia 2016, 21:33

nie powinien. u mnie przez 2 godziny odpietego aku nic sie nie stalo.
to juz chyba nie te czasy kiedy trzeba bylo kody jakies wpisywac, teraz radio raczej pobiera informacje z komputera czy nalezy do danego samochodu.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
verton91
TopSport
TopSport
 
Posty: 1051
Dołączył(a): 12 maja 2015, 15:58
Lokalizacja: WWA
Region: mazowieckie
Auto: Leon 5F FR
Silnik: CZCA 1.4

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez ggregorii » 1 stycznia 2017, 00:27

rafko1 napisał(a):Pytanko czy odpięcie klemy na pewien czas zablokuje media plus?


Juz w 1p tak było ze jak radio było od tego auta to leciało po szynie can i nic nie trzeba było robić. Więc w tym pryzypadu raczej tez. Ewentualnie jak inne to wtedy wymaga kodu.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
ggregorii
Sport
Sport
 
Posty: 484
Dołączył(a): 25 kwietnia 2013, 10:51
Region: lubelskie
Auto: Leon 5F FR
Silnik: benzyna 1.4

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Element 115 » 2 stycznia 2017, 15:30

Mi wymieniono akumulator na gwarancji we wrześniu bo padł na środku skrzyżowania. Odradzam ci osobiste grzebanie przy akumulatorze, a to z tego powodu, że VAG szuka wszędzie okazji żeby stwierdzić, iż awaria to skutek nieprzemyślanych działań użytkownika. Mój akumulator był wymieniany w AUTO MARAN od wtorku rano do piątku wieczorem a trwało to tak długo bo jak mi powiedziano 95% czasu, zgodnie z poleceniami z VAG, sprawdzali, czy awaria nie była spowodowana działaniami użytkownika, w tym osobistym grzebaniem przy akumulatorze!!!
Zobacz Profil
Element 115
Stella +
Stella +
 
Posty: 33
Dołączył(a): 5 marca 2015, 20:14
Auto: Leon 1.4 140 km
Silnik: benzyna 1.4

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez michal99 » 3 stycznia 2017, 21:13

Masakra jakaś to co piszesz o tym niby sprawdzaniu. Chociaż z tego co zdążyłem się zorientować VAG dość niechętnie podchodzi do jakichkolwiek wymian / napraw gwarancyjnych. Dość niechętnie mam na myśli - traktuj każdego jak złodzieja. Trochę to przerobiłem na własnej skórze przy okazji innej walki w ASO.
No ale wracając do tematu moje pytanie jest odnośnie wymiany aku jest podyktowane zwykłą ciekawością. W instrukcji jest napisane że niby to wymaga podłączenia auta do komputera. Więc teoretycznie to co - padnie mi akumulator i nie mogę do samemu wyjąć i wsadzić nowego? Oczywiście nowego zgodnego ze specyfikacją auta. Zdaję sobie sprawę, że większość leonów jakie śmiga ma jeszcze oryginalne aku bo auto jest stosunkowo młode... więc chyba nikt jeszcze nie wymieniał widząc po wątku :)
Zobacz Profil
michal99
Sport
Sport
 
Posty: 251
Dołączył(a): 17 listopada 2014, 19:22
Auto: Leon
Silnik: benzyna 1.4

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez 5eba » 10 lutego 2017, 01:27

A jakiej firmy byly to aku? Te wadliwe.
Zobacz Profil
5eba
Signo
Signo
 
Posty: 128
Dołączył(a): 30 maja 2016, 11:08
Auto: Seat Leon 5f
Silnik: CJXA 2.0

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez SCh » 16 maja 2021, 10:55

Panowie, podpinam się pod ten wątek (może już archaiczny). Pewnie będzie mnie czekała wymiana akumulatora. Fabrycznie jest Exide ISO 915 105 a. Mając VCDS -> jak przebiega procedura wymiana/zamiany nowego akumulatora? Może ktoś to opisać?
Zobacz Profil
SCh
Stella +
Stella +
 
Posty: 89
Dołączył(a): 23 czerwca 2019, 16:52
Region: podkarpackie
Auto: Seat
Silnik: benzyna 1.4

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez kapitan silver » 16 maja 2021, 15:13

SCh napisał(a):Exide ISO 915 105 a


To chyba nie AGM więc nie powinien jeżdzić w twoim aucie. A procedura wymiany w 1.4 jest taka sama jak w polonezie czy fiacie 126p :-D
Nie trzeba nic kodować.
Zobacz Profil
kapitan silver
Stella +
Stella +
 
Posty: 56
Dołączył(a): 15 listopada 2019, 13:09
Region: łódzkie
Auto: leon 5F FR
Silnik: DADA 1.5

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez SCh » 16 maja 2021, 16:15

kapitan silver napisał(a):
SCh napisał(a):Exide ISO 915 105 a


To chyba nie AGM więc nie powinien jeżdzić w twoim aucie. A procedura wymiany w 1.4 jest taka sama jak w polonezie czy fiacie 126p :-D
Nie trzeba nic kodować.


Chyba niekonieczie, masz rację, bo mój jest EFB:

Akumulatory z technologią EFB charakteryzują się zwiększoną odpornością cykliczną, dlatego sugerowane są dla pojazdów wyposażonych w podstawowy system start-stop lub w pojazdach bez technologii start-stop, ale z dużą liczbą odbiorników elektrycznych oraz intensywnie użytkowanych pojazdów w ciężkich warunkach np. jazda miejska.

Akumulator AGM jest sugerowany dla pojazdów z zaawansowanym systemem start-stop z technologią odzyskiwania energii podczas hamowania. W przypadku, gdy producent auta montuje fabrycznie akumulator AGM zamiennik również powinien być wykonany w tej technologii, spowodowane jest to charakterystyką ładowania akumulatora, montaż innego typu może nie współpracować z systemem zarządzania energią.

A ja słyszałem od znajomego, co ma identyczny w Skodzie Octavi, że jednak trzeba kodować
Zobacz Profil
SCh
Stella +
Stella +
 
Posty: 89
Dołączył(a): 23 czerwca 2019, 16:52
Region: podkarpackie
Auto: Seat
Silnik: benzyna 1.4

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez kapitan silver » 16 maja 2021, 17:18

SCh napisał(a):Chyba niekonieczie, masz rację, bo mój jest EFB:


ok. masz rację nie doczytałem że to EFB

Ja u siebie wymieniałem dwa lata temu i byłem u gościa który jest fachowcem w takich sprawach i powiedział mi że w 1.4 tsi ( mój 122 konny ) nic się nie koduje. wymieniłem tylko akumulator i do tej pory zero problemów. ja założyłem AGM 70ah varty
Nie chcę nikogo wprowadzać w błąd ale z tego co pamiętam to mówił że trzeba kodować 2.0 tsi i tdi i te z odzyskiwaniem energii ( o zgrozo podobno 1.2 tsi 105 konny to ma )
Zobacz Profil
kapitan silver
Stella +
Stella +
 
Posty: 56
Dołączył(a): 15 listopada 2019, 13:09
Region: łódzkie
Auto: leon 5F FR
Silnik: DADA 1.5

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez wesol » 17 maja 2021, 15:42

Jeśli jest SS i rekuperacja to albo EFB albo AGM. Na dłuższą metę to agm się opłaca bo wytrzymuje po 10-12 lat. A jak będziesz dolewał wody to i 15 lat.
Brak polskich znakow na klawiaturze.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
wesol
TopSport
TopSport
 
Posty: 1482
Dołączył(a): 1 stycznia 2017, 14:47
Auto: Bmw
Silnik: CJXA 2.0

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Tom_O » 26 czerwca 2021, 22:55

Zastanawiam się czy po 6latach wymieniać zapobiegawczo akumulator w moim 1.4 TSI. Nigdy nie korzystałem z SS, auto jeżdżone tylko na trasach, garażowane. Chciałbym uniknąć sytuacji, że nagle mi auto nie odpala w najmniej oczekiwanym momencie. Ile taki oryginalny aku żyje z waszego doświadczenia?
Leon ST FR
Zobacz Profil
Tom_O
Stella +
Stella +
 
Posty: 95
Dołączył(a): 28 stycznia 2015, 07:40
Auto: Seat Leon ST FR
Silnik: benzyna inny

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez wesol » 27 czerwca 2021, 07:48

jaki masz aku? agm efb czy zwykly?
Brak polskich znakow na klawiaturze.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
wesol
TopSport
TopSport
 
Posty: 1482
Dołączył(a): 1 stycznia 2017, 14:47
Auto: Bmw
Silnik: CJXA 2.0

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Tom_O » 27 czerwca 2021, 12:09

wesol napisał(a):jaki masz aku? agm efb czy zwykly?
Mam Start stop - myślę, że fabryka wsadzała AGM.
Leon ST FR
Zobacz Profil
Tom_O
Stella +
Stella +
 
Posty: 95
Dołączył(a): 28 stycznia 2015, 07:40
Auto: Seat Leon ST FR
Silnik: benzyna inny

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez wesol » 27 czerwca 2021, 13:39

to powinien jeszcze podzialac ze 5 lat. jakbys jeszcze pod naklejka odkrecil korki i wlał wody destylowanej z odrobiną elektrolitu po nawet 30 ml do kazdej celi to posluzy jeszcze 10 lat.
Brak polskich znakow na klawiaturze.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
wesol
TopSport
TopSport
 
Posty: 1482
Dołączył(a): 1 stycznia 2017, 14:47
Auto: Bmw
Silnik: CJXA 2.0

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Tom_O » 27 czerwca 2021, 19:09

wesol napisał(a):to powinien jeszcze podzialac ze 5 lat. jakbys jeszcze pod naklejka odkrecil korki i wlał wody destylowanej z odrobiną elektrolitu po nawet 30 ml do kazdej celi to posluzy jeszcze 10 lat.

A czy nie obniżę tym zabiegiem gęstości elektrolitu? Kiedyś w kwasówce dolałem i potem ten akumulator gorzej się sprawował.
Leon ST FR
Zobacz Profil
Tom_O
Stella +
Stella +
 
Posty: 95
Dołączył(a): 28 stycznia 2015, 07:40
Auto: Seat Leon ST FR
Silnik: benzyna inny

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez SCh » 27 czerwca 2021, 22:19

Napewno masz EFB. Ja zmieniałem miesiąć temu. Wytrzymał 6 lat. Nowy taki sam Exide -> koszt 400 PLN w intercarsie. Zrobiłem również kodowanie, nie wiem po co ;) dopisując randomową cyfrę w startym. Stary był ładowany na prostowniku. Nic nie dało . Trasa 400km i nie był w stanie się naładować. Podróż do Ikei a pozniej odpalanie z boostera. Nowy aku i problemy zniknęły.

Ps. też nie korzystałem ze SS bo sam go zdezaktywowałem i tak padł. Zmieniaj póki jest ciepło i fajnie się grzebie ;)
Zobacz Profil
SCh
Stella +
Stella +
 
Posty: 89
Dołączył(a): 23 czerwca 2019, 16:52
Region: podkarpackie
Auto: Seat
Silnik: benzyna 1.4

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Tomektr » 27 czerwca 2021, 22:21

Ja w 1.4 CZEA 150KM 2018 z SS mam EFB. Ja bym myślenie w tym przypadku odstawił na bok i sprawdził bo VAG różnie wstawia akumulatory :-D

-- 27 czerwca 2021, 22:21 --

SCh, napisz kodowanie i czym robiłeś
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Tomektr
TopSport
TopSport
 
Posty: 1236
Dołączył(a): 5 lutego 2018, 17:30
Lokalizacja: Toruń
Region: kujawsko-pomorskie
Auto: Leon FR MY18 150KM
Silnik: CZEA 1.4

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez wesol » 28 czerwca 2021, 15:49

to ze wylaczysz SS to nic nie zmienia. nadal zostaje syztem ladowania aku tzw inteligentny. do akumulatirow generaknie dolewa sie wody bo kwas nigdy sie nie ulotni z niego czyli nie odparuje. natomiast woda już tak. aku efb to w zasadzie zwykly aku z plynnym. kwasem tyle ze plyty grube i inny nieco lepszy separator. natomiast agm to taki aku juz z plytami w kopertach bez plynnego elektrolitu. niestety i on traci wodę z tych kopert. za wczasu dolewajac wydluzamy jego zycie. a odrobina kwasu czy elektrolitu do tej wody didajac powoduje to ze prad jest lepiej przewodzony bo generalnie wida to slabo przewodzi prad.
Brak polskich znakow na klawiaturze.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
wesol
TopSport
TopSport
 
Posty: 1482
Dołączył(a): 1 stycznia 2017, 14:47
Auto: Bmw
Silnik: CJXA 2.0

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez obek » 3 marca 2022, 11:52

Panie i Panowie witam. Problem z akumulatorem w 1.5 130 KM benzyna 2019 wystąpił gdyż podczas serwisie po 2 latach wyszło, że mam połowę objętości akumulatora - tak powiedzieli w serwisie i trzeba go doładować. Czy to normalne?
Dodam, że kilka razy jak załączałem start - stop to nie działał, 2. Wyłącza mi się wyświetlacz główny od radia. Za jakiś czas się włącza.
Usterki zgłaszane w serwisie a serwis na to, że ten typ tak ma bo dużo elektroniki itp :mrgreen: Czy to normalna odpowiedź?
Dodam, że jak odpalam nie włączam radia, nie włączam nawiewu wszystko jest powyłączane.
Będę wdzięczny za pomoc.
Zobacz Profil
obek
Signo
Signo
 
Posty: 103
Dołączył(a): 2 stycznia 2020, 11:58
Region: mazowieckie
Auto: Leon
Silnik: DACA 1.5

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez wesol » 3 marca 2022, 12:15

Nie jest to wytłumaczenie. Nie jest to normalne że wyświetlacz gaśnice. To że po wyłączasz odbiorniki to nie ma wielkiego znaczenia. Pojemność aku z pomiaru jakimś testerki em to szacowane wyniki. Druga rzecz to że aku możesz mieć niedoladowany bo może za małe dystanse robisz. Jeszcze jak masz nagrzewnice elektryczna pct to przez ten czas co ona pracuje to ładowanie jest śladowe akumulatora. Czyli może być tak że codziennie jeździsz np 15-20 minut a przez 10 chodzi nagrzewnica. Aku naładuj i to się robi nawet okresowo co np 2-3 miesiące względnie co pół rok czy rok jak się nie ma problemów a co dopiero z takimi efektami jak masz.
Brak polskich znakow na klawiaturze.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
wesol
TopSport
TopSport
 
Posty: 1482
Dołączył(a): 1 stycznia 2017, 14:47
Auto: Bmw
Silnik: CJXA 2.0

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez obek » 3 marca 2022, 12:25

wesol napisał(a):Aku naładuj i to się robi nawet okresowo co np 2-3 miesiące względnie co pół rok czy rok jak się nie ma problemów a co dopiero z takimi efektami jak masz.

Czasami są małe dystancje ale zazwyczaj jest to 20 - 30 km a nawet i po 300km

Swego czasu w Toyocie akumulator wymieniłem po 12 latach i nigdy nie był ładowany. A nawet stał na mrozie - 15 stopniowym przez 7 dni nie odpalany :roll:

Może pytanie banalne ale jak go naładować? Dolewa się się wody demineralizowanej ? Coś odpinać ? W serwisie powiedzieli, że klem nie odłaczać bo pójdzie błąd. Jak odłączę aku to nie zamknę samochodu ;)
Zobacz Profil
obek
Signo
Signo
 
Posty: 103
Dołączył(a): 2 stycznia 2020, 11:58
Region: mazowieckie
Auto: Leon
Silnik: DACA 1.5

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez wesol » 3 marca 2022, 16:56

Jakim prostownikiem dysponujesz?
Brak polskich znakow na klawiaturze.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
wesol
TopSport
TopSport
 
Posty: 1482
Dołączył(a): 1 stycznia 2017, 14:47
Auto: Bmw
Silnik: CJXA 2.0

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez obek » 3 marca 2022, 16:58

wesol napisał(a):Jakim prostownikiem dysponujesz?

Żadnym właśnie o to chodzi :) więc dodatkowo dochodzi kupno w miarę dobrego prostownika, który się przyda dożywotnio :)
Zobacz Profil
obek
Signo
Signo
 
Posty: 103
Dołączył(a): 2 stycznia 2020, 11:58
Region: mazowieckie
Auto: Leon
Silnik: DACA 1.5

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez mczelny2401 » 3 marca 2022, 19:21

Kwestia ile chcesz na niego wydać? JA mam Victrona 10A ale parę stówek kosztuje :wink:
Był Leon 1M (ASV 110KM)
Był Leon 1M (ASZ 130KM)
Był Leon 5F (CKFC 150KM)
Jest Leon 5F ST (DKZA 190KM)
Zobacz Profil
mczelny2401
FR
FR
 
Posty: 1850
Dołączył(a): 8 sierpnia 2014, 13:02
Region: podkarpackie
Auto: Leon ST FR
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Matador » 3 marca 2022, 19:59

obek napisał(a):Może pytanie banalne ale jak go naładować? Dolewa się się wody demineralizowanej ? Coś odpinać ? W serwisie powiedzieli, że klem nie odłaczać bo pójdzie błąd. Jak odłączę aku to nie zamknę samochodu

Możesz podładować akumulator w aucie bez odpinania klem.
Byle jaka ładowarka akumulatorowa (np. z Lidla) z kontrolą napięcia, czyli taka która nie pozwoli przekroczyć 14,7V
Ale to to jest podładowanie , a nie naładowanie..

Jeżeli chcesz naładować do pełna, to tradycyjny prostownik i odpowiednio długi czas ładowania.
(nie musi to być nic drogiego, ja ładuję tanim transformatorowym kupionym w Castoramie pod nazwą Absaar i spisuje się rewelacyjnie)

Wtedy klemy odpinasz.
Wody nie trzeba dolewać, zresztą prawdopodobnie twój akumulator nie ma korków.
Auto możesz zamknąć, wystarczy że otworzysz pokrywę silnika, zamkniesz auto i wtedy odepniesz akumulator.
Awaryjnie możesz też otworzyć/zamknąć drzwi kluczykiem, po zdjęciu plastykowej zaślepki zamka przy klamce.

To że pokażą się błędy, to żaden problem,
one są związane z brakiem napięcia i sygnału kąta skrętu,
wystarczy przejechać kilka metrów i wszystkie pogasną.
Nie wiem co to za "inteligenci" tak straszą :roll:
Obrazek
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Matador
Signo
Signo
 
Posty: 111
Dołączył(a): 12 kwietnia 2019, 20:12
Region: łódzkie
Auto: Leon ST
Silnik: CYVB 1.2

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez wesol » 5 marca 2022, 21:07

Nic nie trzeba odpinać. Spokojnie podłączam prostownik z trafo własnej roboty dość mocny bo ponad 10 amper wali i napięcie to ponad 16 volt. A odpięty bez obciążenia to nawet 18 volt. Nic nie upalilo nic nie wybuchło w aucie. Głupot proszę nie pisać jak się nie wie, nie zna.
Brak polskich znakow na klawiaturze.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
wesol
TopSport
TopSport
 
Posty: 1482
Dołączył(a): 1 stycznia 2017, 14:47
Auto: Bmw
Silnik: CJXA 2.0

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Yamakasi » 9 listopada 2022, 08:34

Panowie to może ja teraz trochę odkopię temat. Ostatnio byłem długo za granicą i auto stało pod plandeką w półotwartym garażu, prawie półtora miesiąca. Auto zapaliło od razu, żadnych błędów ale tak dla jaj podłączyłem multimetr i wyszło, że kiedy auto jest zgaszone to aku ma 12,2V. Sto lat nie zajmowałem się aku (ostatni raz dobre 10 lat temu w Fabii) i chciałbym się zapytać, jakie wartości w jakich sytuacjach powinny się pokazywać na multimetrze. Auto z 2019 (DKZA). Aku chyba Exide o oznaczeniu 6R0 915 105 B(12V 69Ah 360A). Ładowanie jest w normie i oscyluje oko 13,8V -14V.

Teraz pytanie czy w DKZA mogę ot tak wyciągnąć aku z auta i dać na prostownik, czy od razu walić do ASO i żeby wyminięć na nowy (jakieś programowanie podobno jest potrzebne). No chyba że ktoś w KRK ma tester aku :P Przyjaciel jeszcze mi poradził, żeby podłączyć multimetr i żeby druga osoba odpaliła auto i zobaczyć jak bardzo napięcie spadnie.
Był Leon 5F FR (przed lift) 1.4TSI CZCA
Jest Leon 5F FR (po lift) 2.0TSI DKZA
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Yamakasi
Sport
Sport
 
Posty: 316
Dołączył(a): 15 maja 2020, 19:01
Region: małopolskie
Auto: Leon 5F
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez oczkolek » 9 listopada 2022, 13:03

Yamakasi napisał(a):kiedy auto jest zgaszone to aku ma 12,2V

Yamakasi napisał(a):adowanie jest w normie i oscyluje oko 13,8V -14V.


Moim zdaniem jest ok.

Yamakasi napisał(a):Przyjaciel jeszcze mi poradził, żeby podłączyć multimetr i żeby druga osoba odpaliła auto i zobaczyć jak bardzo napięcie spadnie.


Można, ale co to da poza sama wiedzą. Jeżeli alternator ładuje (a z tego co widać to ładuje) to sam doładuje akumulator.
Pozdrawiam
Oczkol

Leon, Seat Leon


MASZ PROBLEMY Z WENTYLATORAMI CHŁODNICY/KLIMY (I BIEG) -> PISZ DO MNIE NA PW
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
oczkolek
Administrator LC Team
Administrator LC Team
 
Posty: 9325
Dołączył(a): 29 marca 2004, 19:29
Lokalizacja: Warszawa, Inowrocław
Region: mazowieckie
Auto: Seat Leon
Silnik: CJSA 1.8

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Matador » 9 listopada 2022, 21:48

Yamakasi napisał(a):jakie wartości w jakich sytuacjach powinny się pokazywać na multimetrze

12.8 jest bardzo dobrze
12.6 jest ok
12.5 i mniej - akumulator częściowo rozładowany
do pomiaru wypadałoby odpiąć klemy, mierzymy na gołych słupkach

pomiar na pracującym silniku nic o kondycji akumulatora nie mówi,
ponieważ sterownik zarządza energią tak, że napięcia mogą się wahać od 12.8 - 14.8 V
Obrazek
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Matador
Signo
Signo
 
Posty: 111
Dołączył(a): 12 kwietnia 2019, 20:12
Region: łódzkie
Auto: Leon ST
Silnik: CYVB 1.2

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Yamakasi » 10 listopada 2022, 07:58

Dzięki za pomoc.

Co do odpalenia auta z zapiętym woltomierzem to test ten ma pokazać czy aku nie ma uwalonych cel. Jeśli napięcie spadnie poniżej 10V na rozruchu to znaczy, że aku umiera.

Pytania. Czy bez obaw o elektrykę samochodu, mogę odpiąć akumulator i dać na prostownik aby podładować?

Gdzieś wyczytałem, że te aku (EFB) są lekko dupiane i wytrzymują góra 3 lata. Ja wiem... w sieci jak się szuka to można znaleźć wszystko na potwierdzenie takich teorii. Mam jeszcze taki pomysł, że podjadę do mechaników niedaleko domu i poproszę o test aku na tym specjalnym urządzeniu i to chyba powie całą prawdę. Jeśli trzeba to się kupi akumulator AGM (podobno trwalsze niż EFB) i się zamontuje. Adaptacja po OBD11 i będzie ok. Myślałem o jakieś Varcie albo Bosch'u, bo po 3 latach aku już raczej nie jest na gwarancji producent?
Był Leon 5F FR (przed lift) 1.4TSI CZCA
Jest Leon 5F FR (po lift) 2.0TSI DKZA
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Yamakasi
Sport
Sport
 
Posty: 316
Dołączył(a): 15 maja 2020, 19:01
Region: małopolskie
Auto: Leon 5F
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez metzz » 10 listopada 2022, 09:11

Niedawno miałem identyczną historie u siebie.
Aku ori exide EFB - produkcja marzec 2016. Pojechałem na test do mechanika, sprawność aku 3% :) Ładowanie nie dawało większego efektu.
Zmiana na EFB Bosch, całość zakodowana na miejscu w 15 min.
Aso wołało 1350 zł (aku + kodowanie), ja zapłaciłem lekko ponad 600 zł.
Zobacz Profil
metzz
Signo
Signo
 
Posty: 167
Dołączył(a): 7 listopada 2017, 18:35
Lokalizacja: Gdańsk / Toruń
Auto: Leon 5F FR
Silnik: benzyna turbo inny

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez mczelny2401 » 10 listopada 2022, 11:24

Kolega Yamakasi, ma Leona z 2019r więc moim zdaniem wystarczy go trochę podładować i będzie OK. Aku nie trzeba demontować wystarczy odpowiednia ładowarka. Ja ładuje Victronem 10A kilka godzin i aku naładowany do pełna
Był Leon 1M (ASV 110KM)
Był Leon 1M (ASZ 130KM)
Był Leon 5F (CKFC 150KM)
Jest Leon 5F ST (DKZA 190KM)
Zobacz Profil
mczelny2401
FR
FR
 
Posty: 1850
Dołączył(a): 8 sierpnia 2014, 13:02
Region: podkarpackie
Auto: Leon ST FR
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Yamakasi » 10 listopada 2022, 11:46

Pieron wie. Czytałem na seatcupra.net, że te aku są dość małe jak na to auto i ilość klamotów komfort. Dodatkowo mój aku po kodzie to nie Varta, która sporo wytrzymuje tylko Moll. Nie znam marki ale większość problemów właśnie było z nimi.

Zobaczymy - jestem dziś umówiony na test i się okaże. Może po prostu jest niedoładowany. Tak czy siak test powie wszystko. U rodziców w T-rock'u jest Varta jeszcze z fabryki i napięcie trzyma bardzo ładnie - 12,4V i to po kilku dniach stania w garażu. Fakt mają 1,5 TSI. :P
Był Leon 5F FR (przed lift) 1.4TSI CZCA
Jest Leon 5F FR (po lift) 2.0TSI DKZA
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Yamakasi
Sport
Sport
 
Posty: 316
Dołączył(a): 15 maja 2020, 19:01
Region: małopolskie
Auto: Leon 5F
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez oczkolek » 10 listopada 2022, 12:18

Yamakasi napisał(a):Co do odpalenia auta z zapiętym woltomierzem to test ten ma pokazać czy aku nie ma uwalonych cel. Jeśli napięcie spadnie poniżej 10V na rozruchu to znaczy, że aku umiera.


Jak będziesz miał uwaloną celę to i tak woltomierz Ci pokaże 10 V i mniej bez konieczności sprawdzania tego podczas uruchamiania.

Jeżeli chodzi o ładowanie, to w przypadku posiadania S/S, aku do ładowania podłącza się trochę inaczej niż przy braku S/S.
Nad akumulatorem mamy wyciągniętą masę i tam podłączamy minus od prostownika.

Obrazek
Pozdrawiam
Oczkol

Leon, Seat Leon


MASZ PROBLEMY Z WENTYLATORAMI CHŁODNICY/KLIMY (I BIEG) -> PISZ DO MNIE NA PW
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
oczkolek
Administrator LC Team
Administrator LC Team
 
Posty: 9325
Dołączył(a): 29 marca 2004, 19:29
Lokalizacja: Warszawa, Inowrocław
Region: mazowieckie
Auto: Seat Leon
Silnik: CJSA 1.8

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Yamakasi » 10 listopada 2022, 12:45

oooooo

Dziękuję! Nawet nie wiedziałem. Powiedzcie mi (moja wiedza opiera się o stare złomy) do ładowania odłączyć auto od klem czy można ładować na zapiętych klemach? :P

Kiedyś ładowałem na zapiętych klemach ale to było w czasach kiedy najbardziej skomplikowana elektronika siedziała w radiu :P
Był Leon 5F FR (przed lift) 1.4TSI CZCA
Jest Leon 5F FR (po lift) 2.0TSI DKZA
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Yamakasi
Sport
Sport
 
Posty: 316
Dołączył(a): 15 maja 2020, 19:01
Region: małopolskie
Auto: Leon 5F
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez oczkolek » 10 listopada 2022, 13:05

Przy S/S nie odłączasz.
Pozdrawiam
Oczkol

Leon, Seat Leon


MASZ PROBLEMY Z WENTYLATORAMI CHŁODNICY/KLIMY (I BIEG) -> PISZ DO MNIE NA PW
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
oczkolek
Administrator LC Team
Administrator LC Team
 
Posty: 9325
Dołączył(a): 29 marca 2004, 19:29
Lokalizacja: Warszawa, Inowrocław
Region: mazowieckie
Auto: Seat Leon
Silnik: CJSA 1.8

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Yamakasi » 10 listopada 2022, 13:27

oczkolek napisał(a):Przy S/S nie odłączasz.


Czyli można ładować na zapiętych klemach? Swoją drogą od czasu wyjechania z salonu mam wyłączony S/S
Był Leon 5F FR (przed lift) 1.4TSI CZCA
Jest Leon 5F FR (po lift) 2.0TSI DKZA
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Yamakasi
Sport
Sport
 
Posty: 316
Dołączył(a): 15 maja 2020, 19:01
Region: małopolskie
Auto: Leon 5F
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez wesol » 10 listopada 2022, 13:31

Nie ma to znaczenia generalnie. Możesz ładować i na odpietych i na zapiętych. Nie trzeba zapinać żabki za ra śrubę minusowa. I tak auto na postoju nie monitoruje ze ładujesz aku prostownikiem.
Brak polskich znakow na klawiaturze.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
wesol
TopSport
TopSport
 
Posty: 1482
Dołączył(a): 1 stycznia 2017, 14:47
Auto: Bmw
Silnik: CJXA 2.0

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Yamakasi » 10 listopada 2022, 13:32

no tak ale tak na mega chłopski rozum prostownik daje większy prąd i nie chcę aby jakaś elektronika pier... :P
Był Leon 5F FR (przed lift) 1.4TSI CZCA
Jest Leon 5F FR (po lift) 2.0TSI DKZA
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Yamakasi
Sport
Sport
 
Posty: 316
Dołączył(a): 15 maja 2020, 19:01
Region: małopolskie
Auto: Leon 5F
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez oczkolek » 10 listopada 2022, 13:46

Yamakasi napisał(a):
oczkolek napisał(a):Przy S/S nie odłączasz.


Czyli można ładować na zapiętych klemach? Swoją drogą od czasu wyjechania z salonu mam wyłączony S/S


Tak. Ten sposób podłączenia dotyczy akumulatorów, które są stosowane przy systemie S/S czyli aku typu AGM, itp w zależności jak to dany producent nazywa. Przy Akumulatorach AGM powinno stosować się wysokiej jakości ładowarki - powinny kontrolować zmiany temperatury w ładowanym akumulatorze.
Pozdrawiam
Oczkol

Leon, Seat Leon


MASZ PROBLEMY Z WENTYLATORAMI CHŁODNICY/KLIMY (I BIEG) -> PISZ DO MNIE NA PW
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
oczkolek
Administrator LC Team
Administrator LC Team
 
Posty: 9325
Dołączył(a): 29 marca 2004, 19:29
Lokalizacja: Warszawa, Inowrocław
Region: mazowieckie
Auto: Seat Leon
Silnik: CJSA 1.8

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Yamakasi » 10 listopada 2022, 13:59

Dziękuję!

Zaraz jadę sprawdzić aku na profesjonalnym testerze :P
Był Leon 5F FR (przed lift) 1.4TSI CZCA
Jest Leon 5F FR (po lift) 2.0TSI DKZA
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Yamakasi
Sport
Sport
 
Posty: 316
Dołączył(a): 15 maja 2020, 19:01
Region: małopolskie
Auto: Leon 5F
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez mczelny2401 » 10 listopada 2022, 15:28

Obrazek Tak to ma u nas wyglądać jak by co :wink:
Był Leon 1M (ASV 110KM)
Był Leon 1M (ASZ 130KM)
Był Leon 5F (CKFC 150KM)
Jest Leon 5F ST (DKZA 190KM)
Zobacz Profil
mczelny2401
FR
FR
 
Posty: 1850
Dołączył(a): 8 sierpnia 2014, 13:02
Region: podkarpackie
Auto: Leon ST FR
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez wesol » 10 listopada 2022, 17:13

Yamakasi napisał(a):no tak ale tak na mega chłopski rozum prostownik daje większy prąd i nie chcę aby jakaś elektronika pier... :P


Napewno prostownik ci nie da większego prądu jak akumulator. Taki prostownik może dać z 10 może 15 amper a akumulator może dać nawet kilkaset amper.
Brak polskich znakow na klawiaturze.
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
wesol
TopSport
TopSport
 
Posty: 1482
Dołączył(a): 1 stycznia 2017, 14:47
Auto: Bmw
Silnik: CJXA 2.0

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Yamakasi » 10 listopada 2022, 18:30

Hej,

I co się okazało. Aku pierd... Najpierw poszedł test z normalnego testera (takie z drukarką i wyszło, że ma zamiast 680A, 580A. Napięcie było dobre ale faceta zastanawiało, czemu dość szybko spada. Alternator i układ ładowania zostały też sprawdzone - wszystko OK. Powiedział, że aku jest trochę zużyte ale zimę przetrwa. Jakoś nie dawało mi to spokoju i facet sprawdził opornicą. Okazało się, że tam gdzie normalny aku powinien mieć ponad 10V mój spadł do ok 9,5V a potem to 8,8V. Doładowali aku ale zaraz po odłączeniu ładowarki napięcie zaczęło spadać. Sprawdzili też czy w aucie nie mam (oni to nazwali zużycie pasożytnicze) urządzenia które ciągnie za dużo prądu i wszystko ok i to nawet z kamerką w trybie parkingowym od Viofo.

Facet pokazał mi swój akumulator (właściwe parametry) i nie było co dyskutować. Nowy aku wleciał do auta - Varta E39 AGM z sierpnia 2022r. Facet powiedział, że miałem akumulator od Moll (nie znam firmy) i to straszliwy szajs oraz, że w autach z S/S to loteria czy wytrzymają 2 czy 4 lata. Podobno te od Varty i Bosch (podobno tłuką je w tej samej fabryce) są znacznie bardziej trwałe.

Kodowanie poszło szybko bo miałem swój OBD11 i wiedziałem co wpisać, teraz zamiast 69Ah mam 70Ah a prąd rozruchowy mam wyższy o dobre 100A. Akumulator wg sprzedawcy pociągnie dłużej niż EFB zwłaszcza, że nie mam S/S. Swoją drogą mam mały przebieg (raptem 32 kkm) ale pierwszy raz padł mi akumulator od bardzo dawna i to w relatywnie nowym aucie. W Krk nie ma jakiś mrozów etc.

Dziękuję wszystkie za pomoc.

mczelny2401 napisał(a):Obrazek Tak to ma u nas wyglądać jak by co :wink:


Dasz namiar na model prostownika? Z tego co widzę to masz podpięte ładowanie prosto do aku ale bez ściągania klem. Dobrze widzę? Dopiero niedawno dowiedziałem gdzie się podpina masę w tym aucie podczas ładownia :D
Był Leon 5F FR (przed lift) 1.4TSI CZCA
Jest Leon 5F FR (po lift) 2.0TSI DKZA
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Yamakasi
Sport
Sport
 
Posty: 316
Dołączył(a): 15 maja 2020, 19:01
Region: małopolskie
Auto: Leon 5F
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez mczelny2401 » 10 listopada 2022, 19:49

https://allegro.pl/oferta/ladowarka-vic ... 0205345644

Ceną się nie sugeruj po to taka pierwsza lepsza aukcja , głównie mi o model chodziło taki jak ja mam. Klem nie odpinam bo nie ma takiej potrzeby przy tego typu ładowarce. Klema ujemna jest podpięta do tej specjalnej masy na powiększeniu zdjęcia widać :wink:
Był Leon 1M (ASV 110KM)
Był Leon 1M (ASZ 130KM)
Był Leon 5F (CKFC 150KM)
Jest Leon 5F ST (DKZA 190KM)
Zobacz Profil
mczelny2401
FR
FR
 
Posty: 1850
Dołączył(a): 8 sierpnia 2014, 13:02
Region: podkarpackie
Auto: Leon ST FR
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Re: Wymiana akumulatora 1.4?

Postprzez Yamakasi » 10 listopada 2022, 20:27

mczelny2401 napisał(a):https://allegro.pl/oferta/ladowarka-victron-blue-smart-ip65-10a-12v-blutooth-10205345644

Ceną się nie sugeruj po to taka pierwsza lepsza aukcja , głównie mi o model chodziło taki jak ja mam. Klem nie odpinam bo nie ma takiej potrzeby przy tego typu ładowarce. Klema ujemna jest podpięta do tej specjalnej masy na powiększeniu zdjęcia widać :wink:


Dzięki a jaki amperaż do nas? 10A?
Był Leon 5F FR (przed lift) 1.4TSI CZCA
Jest Leon 5F FR (po lift) 2.0TSI DKZA
Zobacz Profil
Avatar użytkownika
Yamakasi
Sport
Sport
 
Posty: 316
Dołączył(a): 15 maja 2020, 19:01
Region: małopolskie
Auto: Leon 5F
Silnik: benzyna 2.0 turbo

Następna strona

Powrót do Leon 3 - Techniczne Benzyna

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości